Ar ko es mazgāju drēbes? Un kā orientēties dabīgajos drēbju mazgāšanas līdzekļos?

Daudzus gadus man šis temats nebija svarīgs un tajā neiedziļinājos līdz sāku saskarties ar alerģijām. Agrāk pirku pirmo, kas lētāks un pagadījās pa rokai – labi smaržo un redzēts reklāmās. Tomēr neizskaidrojamās alerģijas (uz kurām man nedeva atbildes arī analīzes) un vispārējs veselības protests man lika ļoti rūpīgi pārskatīt savu dzīvesveidu visdažādākajās jomās.

Viens no pirmajiem  pietur punktiem bija sadzīves ķīmija un drēbju mazgājamie līdzekļi, ar kuriem esam saskarē nepārtraukti – jo līdzekļi, ar kuriem iztīrām un izmazgājam, tomēr paliek drēbju un materiālu šķiedrās ilgi. Šī gada pētījumā secināts, ka mājas tīrīšana ar ķīmiskajiem līdzekļiem var tikt pielīdzināta kaitīguma ziņā tavām plaušām kā 20 cigarešu izsmēķēšana. Par to vairāk vari palasīt šeit. Kā arī mēs jau paši uz sevi varam sajust to, cik kodīgi un kairinoši ir ķīmiskie līdzekļi – ātri sāk asarot acis vai arī uz ādas nonākušais šķidrums dedzina un kož, aizcērtas elpa.

Šajā bloga rakstā vairāk izpētu un iedziļinos šajos jautājumos: no kā sastāv mazgāšanas līdzekļi? Kas slikts sintētiskajos mazgāšanas līdzekļos? Kas labs dabīgajos? Vai dabīgie līdzekļi tiešām strādā un izmazgā drēbes? Rakstā pieskaros drēbju mazgāšanas līdzekļu sastāva analīzei un pieminu savus iecienītākos dabīgos mazgāšanas līdzekļus no zīmola Sodasan. Dažus no Sodasan produktiem lietoju jau gadiem un to cenas ir ļoti draudzīgas. Veikalos ir pieejami dažādi dabīgie drēbju mazgāšanas līdzekļi, tomēr no ražotāja atkarīgs, cik labi izstrādāta ir formula. Piemēram Sodasan sastāvs ir ļoti vienkāršs, bet efektīvs un zīmols ir izvēlējies ļoti vieglas un dabīgas smaržas. Par citiem mājas tīrīšanas līdzekļiem no Sodasan stāstīju video – 7 dabīgie tīrīšanas līdzekļi, kuriem jābūt tavās mājas.


Kas sastāvā sintētiskajiem un dabīgajiem līdzekļiem?

Vielas, kuras satur mazgājamie līdzekļi iedalu 4 grupās – mazgājošās vielas, ūdens mīkstinātāji, traipu tīrītāji un smaržvielas. Par katru grupu zemāk.

Mazgājošās vielas:

Dabīgās (virsmaktīvās vielas, kas veicina putošanos un mazgāšanu, angliski dēvē par ”detergent”, to ieguves process ir kompleksāks nekā ziepēm) – dažādas augu eļļas no rapša, kviešiem, liniem, kokosriekstiem

Sintētiskās (virsmaktīvas vielas, kas veicina putošanos un mazgāšanu, angliski dēvē par ”detergent”) – nafta un jēlnafta, kas slikti noārdās dabā, pārmērīgi puto un noslogo kanalizāciju.

Dabīgās ziepes – arī iegūst no augu eļļām, visbiežāk pievienojot glicerīnu un eļļu taukskābes. Vienkāršāks ieguves process nekā virsmaktīvajām vielām un vieglāks mazgājošais efekts.

Ūdens mīkstinātāji, lai augšup minētas mazgājošās vielas darbotos efektīvāk:

Dabīgie mīkstinātāji – augu izcelsmes ceolīti (tie ir ieži) un citrāti (kas ir antioksidanti, kurus pievieno arī pārtikā).

Sintētiskie mīkstinātāji – fosfāti un polifosfāti, kas rada disbalansu ekosistēmā un piesārņo ūdenstilpnes, ietekmējot augus un dzīvniekus.

Traipu tīrītāji, balinātāji un baltinātāji:

Dabīgie traipu tīrītāji – etiķskābe un ūdeņraža peroksīds, kas sadalās dabā un nav kaitīgi. Dabīgie ražotāji neizmanto optiskos balinātājus.

Sintētiskie traipu tīrītāji – hlors, bors un perborāti, kas ir toksiski un paliek auduma šķiedrās, kas var radīt kairinājumu. Izmanto arī optiskos balinātājus, kas tikai nokrāso drēbes baltas nevis fiziski iztīra traipu.

Smaržvielas:

Dabīgās smaržvielas, kas ir ēteriskās eļļas. Par ēteriskajām eļļām vairākkārt esmu rakstījusi blogā šeit, šeit un šeit

Sintētiskās smaržvielas vairāk nekā 90% gadījumos tiek iegūtas laboratorijās, izmantojot ķīmiskas un kodīgas vielas, kas izraisa jutību, alerģijas, ietekmē arī nervu sistēmu un kaitē ekosistēmai. Šādas bīstamās smaržvielas ir tūkstošiem!


Mani iecienītākie dabīgie drēbju mazgāšanas līdzekļi

    Sodasan līdzeklis sporta apģērbu mazgāšanai

Īpaši paredzēts sporta un brīvā laika apģērba mazgāšanai. Tas īpaši piemērots mikrošķiedras audumiem un apģērbiem no membrānas materiāla (Gore-Tex, Sympatex), aizsargājot, rūpējoties, piešķirot apģērbam svaigumu. Nesatur optiskos balinātājus. Piemērots mazgāšanai gan ar rokām, gan veļas mašīnā. Iepakojums paredzēts 21 mazgāšanas reizēm

Sodasan mazgāšanas līdzeklis vilnai un smalkiem audumiem

Līdzeklis vilnas un smalku audumu, zīda, alpaka un mohēras izstrādājumu mazgāšanai ar rokām un veļas mašīnā. Rūpīgi parūpējas par delikātie audumiem. Iepakojums paredzēts 33 mazgāšanas reizēm.

Sodasan veļas mīkstinātājs

Samazina mazgājamo līdzekļu nogulsnes uz auduma, padara veļu mīkstu un piešķir tai aromātu. Dermatoloģiski pārbaudīts – hipoalerģisks. Pietiks aptuveni 20 mazgāšanas reizēm

Sodasan līdzeklis veļas mīkstināšanai, kopšanai un smaržai

Mans mīļākais Sodasan veļas līdzeklis, jo smaržo fenomenāli! Piemērots visa veida audumiem. Līdzeklis satur 100% dabīgas lavandas, rožu, magnolijas un ģerānijas ēteriskās eļļas, kas rada fantastisko saldo ziedu aromātu, kas, drēbēm izžūstot atstāj vieglu svaiguma sajūtu. Sastāvā esošie bio alveja un sojas lecitīns iekļūst auduma šķiedrās, rūpējoties par apģērbu. Pēc vēlēšanās pievieno 1 līdz 2 korķīšus uz mazgāšanas reizi. Es dažkārt izmantoju vien šo līdzekli vai arī sajaucu ar citu mazgāšanas līdzekli, lai apvienotu efektīvu mazgāšanu ar mīkstināšanu un smaržu.

Sodasan mazgāšanas līdzeklis krāsainiem apģērbiem un audumiem

Piemērots visa veida krāsainiem apģērbiem, izņemot vilnu un zīdu (kuriem ir atsevišķs mazgāšanas līdzeklis, kas minēts augšup). Paredzēts mazgāšanai veļas mašīnā visās temperatūrās, sākot no 30°C līdz 95°C. Baltas vai ļoti netīras veļas mazgāšanai papildus lietoju Sodasan balinātāju un traipus tīrošo sāli burciņā.

Sodasan atsevišķu traipu tīrīšanas līdzeklis

Perfekti piemērots tādiem traipiem kā asinis, dubļi, zāle, piens, augļi un līdzīgiem grūti izmazgājamiem traipiem. Tomēr vajadzētu būt uzmanīgam ar smalkiem un delikātiem audumiem. Lieto, samitrinot audumu, ar pudeles galā esošo birstīti uzklāj šo līdzekli, viegli paberzē un ļauj iedarboties. Izskalo vai ievieto veļas mazgājamā mašīnā.

Sodasan balinātājs un traipus tīrošais sāls

Paredzēts pievienot veļas mazgājamā mašīnā! Pievienoju to vienmēr baltas krāsas apģērbiem, bet to var pievienot arī citas krāsas apģērbiem, kuriem ir noturīga krāsa. Interesanti, ka arī tas paredzēts trauku mazgājamai mašīnai, lai nodrošinātu trauku tīrību un efektīvu ēdiena palieku nomazgāšanu. Vēlos pieminēt, ka vienu reizi man diezgan neveiksmīgi izkrita šī bundžiņa uz zemes un smalkie graudiņi izbira pa visu grīdu, tomēr pozitīvais moments ir tāds, ka pēc šo graudiņu savākšanas vēl joprojām esmu pie pilnas veselības (kas tā nebūtu pēc ķīmiskā balinātāja).


Sodasan dabīgos mazgāšanas un tīrīšanas līdzekļus var iegādāties:

Šomēnes, visiem Sodasan līdzekļiem veikalu tīklā Biotēka un internetveikalā BIO.LV -15% atlaide!


 Ilva Bekmane

Bloga autore

Jau vairāk kā 3 gadus esmu daļa no Biotēkas. Un esmu viena no pirmajām, pie kuras nonāk jaunākie bio produkti un tendences. ''Zaļš'' un bioloģisks dzīvesveids ir mana ikdiena. Tādēļ arī esmu izveidojusi šo blogu, lai dalītos savā kaislībā un zināšanās par ilgtspējīgu dzīvesveidu un palīdzētu arī jums izdarīt pareizās izvēles!

Cieņā pret sevi un pasauli sev apkārt,
Ilva Bekmane

Pārdomām

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti *