Dažas lietas, kas ir manā ‘’bio’’ virtuvē. Un mani pirmie soļi, lai samazinātu atkritumus.

Ikdienā veicu visvisādas detox kūres un dzeru neskaitāmus superfoodus, bet kāda no tā jēga, ja toksīnus tāpat uzņemu ar nepārdomātu saimniekošanu virtuvē? Tādēļ soli pa solītim zaļāku gribu padarīt arī savu virtuvi. Veselības labad un arī vides labad. Jo tik tiešām sāp sirds, redzot, cik ātri dienas laikā var aizpildīties miskaste un plastmasas ķobīši un maisiņi.

Vēlos pieminēt, ka šie ir tikai mani pirmie soļi un vēl joprojām turpinu pirkt produktus dažādos iepakojumos. Tomēr dodu priekšroku stiklam un papīram, ja ir tāda iespēja. It īpaši tādēļ, ka stikla burciņas ļoti izveicīgi utilizēju virtuves labiekārtošanā. Par to tālāk.

Kādi ir mani iemesli, kādēļ vēlos ‘’zaļāku’’ virtuvi?

 • Virtuve galu galā ir kārtīgāka un vieglāk pārredzama. Viss ir kompakti un estētiski. Sakārtota virtuve = sakārtots prāts (vismaz manā gadījumā 😊).
 • Produkti pārbērti dabīgos iepakojumus, t.sk. stikla burciņās, ilgāk ir svaigi un aromātiski. Šo iemācījos no garšvielu guru Marokā. Viņš man vismaz 3 reizes piekodināja, ka uz svara nopirktās garšvielas pēc iespējas ātrāk ir jāpārber stikla iepakojumā. Šo attiecinu arī uz visiem beramajiem produktiem.
 • Izmantojot dabīgos materiālus un produktus, ir samazināts alerģiju risks.
 • Plastmasā esošās vielas var nonākt ēdienā un mūsu ķermenī. Plastmasā esošās vielas rada ķermeņa disbalansu un audzējus. It īpaši, ja plastmasā produkti tiek uzglabāti ilgtermiņā, vai arī šie produkti ir karsti.
 • Jo izmantoju pārāk daudz lietas, kuras man patiesībā nevajag. Vēlos dzīvot apzinātāk un samazināt impulsīvas iegribas.
 • Nedzīvot tik egoistiski, bet arī mīlēt zemi, vidi un rūpēties par to. Jo pārmaiņas radām tikai mēs paši!

Mani pirmie soļi

Stikla burciņu vākšanas etaps

Manai vecmammai ir vesels plaukts sakrauts pilns ar stikla burkām, par kurām es reiz šausminājos.. Laiks iet un… Ceru, ka man šis paradums nekļūs par neprātu, jo pašlaik ļoti izveicīgi visas burciņas arī utilizēju un pārberu tajās produktus. Savā ziņā ļoti patīkams process, iegūstot jaunu burku gluži kā trofeju, skrubinot nost etiķetes un žāvējot uz radiatoriem..

Uzglabāju šajās burciņās arī pašgatavotās mērces, augu pienus, desertus un dzeru no tām dažkārt smūtijus. Burciņas noder arī dažādu ēdienu transportēšanai un smuki sagatavotas, var kalpot arī kā iepakojums dāvanai. Jāpiemin, ka man šīs burciņas ļoti veiksmīgi sakrājas no konservētajiem pākšaugiem, tomātu mērcēm un Rapunzel riekstu sviestiem un kokosriekstu eļļām. Šādi aiztaupu sev lielus tēriņus, nepērkot veikalos krutās burciņas uzglabāšanai, jo nepretendēju uz virtuves dizaina balvu. Turklāt, man ļoti patīk moments, kad šādi sakārtojot, plauktā saiet daudz vairāk produkti, viss ir kompakti un nekas nebirst un negāžas un visu varu atrast.

Tie, kuri varētu jautāt – nosaukumus uz burciņām esmu sarakstījusi angliski, ne gluži tādēļ, lai būtu stilīga, bet, lai arī mans dzīvesdraugs zinātu, kas mīt burciņās un varētu tās izmantot, ja nu kādreiz sadomātu ķerties pie plīts.

Produkti, kuri vēl gaida kārtu uz burciņu

Pagaidām vēl neesmu nodrošinājusi savu virtuvi ar pietiekoši daudz burciņām, tādēļ daži vēl gaida savu kārtu. Piemēram, Simon Levelt bio kafiju nemaz neplānoju pārbērt stikla burkā, jo iepakojums ir aprīkots ar īpašu gaisa ventili, kas kafiju uztur ilgāk svaigu. Turklāt, man šis iepakojums kalpo ilgam laikam un nepatērēju tik daudz atkritumus. Šos iepakojumus nofiksēju ar koka knaģiem (nevis gumijām vai plastmasas saspraudēm).

Bee-in vaska drāniņas

Atzīšos, ka agrāk tinu produktus plastikāta plēvēs un folijā (fuij, Ilva). Vairs nesaprotu, kādēļ to darīju, ja tik elementāri varu izmantot Bee-in vaska drāniņas! Esmu sajūsmā – tās var izmantot vairākkārt. Pēc lietošanas atliek tās tikai noskalot remdenā ūdenī, izžāvēt un lietot atkal.

Superdabīga opcija kā uzglabāt ēdienu!  Šīs drāniņas sastāv no kokvilnas un bišku vaska un saskaroties ar roku siltumu materiāls kļūst viegli veidojams un tajā ērti var ietīt visu, kas vien ietinams – sviestmaizi, iegrieztu sīpolu vai citronu, zaļumus, sieru u.t.t. Šo drāniņu arī izmantoju, lai uzliktu pa virsu bļodām un salātu traukiem.

Ir pieejami 3 izmēri šīm drāniņām – S izmērs, kurā labi ietilpst iegriezts citrons vai tomāts. M izmērs, kurā teicami ielien sviestmaize vai arī palielāka bļoda, kā arī L izmērs, kurš lieliski pārklāj lielās stikla un salātu bļodas.

Koka karotes

Lai arī tagad modē ir silikona lāpstiņas, man tās absolūti nepatīk. Esmu uzticīga koka karošu lietotāja. Man šķiet, ka tās ir universālas, ar tām var apmaisīt visu un apcept visu. Tās arī neskrāpē virsmas. Turklāt, nekāda bēda, ja tās nonāk pastāvīgā saskarē ar karstumu.

Bio trauku mazgāšanas līdzeklis

Man jau šķiet, ka tas ir pavisam vienkārši – trauki un visi iepakojumi jāmazgā ar labām ziepēm, kas nerada alerģijas ādai un ķermenim kopumā, kā arī nav bīstami, ja arī kārtīgi nenoskalojas šķīvis. Turklāt, vēlos aplaudēt šim EDL līdzeklim ar mandeļu smaržu, kas šobrīd ieņēmis goda vietu pie virtuves izlietnes. Tas smaržo fantastiski labi, attīra vistaukainākās pannas un nesausina roku ādu. Turklāt iepakojums ir ražots no atjaunojamiem resursiem, noārdās vidē un rada minimālu ietekmi uz vidi. Izmēģināšanas vērti ir arī citi trauku mazgāšanas labvēļi Biotēkā.

 Ilva Bekmane

Bloga autore

Jau vairāk kā 3 gadus esmu daļa no Biotēkas. Un esmu viena no pirmajām, pie kuras nonāk jaunākie bio produkti un tendences. ''Zaļš'' un bioloģisks dzīvesveids ir mana ikdiena. Tādēļ arī esmu izveidojusi šo blogu, lai dalītos savā kaislībā un zināšanās par ilgtspējīgu dzīvesveidu un palīdzētu arī jums izdarīt pareizās izvēles!

Cieņā pret sevi un pasauli sev apkārt,
Ilva Bekmane

2 Komentāri

 1. Argande

  Paldies par iedvesmojošo rakstu! Bet… vēlējos jautāt – kā iepērkoties lielveikalā prast nenopirkt produktus plastmasas iepakojumā? T.i. apdomājot manus iepirkšanās paradumus, lai produkts nonāktu līdz stikla burciņai tomēr ir jāpērk tāds, kas ir plastmasas iepakojumā vai ar kaitīgām izejvielām krāsotā košā kartona kastē.

  1. Ilva BekmaneIlva Bekmane (Raksta autors)

   Paldies, ka seko! 🙂 Man vēljoprojām sanāk nopirkt produktus plastmasas iepakojumos, bet pārberot stikla burciņā, ir mazliet labāka sajūta, jo produkts vairs nav tiešā saskarē ar plastmasu un ilgāk būs svaigs.
   Vēl viens triks ko es daru – cenšos pirkt lielākus iepakojumus, tad vismaz var ietaupīt uz plastmasu, visām līmēm un etiķetēm 🙂
   Kā arī sausos produktus praktiski pērku tikai Bio un zinu, ka šie ražotāji ir apdomīgāki pret saviem iepakojumiem, etiķetes biežvien noārdās vidē, u.tml.
   Ja esi apņēmīgāka virzīties uz zero-waste, tad drošvien blogs http://www.seekthesimple.com varētu būt lielisks padomdevējs!

Pārdomām

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti *