« Vegāniskie proteīna batoniņi || Salīdzinu veļas mazgāšanas līdzekļus – ekoloģisko, saudzīgo un sintētisko »
Ēteriskās eļļas ir augu izvilkumi jeb augu esences spēcīgā kombinācijā. Ir nepieciešami 10kg rožu ziedlapiņu, lai radītu 5ml augstvērtīgas rožu ēteriskās eļļas – tie ir vairāki tūkstoši rožu! Citronu ēteriskai eļļai (15 ml) – 50 citronu. Lavandas ēteriskajai eļļa (15 ml) – 1,5 kg lavandas ziedu. Ēteriskās eļļas manās mājās kalpo kā ”dabas aptieciņa”, kas patiešām var tikt izmantota visdažādākajiem mērķiem – izmantojot dabas spēka priekšrocības!
Ēteriskās eļļas uz mums iedarbojas vairākos līmeņos – gan uz ķermeni fiziski, gan arī pat uz smadzeņu daivu, kas atbild par emocijām. Šajā rakstā gribēju vairāk aprakstīt dažādu ēterisko eļļu izmantošanas veidus. Bieži redzu kļūdu, ka, piemēram, difūzijai tiek izmantota viena un tā pati ēteriskā eļļa visos dienas laikos, kas nav īsti pareizi, jo dažas eļļas ir stimulējošas un dažas relaksējošas.
Vēl vēlos piebilst, ka izvēlos tīras un bioloģiski sertificētas ēteriskās eļļas, par kuru kvalitāti esmu droša un zinu, ka man nav iebildumi, ja tās nonāks saskarē ar manu ādu. Izvēlos franču bio zīmola Florame ēteriskās eļļas. Šis zīmols izstrādā arī kosmētikas produktus, kuros pievieno arī ēteriskās eļļas – šie produkti ir ļoti efektīvi.
Blogā pieminētie ieteikumi nav medicīniska rakstura un neaizstāj speciālista ieteikumus!
Ieelpošana
Eļļu var ieelpot tieši no pudelītes vai arī uzpilināt uz kabatslakatiņa/salvetītes un tad ieelpot. Mēdzu arī uzpilināt nomierinošas ēteriskās eļļas uz spilvena vai segas malas, nakts laikā izbaudot aromterapeitisko efektu šādi. Citrona ēteriskās eļļas ieelpošana palīdzēs pret sliktu dūšu; piparmētru ēteriskā eļļa pret galvassāpēm; eikalipta ēteriskā eļļa palīdzēs elpceļiem; greipfrūta ēteriskā eļļa sekmēs gremošanu un regulēs apetīti.
Uzklāt uz ķermeņa
Ēteriskās eļļas var uzklāt arī uz ķermeņa, kas palīdz dažādu slimību un fiziskā diskomforta gadījumā. Jāvērš uzmanība, ka 99,9% ēterisko eļļu veidu ir jāsajauc ar bāzes eļļām, lai neradītu ādas kairinājumu! Ja ilgāku laiku uz viena ādas laukuma smērē tīru ēterisko eļļu, tad var rasties kairinājums. Divas ēteriskās eļļas, kuras pie konkrētiem norādījumiem var lietot tieši uz ādas ir tējas koka ēteriskā eļļa un lavandas ēteriskā eļļa. Vairāk idejas vari aplūkot zemāk redzamajā bildē, dažas no idejām:
-
Galvassāpēm – laba metode ir ar bāzes eļļu sajauktas piparmētru ēteriskās eļļas uzklāšana uz deniņiem.
-
Izsitumiem – ar tējas kokā saslapinātu ausu kociņu uzklāj tējas koka ēterisko eļļu tieši uz izsitumiem.
-
Pretodu līdzeklis – no ēteriskajām eļļām var pagatavot arī savu pretinsektu līdzekli, kuru jāizsmidzina, kad dodas dabā. Tas patiešām strādā! Recepte blogā šeit.
-
Gremošanai – sajauc eļļas un bāzes eļļu un iemasē vēdera rajonā, lai novērstu gremošanas diskomfortu – citronzāles ēteriskā eļļa; kardamona ēteriskā eļļa un piparmētru ēteriskā eļļa, kopā vai atsevišķi.
-
Pretcelulīta – dažādas ēteriskās eļļas, kas pievienotas ķermeņa skrubim vai ķermeņa eļļai, veicina cirkulāciju ķermeņa problēmzonās. Cirkulāciju veicina – greipfrūtu ēteriskā eļļa; citronu ēteriskā eļļa; melno piparu ēteriskā eļļa.
-
Zobu balināšanai – piepilini 2 pilienus apelsīna ēteriskās eļļas zobu pastai.
-
Ādas attīrīšanai – pievieno 1-2 pilienus citronu ēteriskās eļļas sejas vai ķermeņa skrubim.
-
Pretkārpu iedarbība – kokosriekstu eļļa + vīraka ēterisko eļļu; citronzāles ēterisko eļļu un oregano ēterisko eļļu. Uz kārpas skartās vietas uzsmērē kokosriekstu eļļu un tai uzpilina pa 1-2 pilieniem ēteriskās eļļas, pāri uzliekot plāksteri. Atkārto šo procesu vairākas dienas pēc kaŗtas. Tas var prasīt arī vairāk nekā 10 dienas.
Sejas tvaika vanniņas
Tvaiks liek atvērties ādas porām un ļaut ādā dziļāk absorbēt augu izvilkumus – infūzijas. Vienlaikus arī poru atvēršanaš palīdzēs mazināt poru aizsprostojumus un ādai attīrīties. Sejas tvaika vanniņām izmanto speciālu aparātu vai arī ielaiž bļodā verdošu ūdeni, kuram pievieno ~3 pilienus ēteriskās eļļas. Pārliecas pāri šai bļodai un papildus efektam galvu apsedz ar dvieli, lai tvaiks neizgarotu tik ātri. Tvaika vanniņu sejai var veikt aptuveni 3-5 minūtes.
-
Problemātiskai ādai – tējas koka ēteriskā eļļa un rozmarīna ēteriskā eļļa.
Vanna
Uz vannu var pievienot maksimums 5 pilienus ēteriskās eļļas, kas sajaukti ar bāzes eļļu. Bāzes eļļu (kokosriekstu, mandeļu, olīvu, hohobas) paņem ēdamkarotē un turpat ēdamkarotē pievieno ēteriskās eļļas un tikai tad pievieno vannai – tas nodrošinās to, ka eļļas vienmērīgāk sajauksies ar vannas ūdeni. Eļļu pievieno, kad vannā jau ir ielaists ūdens. Atkarībā no vēlamā efekta, izvēlies ēterisko eļļu kombināciju:
-
Garastāvokļa uzlabošanai – 3 pilieni citrona ēteriskās eļļas; 2 pilieni rozmarīna ēteriskās eļļas; 1 pilieni saldā apelsīna ēteriskās eļļas.
Kompreses
Siltā ūdenī iepilina 8 pilienus ēteriskās eļļas/ vai dažādu eļļu kombinācijas. Šajā ūdenī izmērcē kompresei paredzēto materiālu, piemēram – kokvilnas dvieli. Kompresi liek un notur uz ādas 10-30 minūtes.
Dažādu komprešu veidi:
-
Mēnešreižu sāpēm- lavandas ēteriskā eļļa; kanēļa ēteriskā eļļa; rožu ēteriskā eļļa; krustnagliņu ēteriskā eļļa – šīs eļļas samazina spazmas, silda, harmonizē un noņem sāpes, var lietot kopā vai atsevišķi.
-
Muskuļu sāpēm – rozmarīna ēteriskā eļļa; krustnagliņu ēteriskā eļļa; piparmētru ēteriskā eļļa – iedarbojas atslābinoši, stimulē muskuļu atjaunošanos, var lietot kopā vai atsevišķi.
-
Ādas izsitumiem- tējas koka ēteriskā eļļa; lavandas ēteriskā eļļa – iedarbojas antibakteriāli, iznīcina dažāda tipa sēnītes un noņem apsārtumu, var lietot kopā vai atsevišķi.
-
Klepus – lavandas ēteriskā eļļa; citrona ēteriskā eļļa; piparmētru ēteriskā eļļa, vīraka ēteriskā eļļa; eikalipta ēteriskā eļļa – kompresi tur uz krūškurvja, eļļas remdē klepu un vienlaikus arī sniedz inhalāijas efektu, var lietot kopā vai atsevišķi.
Difūzija
Elektriskais difūzeris mūsdienās ir viens no populārākajiem ēterisko eļļu izmantošanas veidiem. Elektriskajā difūzerī iepilda ūdeni un iepilina sev tīkamo ēterisko eļļu un izvēlas difūzijas ilgumu. Tas var būt no dažām minūtēm līdz vairākām stundām. Daudzi izvēlas difūzēt ēteriskās eļļas arī nakts laikā, lai atvieglotu elpošanu un uzlabotu miega kvalitāti. Ieteiktu izvēlēties difūzeri, kas automātiski izslēdzas pēc noteiktu stundu skaita. Dienas laikā var izvēlēties stimulējošu un koncentrēšanos veicinošu ēterisko eļļu difūziju. Difuzoru var novienot jebkur mājās vai arī darba vietā. Difuzori bieži arī pilda gaisu mitrinošo funkciju, kas lieliski noder apkures sezonā.
-
-
-
Eļļas difūzijai no rīta – citrona ēteriskā eļļa; greipfrūta ēteriskā eļļa; apelsīna ēteriskā eļļa; piparmētru ēteriskā eļļa; rozmarīna ēteriskā eļļa.
-
Eļļas difūzijai enerģijai – greipfrūta ēteriskā eļļa; piparmētru ēteriskā eļļa; rozmarīna ēteriskā eļļa.
-
Eļļas difūzijai saaukstēšanās laikā – eikalipta ēteriskā eļļa; rozmarīna ēteriskā eļļa; piparmētru ēteriskā eļļa; vīraka ēteriskā eļļa.
-
Eļļas difūzijai naktī – lavandas ēteriskā eļļa; ylang ylang ēteriskā eļļa; vīraka ēteriskā eļļa.
-
Masāžas
Kombinācijā ar bāzes eļļām, ēteriskās eļļas var būt kā ‘instruments’, kas ķermeņa masāžu padara daudz efektīvāku. Piemēram, ja vēlies relaksējošu masāžu, tad pieskārienu relaksējošo spēku masāžas speciālisti ļoti bieži apvieno arī ar relaksējošu ēterisko eļļu kombinācijām. Šīs relaksējošās eļļas ir, piemēram – lavandas ēteriskā eļļa; ylang ylang ēteriskā eļļa; piparmētru ēteriskā eļļa; saldā apelsīna ētriskā eļļa. Veikalos pieejami arī jau gatavi masāžas eļļu maisījumi, piemēram – Florame relaksējoša masāžas eļļa, kas satur aprikožu eļļu, olīveļļu, saldo mandeļu eļļu, sezama eļļu, hohobas eļļu un neskaitāmas ēteriskās eļļas – lavandas, mandarīnu, rūgtā apelsīna, bergamotes, citrona, piparmētru un citas. Attiecīgi, ja masāžu ir vēlams veikt muskuļu atslābināšanai vai arī omas uzlabošanai, tad var piemeklēt dažādas citas ēterisko eļļu kombinācijas. -
Raksta autore Ilva Jasmīne Bekmane, ilva.jasmine
Nesenie komentāri