Pēdējo gadu gaitā popularitāti aizvien vairāk iemanto ķermeņa eļļas! Kokosriekstu eļļa, mandeļu eļļa, dažādi eļļu maisījumi, tostarp tik slavenās eļļas zīdaiņiem. Jautāsiet, kas gan tur varētu būt slikts? Kuras eļļas var droši lietot? Par to arī esmu vairāk papētījusi un dalos šajā rakstā.
Visas eļļas nevar likt vienā maisā
Manā plauktā stāv šāds produkts – izsmidzināmā ķermeņa eļļa ar organisku kokosriekstu eļļu, kuru reiz esmu paķērusi ātrumā no masu kosmētikas veikala plaukta. Viss liekas skaisti un krāšņi, uz etiķetes ir uzrakstīts arī, ka produkts ir vegānisks un tam nav pievienotas unnecessary nasties (nevajadzīgi draņķi jeb nevajadzīgas sastāvdaļas).
- Trauksmes signāls nr.1 – Lai arī uz iepakojuma ir rakstīts, ka sastāvā ir organiska kokosriekstu eļļa – nekur uz iepakojuma nav bioloģiskais sertifikāts vai kāds cits apliecinājums.
- Trauksmes signāls nr.2 – pirmā sastāvdaļa ir paraffinum liquidum (minerāleļļa), tai seko isopropyl palmitate (iegūst no spirta un palmu eļļas – izcelsme var būt gan dabīga/gan sintētiska), cocos nucifera (kokosriekstu eļļa), tocopheryl acetate (vitamīns E) un parfum (izcelsme nav zināma, iespējams, ka toksisku vielu maisījums). Beigu beigās ir skaidrs, ka no kokosriekstu eļļas tur nekā daudz nav.
Par to arī šoreiz vēlos parunāt. Par to, kādēļ ir jāiemācās lasīt marķējumi un jāizprot sastāvdaļas!
Kādēļ jāsaka minerāleļļai – nē?
Minerāleļļa ir ļoti, ļoti populāra sastāvdaļas ķermeņa, lūpu un matu produktos. Tā tiek izmantota konvenciālajos ķermeņa kopšanas produktos jau gadu desmitus. Domāju, ka mēs visi zinām tādus produktus kā vazelīnu un eļļu zīdaiņiem – nu lūk, tie ir gandrīz vai 100% minerāleļļa.
Vadoties no šīs vielas nosaukuma var šķist, ka – dabīga! Bet atklājas, ka minerāleļļa tiek iegūta kā blakusprodukts no potroleum (naftas). Tā ir šķietami vieglas tekstūras, tās ieguve nav dārga un tā palīdz ierobežot mitruma zudumu no ādas. Un kas tai vainas?
- Vienīgais ko šī eļļa dara – ir sēž uz ādas un liek ādai izskatīties mitrinātākai. Bet tās efekts ir ilūzija. Līdz ko tiek pārtraukta šī produkta lietošana – atklājas, ka āda ir vēl sausāka nekā iepriekš.
- Pasaules slavenajā zīdaiņu eļļā ir 2 sastāvdaļas – minerāleļļa (huile minérale) un parfum. Nesen dzirdēju salīdzinājumu, ka ar šo eļļu sasmērēt savu bērniņu, būtu tieši tāpat kā ietīt zīdaini plastmasas plēvē.
- Tā kā āda ir pārklāta ar neelpojošo kārtu, no ādas nevar izdalīties toksīni.
- Minerāleļļa var saturēt toksīnus.
- Ķermenis nevar metabolizēt Minerāleļļas daļiņas ir atklātas arī mātes pienā.
- Tā aizsprosto poras un rada ieaugušus matiņus (par to esmu pārliecinājusies arī uz savas ādas, lietojot šķietami nevainīgu aptiekas krēmu sausai ādai, skat. bildē).
- Tā ādai nedod neko vērtīgu.
Kā atpazīt minerāleļļu produktu sastāvā?
Pirmkārt, jau ieteiktu lasīt produktu etiķetes, jo ražotāji uz produktu iepakojumiem norāda – ‘’dabīgs’’, ‘’organisks’’, kaut to nepierāda neviens sertifikāts un sastāvs atklāj, ka ir pievienotas arī sintētiskās palīgvielas. Ja redzu uz produkta iepakojuma bioloģisko sertifikātu – tad jau automātiski zinu, ka sastāvā nebūs minerāleļļas.
Produktu sastāvā minerāleļļa var tikt uzrādīta šādi:
- Mineral oil
- Petrolatum
- Liquid paraffin
- Paraffin oil
Ko tad lietot?
Sausa āda rodas sebuma trūkuma rezultātā. Lai aizstātu dabīgo sebumu, nepieciešams lietot produktus, kas pēc savas struktūras ir līdzīgas ādas sebumam un nerada nekādas blakusparādības, ja āda tās absorbē un tie nonāk asinsritē.
Esmu dzirdējusi arī šādu teicienu – ‘’to, ko neesi gatavs apēst, to arī neliec uz savas ādas!’’ Tādēļ izvēlos ķermeni mitrināt ar 100% dabīgām eļļām, piemēram– bioloģisku kokosriekstu eļļu (zīmols Rapunzel piedāvā fantastiski aromātisku eļļu); bioloģisku mandeļu eļļu; argāna eļļu. Eļļas var lietot tieši tāpat kā ķermeņa losjonus. Vislabāk tās uzsūcas, kad āda vēl ir mitra – tikko pēc dušas.
Ja ir vēlēšanās pēc aromātiskākas eļļas, tad esmu iecienījusi Khadi Pink Lotuss Ājurvēdisko ķermeņa eļļu, kuras sastāvā ir neskaitāmas vērtīgās eļļas un augu ekstrakti. Tā kā šī eļļa ir koncentrēta ar vērtīgajiem ekstraktiem, visbiežāk to sajaucu plaukstā ar kādu no augšupminētajām 100% eļļām. Ja patīk Austrumu aromāti – tad arī ļoti patiks šī eļļa! Turklāt mani vēl joprojām pārsteidz tās draudzīgā cena, tikai – 9,95€ par tik fenomenālu un vērtīgu produktu!
Inovācija dabīgo produktu sortimentā ir Florame jasmīnu sausā eļļa, tās sastāvā ir dabīgās eļļas ar augstu uzsūkšanās spēju. Saldo mandeļu, argana, lazdu riekstu, aprikožu un hohobas eļļas kombinācija ar jasmīnu ēterisko eļļu veido aromterapeitisku afrodīziju.
Ja tomēr neesi ķermeņa eļļu fans, tad dabīgie ķermeņa krēmi ir visnotaļ labi! Tie ir zīdainākas tekstūras un ļoti ātri iesūcas. Viens no maniem visu laiku mīļākajiem dabīgajiem ķermeņa krēmiem ir no John Masters Organics. Zīmols piedāvā trīs veidus – ar vaniļu un sarkano apelsīnu – saldumam un siltumam; ar greipfrūtu un ģerāniju – atsvaidzinošam citrusu svaigumam un enerģijai; bez smaržas – tiem, kuriem nepatīk uzkrītoši aromāti. Es gan kā smaržu mīle esmu ļoti iecienījusi abus veidus ar izteiksmīgajiem aromātiem! Sastāvā ir alvejas sula, saulespuķu eļļa, kokosriekstu eļļa, un dažādas ēteriskās eļļas.
Uz veselību un skaistumu!
Kuras ir tās kosmētikas sastāvdaļas, kuras vēlaties, lai izpētu turpmāk?
Avoti:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21970597
http://www.encognitive.com/node/12920
https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/substances/mineral-oils
Raksta autore Ilva Jasmīne, Bekmane, @ilva.jasmine
Nesenie komentāri