Šoreiz man ir tas prieks Bioblogā intervēt jauno skeletonisti Endiju Tēraudu, kas decembrī ieguva zeltu Eiropas Kausā skeletonā. Šī ir Endijas pirmā uzvara pēc aizvadītiem 5 gadiem šajā sporta veidā. Endijai piemīt ļoti dzirkstoša un sirsnīga personība un aiz ārējā trauslā un gaišā veidola stāv cīnītājas gars un mērķtiecība. Šajā intervijā ar Endiju aprunājāmies par to, kas Endiju motivē, iedvesmo un arī par to kā sportiste ēd un rūpējas par savu labsajūtu.
Decembrī Tu svinēji savu pirmo uzvaru Eiropas kausā skeletonā – kā Tu nonāci līdz šim sporta veidam?
Jā, šī ir pirmā uzvara.
Es, cik sevi vien pazīstu, – esmu bijusi ar sportu uz Tu. Sāku ar tautas dejām bērnudārzā un jau sākumskolā sāku apmeklēt vieglatlētikas treniņus. Tur mani virzīja tētis un galu galā trenējos pie tā paša trenera, pie kura savulaik viņš. Vieglatlētikā sprinta distances bija mana stiprā puse, skrēju arī barjeras un pa reizei lecu tāllēkšanu, pamēģināju arī septiņcīņu. Neredzēju sevi vairs vieglatlētikā, likās, ka esmu sevi izsmēlusi. Tā nu es aizgāju projām, kādu pusgadu nesportoju, bet tomēr tas sports kaut kā nelika mieru, likās, ka kaut kas pietrūst.
Un pirms vairākiem gadiem kādu dienu dzirdēju par atlasi skeletonā Daugavas stadionā. Neko īsti nedomādama nolēmu pieteikties. Atlasē noskrēju 20 m gaitā, izlecu tālumu no vietas un rezultāti bija pietiekami labi, lai mani paņemtu. Un tā jau 5 gadus esmu skeletonā.
Kā Tev šķiet, kas ir panākumu atslēga Tev?
Es teiktu, ka panākumu atslēga noteikti ir darbs, sevis attīstīšana, kā arī noturība – spēja iet uz smagiem treniņiem ar smaidu un pat, ja smaids un optimisms kādu reizi pazūd – nepadoties. Lai kaut ko saniegtu, nepieciešams iet cauri grūtībām un tikt pāri daudzām neveiksmēm. Tā nu tas ir. Uzskatu, ka katras veiksmes pamatā ir ieguldītais darbs.
Kā rūpējies par sevi, lai būtu pēc iespējas labākā formā?
Lai gan parasti man rutīna nepatīk, bet ir konkrētas darbības, kuras cenšos paveikt katru dienu. Piemēram, es katru rītu mēģinu celties un iet gulēt vienā laikā. Tas palīdz ieiet ritmā un liek justies labāk. Kā arī vienmēr piedomāju pie brokastīm, jo tā manuprāt ir pati svarīgākā ēdienreize. No rīta arī izdzeru sev nepieciešamos vitamīnus. Un ņemot vērā to, ka man gandrīz karu dienu ir pa vienam vai diviem treniņiem, īpašu uzmanību pievēršu staipīšanās vinginājumiem.
Kā izskatās Tava ikdienas ēdienkarte?
Brokastīs lielākoties ēdu auzu pārslu putru ar ogām, augļiem, riekstiem, zemesriekstu sviestu, vai arī olas (ceptas vai olu kulteni) – to parasti kopā ar kādu maizīti, tomātiem. Vēl man ļoti iecienīta ir brokastu maize, uz kuras ir avokado, tomāti, siers un cepta ola. Bet, ja nu gadījumā no rīta ir mazāk laika tad izlīdzos ar musli, siermaizītēm.
Pusdienas bieži vien tiek ēstas ārpus mājas un tur es īpaši neierobežoju sevi – ņemu to, kas kārojas. Savukārt vakariņas lielākoties ar draugu pagatavojam mājās. Šī brīža mūsu top izvēles ir chilli con carne, dažādi olbaltumvielu avoti un bieži vien pievienojam cepeškrāsni ceptus dārzeņus vai sviestā ceptus kartupeļus ar dillēm. Bet, protams, kad vairāk brīva laika, tad izmēģinām arī jaunas receptes, tur gan lielākoties vadību uzņemas mans draugs – viņš ir virtuves guru. Bet ir arī dienas, kad nav vēlme vakaros pavadīt laiku pie plīts, tad pasūtām kaut ko gardu.
Kas Tevi iedvesmo?
Mani notiekti iedvesmo mana ģimene. Kā arī cilvēki, kas dzīvē daudz sasnieguši. Tas rada sajūtu, ka galu galā viss ir iespējams – „Ja jau viņi var, tad es arī varu”. Savukārt runājot par grāmatām, šobrīd lasu Ulda Pīlēna grāmatu „Uzņēmēja kods”, tā ir ļoti iedvesmojoša un iedrošinoša grāmata, kas vairāk tēmēta uz uzņēmējiem, bet es ieteiktu izlasīt ikvienam.
Tā kā tikko ir sācies jaunais gads – kādas ir Tavas šī gada apņemšanās?
Mana galvenā apņemšanās ir sākt celties agrāk no rītiem ap 06:00, kā arī iet gulēt ātrāk – ap 22:00. Līdz šim šis vienmēr lieliski ir sanācis sacensību izbraukumos, jo tur ir grafiks, noteikta kārtība – kad un ko darīt. Bet, esot mājās, tas ir mazliet sarežģītāk ievērot šo noteiktību, bet es ļoti vēlos pie tā piestrādāt.
Tu arī esi ļoti sievišķīga un skaista. Kā Tu rūpējies par savu skaistumu, ādu?
Pats svarīgākais, manuprāt, ir ikdienā uzņemt pietiekamu daudzumu ūdens. Ziemas periodā cenšos dienā izdzert vismaz 2 l, bet vasarā tie parasti ir 3 l. Kā arī lietoju vitamīnu D, it īpaši ziemas periodā, tas palīdz ādai, nagiem un matiem izskatīties labāk. Runājot par matiem – izmantoju John Masters Organic matu kopšanas līniju. Savukārt sejas ādai izmantoju Latvijā ražo produktu līniju Mossa.
Bildes: James Cook un Endijas personīgais arhīvs.
Tavas pārdomas par rakstu