Nereti saņemu jautājumu – vai esi mācījusies gleznot? Nē, neesmu. Man tikai gribās pastāstīt savu stāstu. Caur krāsām.
Mani mākslas ceļi aizsākās skolā, vizuālās mākslas stundās. Teikšu godīgi. Tajā laikā vēl man nekas tur īsti nesanāca. Krāsas jaucās savādi un otas nerīkojās tā, kā vēlējos. Biju sevi iedalījusi pie cilvēkiem, kuriem nav lemts. Pagāja vairāki gadi. Posms ‘’ģērbjos tikai melnā’’ arī pagāja. Jā, tāds man arī ir bijis. Un manā dzīvē ienāca krāsas. Vēlējos krāsas. Uzģērbt krāsas. Redzēt krāsas. Radīt krāsas. Izdzīvot krāsas. Tādas bagātīgas krāsas. Ziniet, ir tā sajūta, kad gribās kaut ko radīt, kaut ko paliekošu un no sevis. Iegādājos lētākās akrila krāsas, otu un kartona gabalu. Un tā, nu, tas sākās. Domāju: kas man patīk? Man patīk saulrieti. Pirmais darbs bija saulriets.
Lai uzsāktu kaut ko darīt, mums ir nepieciešami tikai instrumenti, kurus jāpaņem rokās. Un aiziet! Aizmirstiet par tehniku. Pamatā ir krāsa un emocijas. Kādēļ man nesanāca agrāk? Tādēļ, ka vispirms man centās iemācīt tehniku. Tā nu esmu sastādījusi sarakstiņu ar lietām, kuras varētu tev noderēt, lai radītu savu pirmo šedevru.
Par un ap gleznošanu tagad dalos savā jaunajā blogā – www.bekmane.com
1.Krāsas
Protams! Kā bez tām?! Kāds būs tavs mākslas darbs? Maigs un plūstošs? Vai arī tieši krāsu piesātināts un bagātīgs?
– Ja vēlies ļaut krāsām plūst plaši un radīt ļoti vieglu un caurspīdīgu krāsu efektu – izvēlies akvareļu krāsas.
– Neaizmirsīsim arī guaša krāsas – tās ir biezas konsistences akvareļu krāsas. Pēc nožūšanas tās kļūs gaišākas. Ja vēlies tikai paķēpāties uz kāda kartona gabala, bez īpašiem sagataves darbiem – ņem šīs!
– Ja vēlies spilgtus, treknus un biezus otas triepienus – izvēlies eļļas vai akrila krāsas.
Iesācējiem tomēr ieteiktu izvēlēties akrila krāsas. Akrila krāsu sļāņus var viegli klāt vienu uz otra, tādējādi radīt dzīvību savā mākslā. Tās ir uz ūdens bāzes. Tādēļ, atšķirībā no eļļas krāsām, tās varēs šķaidīt ar ūdeni. Kā arī – tās nožūs pāris stundu laikā. Gleznošanai ar eļļas krāsām jau būs kaut kas īpašāks. Tās žūst daudz ilgāk, tādēļ noderēs nopietnākiem šedevriem. Ar tām varēs panākt pilnīgi citus otas triepienus un krāsu pasauli. Eļļas krāsas ir šķaidāmas ar linsēklu eļļu un terpentīnu (izvēlieties dabīgo terpentīnu). Jāpiemin, ka terpentīna smarža, visticamāk, jūsu mājiniekiem šķitīs neaizmirstama… 🙂
2.Otas
Pamatā ir jāzina divas lietas. Apaļas otas – akvareļu krāsām. Plakanas otas – eļļas, akrila un guaša krāsām (ar plakanu otu ir vieglāk uzklāt biezo krāsu vienmērīgā slānī).
Klau, var jau iztikt arī bez otām! Tavas rokas un pirksti arī spēj radīt kaut ko fantastisku! Ja nebaidies noķēpāties, mērc savus pirkstus krāsā un radi krāšņo! Vari izmantot arī švammītes,
3.Uz kā tu gleznosi?
Ir dažādas opcijas – papīrs, kartons, gruntēts kartons, audekls, koks un daudzi citi materiāli!
Ja primārais ir krāsas veids – piemēro tam atbilstošu materiālu. Akvareļa krāsām īpaši piestāv papīrs un viegls kartons. Guaša krāsas var izpausties uz papīra, kartona un arī uz audekla. Eļļas un akrila krāsām atbilstošs ir gruntēts kartons un audekls.
Ja primārais ir materiāls, kuru gribi apgleznot – piemeklē tam atbilstošu krāsu. Ja vēlies apgleznot koku, metālu, stiklu, audumu – tad būs jāpadomā par specifiskāku krāsu izvēli un īpaši aizsargājošu pārklājumu, ar ko nostiprināt krāsu.
4.Palete
Palete – tas var būt papīra šķīvītis, plastmasas vāciņš, koka paliktnītis. Uz tā tiks jauktas krāsas. Eļļas un akrila krāsas atrodas tūbiņās, tādēļ tās nepieciešamā daudzumā vispirms būs jāuzspiež uz paletes.
5.Avīzes, salvetes, trauciņš ar ūdeni
Uzskatu, ka iesācējiem vēl nav nepieciešams iegādāties savu molbertu – speciālu statīvu, uz kura gleznot. Es gleznoju vai nu uz grīdas, vai arī uz galda. Apakšā noteikti paklāju avīzes. Lai krāsa paliekošo efektu atstātu tikai uz audekla.
Jāpiemin, ka noteikti noderēs arī salvetes, kur noslaucīt rokas un otas. Ar salveti varēs arī izlabot kādus nepatīkami izdevušos krāsu triepienus savā darbā.
Ja esi izvēlējies krāsas, kuras šķaidāmas ūdenī, būs nepieciešams trauciņš, kurā skalot otas.
6.Ideja
Ilgi domāju, vai “idejai” jau nebūtu jābūt pašā pirmajā punktā…
Pati pamatideja – gribu gleznot – jā, tas ir pirmais solis. Idejai, ko vēlies savā darbā attēlot – nē, tas var būt arī pats pēdējais solis.
Bieži vien mani darbi top tad, kad sēžu pie audekla ar otu rokās, jo ir radusies tā sajūta, ka gribu gleznot. Ļaujos sava prāta plūdumam, tad seko viens otas triepiens, otrs – un ir! Ir atplūdusi ideja.
7.Iedvesma
Es eju ārā. Pastaigājos. Rūpīgi vēroju to, kas ir man apkārt. Ieelpoju. Izjūtu vibrācijas. Gaismu. Izprotu to, kas man patīk. Kādi krāsu toņi man patīk un rada prieku. Iedziļinos tajā, kā jūtos konkrētajā mirklī. Vēroju. Cenšos it visā saskatīt kaut ko skaistu un interesantu. Māksla jau ir par to, ka mēs atspoguļojam savu redzējumu. Savu pasauli.
Dažreiz iedvesmu var rast arī apskatoties kādu citu mākslinieku darbus, foto, modes mākslinieku veikumus. Vērtīgi ir apmeklēt izstādes, muzejus.
Iedvesmas ir daudz. Atliek tikai to ieraudzīt!
Raksta autore Ilva Jasmīne, Bekmane, @ilva.jasmine
Liels paldie.
Iedvesmoja, paldies par padomiem.
Vai var izmantot parasto terpentīnu(tas kuru bieži izmanto priekš grīdas mazgāšanas) priekš eļļas krāsām? Lai tās atšķaidītu
Neiesaku 🙂 vēlams būtu mākslas veikalā pirkts terpentīns – tam būs minimāls aromāts.
Paldies, netīšām uzgāju un noder iedvesmai uzsākt!
Paldies,par padomiem! Nezināju,ar ko škaidīt akrila krāsu,izrādās der ūdens. Man ir gleznas,kur esmu izmantojusi eļļas krāsas kopā ar akrila krāsu,tur gan izmantoju terpentīnu.
paldies, Ilze, par komentāru! 🙂 esmu nesen kā izveidojusi atsevišķu blogu arī tieši gleznošanas tēmai – http://www.bekmane.com
Ar ko jaukt eļļas krāsu gleznošanai, lai žūtu ātrāk?
Paldies par ,Manis pamošanos,.
Liels paldies par padomiem, ļoti noderēja. Atrodos posmā, kad vārdos vairs izjūtas ietērpt nevaru, bet gribās to visu izlikt laukā, tik īsti nezināju, ar ko sākt! Nu zinu 😉