Iepērcies apzināti. Atšķirība starp DABĪGS, ORGANISKS, BIO un ECO

Daudzi vēl joprojām jauc šos  jēdzienus un padara konvenciālo produktu ražotāju ”māņus” iedarbīgus, jo neizglītots patērētājs ir ērts patērētājs. Gribētos ar šo rakstu Tev palīdzēt netikt apmānītam un apzināties to, ko mēs pērkam un lietojam ikdienā. Kā neuzķerties un nemaksāt divreiz, it īpaši, ja vēlies dzīvot patiešām dabīgu dzīvesveidu.

Dabīgs

Jau reiz blogā minēju par to kā pati ”uzķēros”, pērkot Spānijas lielveikalā ķermeņa eļļu, jo uz tās bija norādīts – sastāvā bioloģiska kokosriekstu eļļa, dabīgs produkts. Nodomāju – bravo, jāņem ciet. Maksā arī kapeikas. Atnākot mājās un iedziļinoties sastāvā pamanīju, ka uz produkta nav neviena bioloģiskā sertifikāta un pirmā sastāvdaļa ir paraffinum liquidum (minerāleļļa), kas ir naftas blakusprodukts un ir toksiska viela. Un tā kā man ir alerģiska āda – šis ir pēdējais, ko vēlos likt uz tās. Vairāk par to, kādēļ es izvairos no minerāleļļām, lasi šeit. Ja rodas šaubas par kādu sastāvdaļu vai produktu, tad iesaku izmantot EWG  kosmētisko vielu datubāzi.- Ja kāds no ražotājiem apgalvo, ka viņa produkts ir dabīgs – pārbaudi vairākkārt.

Un kādēļ notiek šādi pārpratumi? Jo vārda ”dabīgs” lietojumu neregulē likumdošana! Par dabīgiem var dēvēt arī kaimiņienes mazdārziņā izaudzētos gurķus, kuriem viņa lieto nezināmas izcelsmes mēslojumu un tam nepievērš uzmanību vai arī par dabīgu var nosaukt arī jau gatavu produktu, kurā ir izmantoti dabīgie augu ekstrakti, apvainojumā ar konservantiem, naftas blakusproduktiem un toksiskām vielām. Ja kāds apgalvo, ka produkts ir dabīgs, bet tam nav bioloģiskais sertifikāts – tas ir Tavās rokās vai ticēt šim apgalvotājam, paturot prātā, ka lielās industrijas ir ieinteresētas produktus saražot lētāk un ar ilgākiem derīguma termiņiem. Galu galā sanāk tāds kokteilis. Tas būtu tā kā pagatavot kokteili, pievienojot tur krāsvielas, konservantus, rafinēto cukuru un beigās pieliet ūdeni un apgalvot, ka kokteilis ir dabīgs, jo tur taču ir ūdens :).

Ja Tavs mērķis ir dzīvot dabīgu dzīvesveidu un rūpēties par sevi un vidi – lasi tālāk manus ieteikumus kā iepirkties apzinātāk.

ORGANISKS = BIO = EKO

BIO – Bioloģisks ir tas pats, kas EKO – ekoloģisks un organisks. Labskanības dēļ, gan biežāk saka – bioloģiska pārtika un ekoloģiska kosmētika. Un vārdu ”organisks” latviešu valodā izmanto retāk, jo tas ir tiešs latviskojums no angļu valodas vārda ”organic”. Produktus par bio, eko vai organic var dēvēt vienīgi tajos gadījumos, kad uz to iepakojumiem ir apliecinošs marķējums, kas norādā par bioloģisko sertifikātu, kuru ir piešķīrusi institūcija, apstiprinot produkta izejvielu un ražošanas kvalitāti.

Attēlu rezultāti vaicājumam “organic certification”Attēlu rezultāti vaicājumam “organic certification es”

Ko nozīmē, ja produktam ir bioloģiskais (eko, organic) sertifikāts?

 • Uz iepakojuma ir apliecinošs marķējums
 • Tas ir bez ķīmiskiem pesticīdiem, herbicīdiem (kuri uzkrājas vidē un mūsu organismā);
 • Bioloģiskajā lauksaimniecībā dzīvnieki netiek baroti ar antibiotikām vai augšanas hormoniem;
 • Bez ĢMO (nesatur ģenētiski modificētus organismus, kas radušies laboratorijā nevis dabā);
 • Bez konservantiem, krāsvielām un mākslīgajām smaržvielām
 • Satur tikai dabas izcelsmes sastāvdaļas

Vai ir kādi mīnusi bioloģiskajiem produktiem?

 • Tiem ir īsāks derīguma termiņš, jo to sastāvā nav ķīmiskie konservanti
 • Tie ir dārgāki (tomēr ir jāpadomā par enerģiju un laika resursu, kurus lauksaimniekiem un ražotājiem ir jāpieliek bioloģiska produkta saražošanā. Drīzāk rodas jautājums – kā konvenciālie ražotāji var saražot tik lētus produktus?)

Soli pa solim kā es iepērkos apzināti

 • Izvēlos jau uzticamus veikalus vai ražotājus. Piemēram, ieejot Biotēkā man nav daudz jālauza galva, jo esmu pārliecinājusies par daudzu zīmolu dabīgumu un kvalitāti. Pazīstu arī cilvēkus, kas ir viesojušies šo zīmolu ražotnēs un apskatījušies visu savām acīm.
 • Lūkojos, lai uz produkta ir bioloģiskais sertifikāts. Arī pie sveramās vai svaigās produkcijas būtu jābūt uzrādītam sertifikātam. Neticu, ja ”viena tante teica”.
 • Izlasu produkta sastāvu. Ja neorientējies produktu sastāvdaļās, tad iesaku www.ewg.com datubāzi, kur, ievadot sastāvdaļu, uzrādīsies tās risks un ietekme uz ķermeni. Pie sastāvdaļām arī ir uzrādīts, cik daudz tās ir pētītas – ja sastāvdaļa ir atzīmēta kā droša, bet nav vēl pamatīgi pētīta – tas arī ir jautājums sev! Ko saka Tava sajūta?
 • Ņemu vērā, ka bioloģiski produkti var būt ar izteiktu smaržu vai sastāvu, kas neder visiem ādas tipiem. Tev ir jāsaprot, ar kādu mērķu iepērcies un kādu rezultātu vēlies sasniegt. Vislabāk konsultēties ar pārdevēju par savām individuālajām vajadzībām.
 • Dažreiz nopērku vai apēdu lietas, kurām sastāvs nav perfekts. Ja tā notiek, nomierinos ar apziņu, ka šis ir process un es vēl mācos. Ja neapzināti nopirktā produkta sastāvs tiešām traucē, tad nelietoju to. Labsajūtu neveicinās ar vainas apziņu lietoti produkti.

 

 Ilva Bekmane

Bloga autore

Jau vairāk kā 3 gadus esmu daļa no Biotēkas. Un esmu viena no pirmajām, pie kuras nonāk jaunākie bio produkti un tendences. ''Zaļš'' un bioloģisks dzīvesveids ir mana ikdiena. Tādēļ arī esmu izveidojusi šo blogu, lai dalītos savā kaislībā un zināšanās par ilgtspējīgu dzīvesveidu un palīdzētu arī jums izdarīt pareizās izvēles!

Cieņā pret sevi un pasauli sev apkārt,
Ilva Bekmane

2 Komentāri

 1. Anda

  Principā, vārds “dabīgs” manuprāt nebūtu jālieto vispār produkta īpašību raksturošanai, jo arī konvecionāli audzētais kaimiņienes gurķis IR dabīgs. VISS IR DABĪGS, jo nekā cita kur iegūt resursus, kā vien daba, mums nav. Arī nafta ir dabīga, jo ir resurss ko iegūst dabā, tieši tā pat kā ūdeni, sāli, metālus, kristālus un visus citus resursus, Jautājums, vai mūsu veselībai labāki ir organiskas izcelsmes produkti, vai fosilas izcelsmes produkti. Tāpēc neatkarīgi no tā ar kādiem sertifikātiem komplektā šis vārds lietots, tas tomēr paliks maldinošs, ja vien kāds neizdomās, ļoti konkrēti nodefinēt un ar likumu pieņemt, kur ir robeža starp dabīgu un nedabīgu. Tīri teorētiski mēs jau varētu vienoties, cik daudz manipulāciju ir jāveic ar vielu, lai to vairs neuzskatītu par dabīgu.

Pārdomām

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti *