6 superfoodi, kurus vērts pirkt

Kas ir superfoodi? Uzturā lietojami jaudīgi dabas produkti, kas piesātināti ar antioksidantiem, vitamīniem, minerālvielām, polifenoliem. Iekļaujot uzturā vairāk šos produktus, mēs uzņemam īstu uzturvielu lādiņu. Un kādēļ gan veselības stiprināšanas nolūkos neatgriezties pie dabas produktiem, kas ķermenim tik tuvi un pazīstami?

Superfoods definīcijai atbilst ārkārtīgi daudz produktu – dažādi pulveri, garšvielas, ogas, sēklas, augļi, augu saknes. Skaidrs ir viens –  izvēle milzīga un daudzi no superfoodiem nav no tiem lētākajiem. Kurus tad vērts pirkt un kādēļ?

Manuka medus

Saukts arī par saldo zeltu. Iespējams vērtīgākais un veselīgākais medus pasaulē. Kādēļ? Tas satur daudz vairāk vitamīnu, minerālvielu, aminoskābju un enzīmu nekā citi medus veidi. Un pats galvenais – īpašo manuka faktoru (Unique Manuka Factor, UMF jeb IAA). IAA tiek vērtēts pēc skalas no 0 līdz 20, kas apzīmē medus stiprumu – jo augstāks cipars, jo spēcīgākas antibakteriālās īpašības.

Kā lietot?  Manuka medus ir pirmais produkts, kuru lietoju, ja jūtos saaukstējusies. Turklāt, lietojot ikdienā, tas palīdz balansēt gremošanas sistēmu, dziedēt iekaisumus, novērst ādas problēmas. Var lietot gan iekšķīgi, gan ārīgi. Iekšķīgi – pievienojot smūtijiem, putrai, smērējot uz grauzdiņa un apēst tējkaroti tīrā veidā. Ārīgi – kā piemēram, sejas maska vai smēre uz izsitumiem, pušumiem. Zīmols Comptoirs & Compagnies piedāvā ne vien manuka medu, bet arī kosmētiku, kas bagātināta ar īpašo manuka medu – dziedējošu lūpu balzāmu, ķermeņa un roku krēmu.

manuka-medus

manuka-krems

Makas sakne

Makas saknes pulveris kļūst aizvien populārāks. Tas rūpējas par hormonālās sistēmas balansēšanu, piemēram, atvieglojot PMS simptomus, garastāvokļa maiņas un paaugstina libido. Makas sakne ļoti ieteicama fiziski aktīviem cilvēkiem, smūtijus padarot par dabas enerģijas dzērieniem.

Kā lietot?  Makas pulverim piemīt riekstaina un saldena garša. Izvēlos to iejaukt smūtijos vai sajaukt ar tīru ūdeni un no rīta tukšā dūšā dzert kā šotiņu. Esmu baudījusi arī fantastiskas pašgatavotas raw šokolādes un trifeles, kurām pievienots makas saknes pulveris – pamēģini!

makas-saknes-trifeles

Reiši sēņu pulveris

Reiši unikālo iedarbību austrumos atzīst jau vairākus gadu tūkstošus un pielieto gan Ķīnas, Japānas un citu Āzijas valstu medicīnā. Zinātniskie pētījumi apstiprinājuši reiši imunitātes stipinošās un organismu tonizējošās īpašības.

Reiši sazemē – palīdz stresa situācijās un pielāgo ķermeni apkārtējās vides izmaiņām – piemēram straujai laikapstākļu maiņai. Ideāls superfoods, ja tev sāp galva, laikapstākļu maiņas ietekmē, vai arī mēdz saslimt, kad strauji mainās sezonas.

Kā lietot? Reiši piemīt rūgtena garša, kas iederas, pievienota kakao vai kafijai. Visbiežāk lietoju to no rītiem, iemaisot 1 tējkaroti reiši pulvera kafijā, pievienojot kafijai arī uzputotu mandeļu pienu un mazliet stēvijas saldinātāja.

reisi-latte

Ghī sviests

Dzidrināts sviests – būtisks Ajurvēdas medicīnā. Ghī tiek iegūts, karsējot sviestu un atdalot no tā netīrumu un piena daļiņas. Karsēšanas rezultātā tajā vairs nav laktozes un kazeīna. Vērtīgās taukvielas rūpējas par gremošanas sistēmu un ķermeņa vitalitāti kopumā.

Kā lietot? Tajā cepu, iemaisu putrā, smērēju uz krekeriem, pievienoju bulletproof kafijai. Dienā sanāk izmantot aptuveni 1-2 ēdamk. Ghī sviestiņa.

ghi-sviests

Zīdkoka ogas

Zīdkoka ogas pret nogurumu – tajās daudz dzelzs, C vitamīns, šķiedrvielas un kalcija. Turklāt zīdkoka ogas ir ļoti saldas – tās remdē saldumkāri.

Kā lietot? Somā līdzi nēsāju šīs ogas un našķojos, kad kārojas kaut kas salds vai arī nevaru sagaidīt galveno ēdienreizi.

zidkoka-ogas

Čia sēklas

Jā, čia sēklām obligāti jābūt šajā sarakstā un arī virtuves plauktā! Čia sēklas uzskatāmas par vienu no labākajiem augu valsts avotiem, lai uzņemtu neaizstājamās taukskābes. Toties tās palīdz arī svara kontrolei – rada sāta sajūtu un palīdz gremošanai.

Kā lietot? No tām var pagatavot fantastiskus desertus – tostarp slaveno čia sēklu pudiņu, kas ir viena no manām brokastu favorītreceptēm.

cia-pudins

Un kurš no superfoodiem ir tavs iecienītākais?

Rakstā pieminētos produktus var iegādāties veikalu tīklā “Biotēka” un internetveikalā Bio.lv

paraksts_biobl_IlIlva Bekmane

Bloga autore

Jau vairāk kā 3 gadus esmu daļa no Biotēkas. Un esmu viena no pirmajām, pie kuras nonāk jaunākie bio produkti un tendences. ''Zaļš'' un bioloģisks dzīvesveids ir mana ikdiena. Tādēļ arī esmu izveidojusi šo blogu, lai dalītos savā kaislībā un zināšanās par ilgtspējīgu dzīvesveidu un palīdzētu arī jums izdarīt pareizās izvēles!

Cieņā pret sevi un pasauli sev apkārt,
Ilva Bekmane

Pārdomām

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti *