Kafija ir ne vien rīta rituāls, bet arī iemesls satikties. Bet, kas tad īsti ir mūsu kafijas krūzītē? Kādēļ būtu jāpievērš uzmanība kafijas izcelsmei? Un kā galu galā kafija ir pareizi baudāma?
Garša un labā karma
Bioloģiskā kafija tiek audzēta visā pasaulē, piemēram tādās tropiskās vietās kā – Peru, Meksika, Etiopija. Reģions un audzēšanas tradīcijas nosaka kafijas garšu, tai var piemist vaniļas un krēma garšas nots vai citrusaugļu un tropisko augļu nianses..mm..
Daudzi bioloģiskās kafijas ražotāji, tostarp Biotēkā nopērkamās Simon Levelt kafija ražotājs atbalsta godīgo tirdzniecību (fairtrade). Kas nozīmē to, ka kafijas audzētāji tiek pienācīgi atalgoti. Turklāt, jo laimīgāki kafijas audzētāji, jo labāks produkts. Patīkama ir apziņa, ka nopērkot produktu, mēs varam atbalstīt godīgu tirdzniecību!
Bez pesticīdiem
Kafija ir viens no visspēcīgāk apsmidzinātajiem pārtikas produktiem. Un ne vien ar pesticīdiem, bet pielietots tiek arī ķīmiskais mēslojums, herbicīdi, fungucīdi.. Kādēļ? Jo kafijas pupiņu apsmidzināšana tās audzētājiem nepieprasa lielas pūles un kafiju iespējams audzēt tiešos saules staros un tādējādi raža ir ļoti liela – vairākas reizes gadā.
Turpretim bioloģisko kafiju ir jāaudzē ēnā – tur, kur kafijai vislabāk patīk un kafiju ir vieglāk pasargāt no kaitēkļiem, tādējādi kafija aug ilgāk un pamatīgāk – viena raža gadā.
Šķirnes
Tirdzniecībā ir pazīstamas divas galvenās kafijas šķirnes – Arabika un Robusta. Atšķirību starp tām nosaka teritorija, kurā kafija ir audzēta un novākta. Jo augstāk virs jūras līmeņa, jo labāka tās kvalitāte. Arabika ir visaromātiskākā un bagātīgākā. To audzē ēnā un tropiskajos apgabalos līdz pat 1800 m augstumā. Robusta kafijas šķirne nav tik kaprīza un ir vieglāk audzējama, to visbiežāk izmanto šķīstošās kafijas pagatavošanai.
Kā pareizi dzert kafiju?
Pagatavošanas veidi ir dažādi – par vislabāko tiek atzīta ātrās spiedes metode – kur ar karstu ūdens plūsmu caur filtru tiek izspiesta kafija noteiktu sekunžu laikā. Šādi pagatavota kafija tiek uzskatīta par visveselīgāko – ar visaugstāko antioksidantu daudzumu. Man pašai patīk izmantot Espresso kanniņu šādam nolūkam. Visnepareizākais variants būtu kafiju pagatavot, ilgi mērcējot kafijas biezumus krūzītē.
Kafijas garša ir visizteiksmīgākā, ja baudīsi to melnu un bez saldinātājiem. Tādējādi varēsi sajust visas interesantās augļu, šokolādes un garšvielu notis! Pētījumos ir atklāts, ka dzīvnieku valsts piena pievienošana pie kafijas, traucē kafijā esošo antioksidantu uzņemšanu. Tādēļ, ja vēlies pievienot pienu, izvēlies augu valsts pienu, piemēram rīsu-mandeļu pienu, kuru ir iespējams arī uzputot. Ja kafijai pievienosi šķipsniņu kardamona, tiks mazināta kofeīna negatīvā iedarbība uz ķermeni un noņemts kafijas skābums.
Simon Levelt bioloģiskā kafija
Simon Levelt Ethiopie 100% Arabika. Kafija ar bagātīgu ziedu aromātu no slavenā Sidamo reģiona. Tādas svaigu tropisko augļu garšas kā mango un marakuja lieliski sader ar kafijā sastopamajām šokolādes notīm. Kafijas garšu pilnīgu padara patīkami pikantā pēcgarša ar kanēļa notīm. Etiopijā, kas ir Arabika kafijas dzimtene, tā vēl aizvien tiek audzēta saskaņā ar tradicionālajām metodēm. Kafijas stiprums: 3.
Simon Levelt Indonesie 100% Arabika. Gayo ir īpaša, augstu Rietumsumatras kalnos audzēta kafija. Kafijas pazinēji ciena šo kafiju tās sīrupam līdzīgās tekstūras un bagātīgā, dziļā rakstura dēļ. Ciedra, karameles, lauru lapu, valriekstu un vaniļas aromātiskās notis, kā arī ilgā, pilnīgā pēcgarša padara šo kafiju unikālu. Kafijas stiprums: 3.
Simon Levelt Peru 100% Arabika. Tambopatas ielejas fermeri Cecovasa kooperatīvā audzē kafiju 1400-1800 metru augstumā un savu kafiju nosaukuši par Tunki – par godu savvaļas putnam, kas mājo Tambopatas dabas rezervātā. Kafijas plantācijas ir Peru Amazones unikālās dabas daudzveidības ieskautas. Lieliski sabalansētajai kafijai piemīt kakao un sarkano ogu svaigais aromāts, veidojot maigu pēcgaršu. Kafijas stiprums: 3+.
Simon Levelt Mexico 100% Arabika. Finca Irlanda kafijas plantācijas atrodas Meksikas kalnainajos dienvidos. Tur augušajai premium klases kafijai piemīt viegla garša un izmeklēts aromāts. Garšas niansēs sajūtamas dzelteno augļu notis – persiki un aprikozes, ka arī svaigi zaļie āboli. Burvīgā pēcgarša atgādina medu un mandeles. Kafijas stiprums: 2.
Simon Levelt Dolce 100% Arabika. Dabīgs dzēriens ar lielisku smaržu, pilnīgu garšu. Kafija izgatavota no Arabika kafijas pupiņām, kas tiek iepirktas tieši no plantācijām Dienvidamerikā. Kafijas stiprums: 3.
Simon Levelt bezkofeīna Senza aromātiska bezkofeīna kafija ar pilnu garšas buķeti. Kofeīns tiek atdalīts ar dabīgu metožu palīdzību. Atceļojusi no Dienvidamerikas.
Tavas pārdomas par rakstu