Kādēļ izvēlēties biodinamiskus produktus?

Kaut ar pasaulē dominējošo moderno laiku domāšanu, domāju, ka daudzi man piekrīt un izjūt, ka šis ir enerģētiski spēcīgs laiks.

Lai, cik pirmajā brīdī, savādi tas šķistu, temats par biodinamiskumu raisījis diezgan spēcīgas pārdomas manī. Mēs vienmēr esam eksistenciālu atbilžu meklējumos. Kas tad īsti esam mēs uz apkārtējās dabas fona, kāda ir mūsu saikne un mijiedarbība ar to? Kā daba spēj veidot mūsu dzīvi, veselību un ikdienu un kā daba dod mums vairāk, ja mēs mīlam un rūpējamies par to un tās spēku.

Šiem jautājumiem pieskāros, tuvāk papētot biodinamiskuma jēdzienu. Kas tad īsti ir biodinamisks un kā šis šķietami mistikas un ezotērikas apvītais jēdziens cēlies? Ar ko tas atšķiras no bioloģiska jeb organiska? Un kādēļ priekšroka jādod biodinamiskam! Par to šajā rakstā.

Antroposofija

Lai izprastu biodinamiskumu, vēlos iepazīstināt ar antroposofiju un Rūdolfu Šteineru. Antroposofija ir zinātne jeb evolūcijas koncepcija, kas cēlusies 20.gs sākumā un kuras pamatlicējs ir vācu domātājs un mistiķis Rūdolfs Šteiners. Šīs zinātnes mērķis skan diezgan mistiski – pilnveidot un piepildīt ar patiesu saturu mūsu dzīvi, pārveidojot cilvēci tā, lai mums pašiem būtu izpratne par savu dzīves jēgu un visu dzīvo, kas mūs apņem – dabu, pārtiku un dzīvības procesu norisi.

Lai arī, cik ezotēriski šis neizklausītos, arī fizika mūsdienās pierāda, ka enerģijas materializējas un mēs paši jau vien esam tas, kas mums apkārt. Laba lasāmviela šim apliecinājumam, kuru iesaku un kas sagrozīs arī Tavu prātu – M. Talbots “Hologrāfiskais Visums’’.

Rudolf_Steiner_1889a steiner

Biodinamiskums un biodinamiskā lauksaimniecība

Tātad, turpinot iesākto. Kāds sakars mistiskajai antroposofijai ar biodinamiskumu? Antroposofijas zinātne ietver biodinamiskuma jēdzienu! Jēdziens ‘’biodinamisks’’ ir cēlies no grieķu valodas ‘’bios’’ – dzīve un ‘’dynamis’’ – enerģija.

1924. gadā Šteiners izveidoja lauksaimniekiem lekciju kursu. Šajā lekciju kursā viņš skaidroja lauksaimniecības koncepciju, kas šobrīd jau ir zināma kā ‘’biodinamiskā metode’’. Tajā viņš skaidroja, ka zemi jāapstrādā, ņemot vērā ‘’kosmisko spēku’’ un ‘’zemes enerģijas’’ mijiedarbību, saglabājot zemes ‘’harmoniju’’ un līdzsvaru. Tādējādi lauksaimniecība nevis izmanto un iznīcina dabas spēku, bet ļauj dabai un zemei atjaunoties un kļūt spēcīgākai. Šteiners arī bija pirmais, kas vērsa pastiprinātāku uzmanību un ķīmisko vielu bīstamību lauksaimniecībā.

quote planting moon    c

Biodinamisks nozīmē:

  1. Bioloģiskās lauksaimniecības principi (netiek izmantots sintētiskais mēslojums, pesticīdi, antibiotikas, bez ĢMO, sertifikāts un institūciju kontrole)

PLUS

  1. Viss notiek vienas lauksaimniecības ietvaros. No sēkliņas, stāda līdz gatavam un safasētam produktam.
  2. Lauksaimniecība ietver visu – augsni, sēklas, stādus, izmantotos līdzekļus, dzīvniekus un arī dārzniekus un lauksaimniekus.
  3. Lauksaimniecībā esošie darbinieki piekopj veselīgu un holistisku dzīvesveidu arī paši.
  4. Tiek ņemti vērā dabas ritmi, gadalaiki un planētu stāvoklis. Piemēram augošs un dilstošs mēness. Augi un augļi tiek lasīti to pilnbriedā un noteiktā laikā – piemēram agrā rītausmā.
  5. Saglabāta pavisam cieša saikne ar dabu, ņemot vērā ne tikai redzamo un izskaidrojamo, bet arī dabas būtnes – sēkliņas, augus, kokus, ūdeni kā enerģētiskus, dzīvus un spēcīgus elementus.

biodynamic compostbroccoli

Demeter = biodinamisks

Šis simbols tika pieņemts 1928. gadā kā apliecinājums par produkta izcelsmi no biodinamiskās lauksaimniecības. Jēdziens ‘’demeter’’ tāpat kā biodinamiskums ir cēlies no grieķu valodas. Dēmetera ir zemes auglības un lauksaimniecības dieviete, atbildot par dzīvības un nāves ciklu.

Lai iegūtu tiesības izmantot ‘’demeter’’ simbolu, ražotājvalstij ir jāpievienojas Starptautiskajai Biodinamiskuma asociācijai (IBDA). Šobrīd asociācijā ir 21 dalībvalsts – tostarp Vācija, Dānija, Anglija, Francija, Spānija un ASV un vairāk nekā 5 000 lauksaimniecību, kas piekopj biodinamiskumu. Tomēr, lūkojoties uz pasaules lauksaimniecību kopskaita fona, jāsecina, ka šīs 5 tūkstoš biodinamiskās lauksaimniecību ir ļoti unikālas un ekskluzīvas. Tāpat kā produkti, kas nāk no tām!

Attēlu rezultāti vaicājumam “demeter logo”

Biodinamiskie pārtikas produkti

Vēlos padalīties ar Biotēkā esošo biodinamiski ražoto produktu sarakstu!

Pārtikas produkti zīdaiņiem no Holle

Pagatavojot Holle produktus tiek izmantots arī biodinamisks piens. Tas nozīmē to, ka govis brīvi ganās pļavā un ēd zaļu zāli. Un būtiski, ka govīm netiek nocirsti ragi, kas raisa spēcīgu emocionālu un fizisku pārdzīvojumu dzīvniekam. Tā rezultātā biodinamiski iegūts piens satur vairāk vitamīnus un vērtīgās taukskābes.

Kā arī nozīmīgi tas, ka Holle produktos esošie augļi un dārzeņi tiek novākti tikai to pašā gatavības pilnbriedā, augot auglīgā un biodinamiski aprūpētā augsnē. Tā rezultātā, lietojot uzturā šādi gatavotus produktus, mazulis spēj saņemt pēc iespējas vairāk uzturvielu.

holle formula

Žāvēti augļi un rieksti no Rapunzel

Kopš 2004. gadā Rapunzel piedāvā arī Demeter kvalitātes produktus, sadarbojoties un rīkojot projektus kopā ar lauksaimniekiem no visas pasaules. Katru gadu Demeter sertificēto produktu klāsts mainās. Šogad tie ir – aprikozes, lazdu rieksti, vīģes, sezama sēkliņas un Sultana rozīnes.

Ra nutsrapunzel

Graudaugi un gatavie maisījumi no Bauck Hof

Arī vācu bioloģiskās pārtikas ražotājs pielieto biodinamiskas metodes graudaugu audzēšanā. Ražotājs atklāj, ka zemes auglībai, to mēslo ar īpaši sagatavotu dabīgo silīciju, ozola mizu un kosu. Arī ne mazāk svarīgi, ka pēc graudu novākšanas, tie tiek saudzīgi izžāvēti, saglabājot augsto uzturvērtību un labo garšu.

ba demeter

Bērnu našķi no Mogli

Arī ražotājs Mogli ir Demeter asociācijas dalībnieks, īpašu uzmanību vēršot uz augsnes auglību un dabas ciklu norisi. Interesanti, ka Mogli saviem produktiem nepievieno cukuru, jo augļi taču savā pilnbriedā ir ļoti saldi!

moothies_mogli_grande

Tējas no Hampstead Tea

Hampstead savu Demeter kvalitāti skaidro šādi: “Demeter apliecina to, ka mēs vēlamies dot vairāk, nekā varētu gaidīt saņemt atpakaļ’’. Tējas lapiņas audzētas ar krietnu rūpību, novāktas ar rokām un sagatavotas pēc sensenām tradicījām.

hampstead demetergarden

Vai arī Tu vari sagaršot biodinamiskumu?

Rakstā pieminētos produktus var iegādāties veikalu tīklā “Biotēka” un internetveikalā Bio.lv

paraksts_biobl_Il

Avoti:

http://www.antroposofija.lv/

http://www.tavaskola.lv/pamati/rudolfs-steiners/uzskati-biogafija

https://www.biodynamics.com/

http://www.motherearthnews.com/organic-gardening/what-is-biodynamic-farming-zbcz1607

http://www.braincourse.com/biodyna.html

http://movelikeagardener.com/biodynamics/

http://www.demeter.net/

http://www.ibda.ch/Ilva Bekmane

Bloga autore

Jau vairāk kā 3 gadus esmu daļa no Biotēkas. Un esmu viena no pirmajām, pie kuras nonāk jaunākie bio produkti un tendences. ''Zaļš'' un bioloģisks dzīvesveids ir mana ikdiena. Tādēļ arī esmu izveidojusi šo blogu, lai dalītos savā kaislībā un zināšanās par ilgtspējīgu dzīvesveidu un palīdzētu arī jums izdarīt pareizās izvēles!

Cieņā pret sevi un pasauli sev apkārt,
Ilva Bekmane

Pārdomām

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti *