Bioloģiskā pārtika ir kvalitatīvākais un tīrākais, ko mēs varam ēst. Arī bioloģiskie našķi. Apēdīsi mazliet un pietiks. Tavs ķermenis būs uzņēmis kāroto un vienalikus tīro gardumu. Nebūs izjaukts līdzsvars organismā un ķermenim nebūs radīts šoks. Ēdienam ir jānāk no dabas.
! Konvenciāls – šo vārdu rakstā pieminu saistībā ar lielveikalos nopērkamajiem produktiem, uz kuru marķējumiem ir lasāmas neizrunājamas sastāvdaļas. Tā sauktais “junk food”. Šeit ir lasāms interesants raksts, “Kas notiek ar jūsu smadzenēm, kad tiek ēsta neveselīga pārtika. Un kādēļ tā kārojas.”
Konvencionālie riekstu krēmi vs. bioloģiskie riekstu krēmi
Jā. Visi pazīst Nutellu. Ziniet, ir arī bioloģiskie riekstu krēmi, kuri garšo tieši kā Nutella. Vēl labāk.
Bioloģiskie krēmi satur vismaz par 30% mazāk cukura nekā Nutella. Nevis parasto rafinēto cukuru, bet gan nerafinēto. Kas ir nerafinētais cukurs? Nerafinētais niedru cukurs nav apstrādāts, tādēļ tas ir saglabājis savas dabīgās minerālvielas – kalciju, dzelzi, magniju. Viegli asimilējams un atpazīstams ķermenī.
Šokolādes krēma sastāvā esošā necietinātā bioloģiskā palmu eļļai ir pat labvēlīga mūsu organismam. Tajā eošais A vitamīns ir pat līdz 300 reizēm vairāk nekā tomātos! Starpcitu. Drīzumā Bioblogā raksts par mītiem, kas ir apvijuši palmu eļļu.
Un pats galvenais. Bioloģisks, augstvērtīgs kakao. Tas piešķir krēmam unikālu kvalitāti un baudpilnu našķošanos.
Chupa-chups vs. Cerdan bio moments konfektes
Nerafinētais cukurs. Dabīgie aromatizētājus un dabīgās krāsvielas, kas saglabā mūsu garšu pasauli tīru. Tikai pats kvalitatīvākais un dabīgākais, kas mums ir īpaši piemērots.
! Konvencionālajās chupa-chups ledenēs ir atrodams rafinētais cukurs, mākslīgie garšas pastiprinātāji, krāsvielas, sojas lecitīns (ĢMO) un sēra dioksīds (E-220). Sēra dioksīds (E-220) ir ķīmiskais konservants. Daudziem ir novērojams pastiprināts jutīgums pret E-220, kas var izpausties kā galvassāpes, reiboņi un ādas problēmas.
Coca-cola vs. bioloģiskā cola
Jā, tu nepārskatījies! Cola var būt arī bioloģiska, turklāt – garša un krāsa tai ir dabīga, maigāka, tā nesatur kofeīnu. Nesen Latvijas tirgū ir parādījusies arī bioloģiskā kola, kas nesatur cukuru un ir saldināta tikai ar agaves sīrupu.
! Ja vēl neesi dzirdējis, ko sabiedrībā runā par oriģinālo coca-cola, lasi šeit..
Konvencionālie čipsi vs. bioloģiskie čipsi
Pats labākais ir tas, ka bioloģiskajos čipsos nav nekā lieka. Patiešām – tikai kartupeļi, dārzeņi, augstas kvalitātes eļļa un garšvielas – tas arī viss. Bioloģiskie čipsi neatstāj mutē taukainu un pārlieku sāļu garšu.
! Mazliet papētīju, no kā tad sastāv konvencionālie čipsi. Sastāvdaļu sarakstā atradu garšas pastiprinātājus – nātrija monoglutamātu (E-621), dinātrija guanilātu (E-627) un dinātrija inozinātu (E-631). Pētījumi liecina par to, ka šīs vielas var nelabvēlīgi iedarboties uz centrālo nervu sistēmu, smadzenēm, plaušām, ādu un nierēm.
Ļoti ceru, ka būšu kaut mazliet pievērsusi tavu uzmanību tam, ka nav jāatsakās no našķiem, tikai jāatrod tiem veselīgas alternatīvas.
Uz veselību!
Tavas pārdomas par rakstu