Intervija ar Anci Mežavilku. Aromterapija ir ceļš pie sevis

Dzīve mūs ar Anci iepazīstināja, kādu brīdi kopīgi esot Biotēkā. Jau uzreiz pamanīju Ances radošo garu, uzdrīkstēšanos ieklausīties sevī un doties tur, kur ved iekšējais ceļš! Gadu gaitā Anci iekšējā sajūta ir aizvedusi līdz aromterapijai, kas ir bijusi ļoti transformējoša pieredze. Tā arī dažādu likumsakarību rezultātā Ance piedāvāja man satikties, papļāpāt un izmēģināt aromdiagnostiku.

Apsēžoties 101 aromdiagnostikā izmantojamo eļļu priekšā biju gandrīz kā balta lapa, jo mana līdzšinējā pieredze saistījās ar dažu ēterisko eļļu izmantošanu mājas aromātam un vieglu relaksāciju. Un, ziniet, saruna ar Anci man atklāja pavisam jaunu pasauli un ceļu uz sevi!

Ceru, ka jūs iedvesmos šī intervija, tikpat ļoti, cik mani un palīdzēs jums atgriezties pie sevis un uzticēties dabai! Intervijā uzzināsiet, kā ir izskaidrojama aromterapija, vai tā ir vien tāda mistērija, vai arī loģiski izskaidrojama metode. Vairāk arī par to kā notiek aromdiagnostika un kā vispār fiziski ir iespējams pusstundas laikā izsmaržot 101 ēteriskās eļļas! Blogā drīzumā centīšos dalīties ar savu aromterapijas rezultātu, kad būšu mazliet padzīvojusi ar dažām konkrētajām eļļām, kas jau man ir atnesušas ļoti zīmīgas un būtiskas atbildes, parādot dvēseles aizmirstos stūrīšus un senas atmiņas, kas vēl ir jāizdzīvo.

Pastāsti, kas īsti tad ir ēteriskā eļļa?

Pirmkārt, jau tā ir esence, kas nāk no auga, spēcīgs un intensīvs izvilkums. Otrkārt, man ļoti patīk salīdzinājums, ka katra eļļa ir kā būtne. Šādu apzīmējumu ir aizsācis dziednieks Tomass Fon Rotenburgs, kuram ir gadu desmitiem ilga pieredze ar aromterapiju. Katra eļļa ir kā plaša telpa, kurā ielūkoties. Kad mācījos aromterapiju, tad katru eļļu dziļi iepazinu, iepazīstot to ar savu iekšējo intuīciju, sajūtām. Un pēc tam, mācoties eļļas iedarbību, sajūtas ļoti bieži precīzi atbilda tās raksturojumam. Tā eļļa, kas derēs cilvēkam individuāli, ar kuru jāveido būs komunikācija, to var noskaidrot ar aromdiagnostiku, kur tālāk jau zemapziņa pasaka priekšā, kas patīk un nepatīk jeb kādas situācijas šobrīd cilvēks ir gatavs un vēlas savā dzīvē risināt.

Mani ļoti interesē kā iedarbojas eļļas, vai tas ir tāds mistisks process? Kā to var izskaidrot?

Tas ir ļoti pamatots un izskaidrojams process! Ir 3 iedarbības līmeņi: pirmais ir fiziskais (iedarbojas uz elpošanu, gremošanu, asinsriti, nervu sistēmu u.c.), tad seko emocionālais līmenis (iedarbojas uz jūtu centru, kas atbild par visām mūsu emocijām). Visbeidzot  mentālais jeb domu līmenis (iedarbojas uz amigdalu jeb apgabalu smadzeņu daivā, kur glabājās visas mūsu bailes un traumatiskās pieredzes).

Tās ēteriskās eļļas, kas būs īstas un derēs aromterapijā, tās varēs nokļūt līdz šim dziļākajam līmenim un norādīt uz tām traumām, kuras tieši šobrīd esi gatavs risināt. Tās pat var būt traumatiskās pieredzes, kuras esi guvis, atrodoties mammas puncī, jo mēs jau tur esot sajūtam visu – vai esam gaidīti šajā pasaulē, kā mamma jūtās, kāda ir vide, kurā piedzimt. Eļļas var palīdzēt pie dažāda veida ilgstošām vai īslaicīgām saslimšanām, jo nav vairs nekāds noslēpums, ka liela daļa slimību rodas uz ilgstoša, cilvēkam neharmoniska emocionālā fona.

Var būt tā, ka izvēlētās eļļas pēc laika sāk ļoti nepatikt vai pat riebties, taču tas tikai nozīmē, ka procesi notiek, jo tiek pacelts tas, kas ir sāpīgs un nepatīkams. Protams, ka mūsu instinkti mūs vēlās pasargāt un bēgt, lai gan ir tik svētīgi tajā iekāpt un izgaismot to. Pēc tam ir sajūta, ka esi atbrīvojies no akmeņiem pilnas mugursomas, ko esi nesis. Visvairāk man ēteriskajās eļļas patīk fakts, ka tās nekad nemelo. Sev vari melot, man vari melot, bet eļļas parāda visu, kā ir. Pat to, vai cilvēks aromdiagnostikas testa rezultātus ir gatavs klausīties.

Par pašu aromterapijas norisi. Vidēji testu veic 1x gadā, lai noteiktu sev aktuālo un risināmo. Testa rezultātā cilvēks nonāk pie savām TOP5 eļļām, ar kurām arī strādā visu gadu. Aptuveni 1,5 mēnešus ar katru eļļu. Eļļa iedarbojas šādi – ieelpo caur degunu > tā nokļūst plaušās > caur plaušām asinsritē > caur asinsriti uz dažādām smadzeņu struktūrām > tur rodas impulss  > no impulsa  rodas sajūta ķermenī > sajūta ķermenī rada domu > doma rada mūsu realitāti. Šī mijiedarbība doma <> sajūta ķermenī ir tas rezultāts, ko mēs sasniedzam. Mēs visi esam pārliecinājušies kā ar pozitīvu vai ne tik pozitīvu domu mainām savas sajūtas ķermenī, radot stresu vai laimes sajūtu. Un ēteriskā eļļa ir tā, kas iedarbojas uz sajūtu ķermenī. Spējot mainīt arī domu! Un domas spēj piesaistīt situācijas un tās arī reāli risināt. Smadzenes nesaprot, ka bailes, bēdas, skumjas, aizvainojums ir 10 gadus vecs notikums. Ja Tu šo sajūtu nes sevī, tās domā, ka tas notiek tagad, tāpēc arī rada Tavu realitāti pēc tā, ko Tu savā zemapziņā nes.

Uzskatu, ka visa dzīve ir iekšējās pasaules spogulis. Sanāk, ka visu laiku ārējā pasaulē piedzīvo un satiec tikai sevi, lai kur Tu dotos vai ietu, tādēļ ir tik vērtīgi ielūkoties sevī, nevis akli skriet ārējai pasaulei līdzi. Esmu atskārtusi to, ka nav nekā vērtīgāka, kā būt kontaktā ar sevi, visām savām sajūtām. Sadraudzēties ar sevi tā, ka vienatnē nekad nav garlaicīgi un pats sev sāc likties ļoti interesants cilvēks. Iemācīties būt klātesošam. Būt tagadnē.  Un kā tad lai to sasniedz? Ticu, ka katru cilvēku dzīve aizved pie viņam atbilstošākā veida kā risināt savus rēbusus, ja ir tāda vēlme. Es atbildes rodu esot vienatnē, savās radošajās izpausmēs un aromterapijā. Aromterapija man ir šis instruments ceļā uz savas dzīves apzināšanos.

Kā notiek aromdiagnostikas tests? Vai nav grūti izsmaržot 101 eļļu?

Konkrēti šajā aromdiagnositkas testā ir 101 eļļa.  Un tas ir kā 101 pavediens dzīvē. ‘’101 padoms’’. Cilvēki bieži vien pirmajā reizē uztraucas par lielo eļļu skaitu, kas testā jāpasmaržo. Ir palicis atmiņā, ka ienākot smaržu veikalā, ir grūti pat pasmaržot vairāk kā 2-3 aromātus, jo sāk reibt galva. Ar īstām un dabīgām eļļām ir pavisam citādāk. Smaržot īstas ēteriskās eļļas ir kā smaržot pļavu. Mēs taču nenogurstam, guļot pļavā un ieelpojot ziedu, svaigas zāles smaržu, vai staigājot pa mežu un ieelpojot priežu, čiekuru, sūnu smaržu. Dabā mums apkārt ir simtiem smaržu, bet mēs no tām nenogurstam un izbaudām. Tāpat arī ir ar aromterapiju. Toties ķīmiskais aromāts, kas ir smaržu veikalos, noslogo mūsu maņu un hormonālo sistēmu, aizver mūsu jutīgumu ciet.

Ir dažādi paņēmieni kā veikt aromdiagnostikas testu, es izmantoju metodi, kur šīs visas  eļļas cilvēks sagrupē pēc savas pirmās sajūtas jeb pirmā zemapziņas impulsa vienu reizi caur degunu pasmaržojot eļļu. Un tālāk pēc šīs sagrupēšanas rezultātiem es velku kopsakarības un atrodu atbildes. Un šīs atbildes ir ļoti trāpīgas un tūlītējas. Šīs atbildes nāk no dabas – es pati neko neizdomāju. Beigās nonākam pie Top 5 eļļām, ar kurām arī cilvēks var pakāpeniski darboties visu gadu, jo šīs eļļas ir norādījušas uz aktuālākajām risināmajiem jautājumiem pašreizējā dzīves periodā.

Man vienmēr ir interesējis, vai aromdiagnostikas testā der jebkuras eļļas un vai jebkuras ēteriskās eļļas iedarbosies uz Tevis minēto smadzeņu centru?

Iesaku konsultēties ar aromterapeitu, kurš pateiks, kuras eļļas spēj iedarboties dziļāk ķermenī un kuras eļļas nestrādās šajā dziļākajā laukā, bet iedarbosies virspusēji un ,piemēram, radīs vieglu relaksācijas un mājas harmonijas sajūtu. Jāpiemin, ka ķīmiskās eļļas un aromāti ir virspusēji, tie nespēj un nespēs ‘’piekļūt dziļāk’’. To izcelsme ir nenosakāma un sastāvdaļas bieži vien ir vairāk kaitīgas nekā lietderīgas.

Kā Tev aizsākās šis ceļš pie dabas un sevis? Kā atradi aromterapiju?

Man jau kopš bērnības ļoti patika daba. Katru slieku cēlu ārā no zemes, katru kukainīti pētīju, taustīju. Man dabā ne no kā nebija bailes! Pat mājās turēju vardi. Bērnībā arī nesapratu pieaugušos. Kā viņi tā dzīvo. Tagad apjaušu, ka pieaugušie dzīvo jau pēc programmām, nevis pēc savas patiesās būtības un sirds. Šādi arī es pēkšņi attapos, ka esmu zaudējusi bērnībā piemītošo brīvību un laimes sajūtu, bet esmu sākusi dzīvot pēc sev neharmoniskiem sabiedrības standartiem, nemīlama režīma. Esmu ļoti emocionāla pēc dabas, taču nekas nespēja mani kādu laiku saraudināt, jo visas savas emocijas biju apspiedusi un nocietinājusies. Jutu, ka esmu ļoti nelaimīga, ka es pilnībā nedzīvoju savu dzīvi  un tā vairs nevaru.

Caur dažādām praksēm vēru sevi vaļā, kā sīpoliņu lobīju. Reiz nejauši draudzene piedāvāja veikt man aromdiagnostikas testu. Jau pēc pirmās reizes biju izbrīnīta un sapratu, ka aromterapija nemelo un nolasa mani kā atvērtu grāmatu, atklājot visas iekšējās šaubas un pārdzīvojumus. Tomēr man vajadzēja šos testus veikt vairākas reizes, lai saprastu, ka tā būs daļiņa manas dzīves. Un interesanti, kā ceļš mani veda pie tās. Laikā, kad strādāju Biotēkā un atklāju eļļu pasauli vēlreiz, tad arī apkārtējie cilvēki pamanīja, ka man šīs eļļas ļoti ieinteresē un kaut ko par tām zinu. Sāka uzdot jautājumus, uz kuriem tad vēl nezināju atbildes, bet ļoti vēlējos zināt. Tā arī nonācu līdz tam, ka aromdiagnostiku varu veikt citiem.

Pastāsti kā eļļas var palīdzēt ikvienam? Arī cilvēkam, kurš vēlas vienkārši uzlabot garastāvokli un pašsajūtu?

Vispār ziemā mūsu platuma grādos man ir grūti, jo ļoti pietrūkst saules un dabas, kas nesnaustu ziemas miegā.  Domāju, ka ne man vienīgajai. Šajā gadījumā aromterapija ļoti palīdz. Tā kompensē, jo ēteriskajās eļļās vari satikt ziedus, saulīti un siltumu. Un ikvienu nomāktu prātu var sasildīt kāda piemērota eļļa! Tas gan ir ašais efekts. Taču, ja tā padarbojas un izcilā kādu ilgāk sasāpējušu lietu, paliek TIK labi! Daba ir vienreizēji dziedinoša. Tu itkā dzīvo tajā pašā pasaulē, bet skaties uz visu ar citām acīm, jo spēj būt klātesošs. Tad arī mazo laimes sajūtu var noķert, vērojot kā debesis saulrietā krāsojās vai kā taurenis skaisti nosēžas uz zieda.

Ja vēlies iepazīties ar Anci un uzzināt vairāk par aromterapiju, ielūkojies viņas Instagram, vai arī raksti ance.mezavilka@gmail.comIlva Bekmane

Bloga autore

Jau vairāk kā 3 gadus esmu daļa no Biotēkas. Un esmu viena no pirmajām, pie kuras nonāk jaunākie bio produkti un tendences. ''Zaļš'' un bioloģisks dzīvesveids ir mana ikdiena. Tādēļ arī esmu izveidojusi šo blogu, lai dalītos savā kaislībā un zināšanās par ilgtspējīgu dzīvesveidu un palīdzētu arī jums izdarīt pareizās izvēles!

Cieņā pret sevi un pasauli sev apkārt,
Ilva Bekmane

Pārdomām

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti *