Plašajā saules aizsarglīdzekļu izvēlē var apjukt! Manu izvēli vienmēr padara daudz vieglāku divi kritēriji – kurš ir visefektīvākais un visdabīgākais produkts? Un balstoties uz šiem kritērijiem izpētu sastāvu un iedziļinos ne tikai savā produkta lietošanas pieredzē, bet arī meklēju un pētu, vai par to fano arī citi. Tādēļ ir Bioblogs, izpēti veicu es – Tavā vietā.
Šajā bloga rakstā pētu saules aizsarglīdzekļu ”anatomiju”. Pirmkārt, jāsaka, ka vislabākais saules aizsarglīdzeklis ir tas, kuru Tu labprāt lietosi. Lai arī visapkārt ir rekomendācijas, lietot saules aizsarglīdzekļus ikdienā (arī ziemā), cik daudzi no mums to piekopj? Līdzeklim noteikti ir jābūt tādam, lai Tu to vēlētos lietot.
SPF (sun protection factor) ir zinātniska mērvienība, kas nosaka to, cik ilgi saules aizsargfiltrs Tevi aizsargās no UVA un UVB stariem. Piemēram, ja Tu izvēlies SPF30 saules aizsargkrēmu, tad Tu varēsi saulē uzturēties 30 reizes ilgāk un neapdegt, ja SPF15, tad 15 reizes ilgāk. Ražotājs šo aizsargfiltru ir noteicis, rūpīgi testējot savus produktus. Dermatologi rekomendē izvēlēties saules aizsargkrēmus ar vismaz SPF30.
Mehāniskie un ķīmiskie saules aizsargfiltri
Aizsargfiltrs ir tā sastāvdaļa vai sastāvdaļas, kas līdzeklim liek Tavu ādu aizsargāt no saules stariem un ādai neapdegt. Aizsargfiltri var būt gan mehāniskie, gan ķīmiskie. Papildus aizsargfiltriem, produktiem ir pievienotas arī dažādas eļļas, augu ekstrakti un ādu kopjošās sastāvdaļas.
Mehāniskie saules aizsargfiltri
Tiek saukti arī par minerālu aizsargfiltriem, kas nevis absorbē sauli, bet to atstaro. Tie neaizsprosto poras un paliek uz ādas virskārtiņas, nevis iesūcas ādā. Tas šajā gadījumā ir ļoti labi! Vienīgais mīnuss ir tas, ka tie ir biezāki un uz ādas veido gaišu kārtiņu. Tomēr, ja velti laiku tos kārtīgi iesmērēt ādā, virskārtiņa būs praktiski nemanāma. Mehāniskie saules aizsargfiltri ir divi – titāna dioksīds un cinka oksīds. Šie aizsargfiltri ir foto stabili, kas nozīmē to, ka saule neietekmē un nenoārda pašu aizsargfiltru.
Kāda atšķirība starp cinka oksīdu un titāna dioksīdu? Cinka oksīds ir nekairinošs un arī jūtīgākajās ādai piemērots minerāls. Cinka oksīdu izmanto arī mazuļu kosmētikā, piemēram, pievienojot autiņu zonas krēmiem, jo cinks aktīvi mazina apsārtumu un diskomfortu. Cinka oksīds arī nodrošina vispilnīgāko UVA aizsardzību. Salīdzinājumā ar titāna dioksīdu – cinks ir efektīvāks!
Ķīmiskie saules aizsargfiltri
Tie darbojas veidojot ķīmisku reakciju uz ādas, transformējot UV starus karstumā un karstumu izvadot no ādas. Galvenā priekšrocība ķīmiskajiem aizsargfiltriem ir tāda, ka tos ir vieglāk uzklāt uz ādas, bet tajā pašā laikā ir jārēķinās, ka tas sev nes līdzi ķīmisko vielu ‘’kokteili’’. Tostarp bēdīgi slaveno oxybenzone, kas potenciāli var izraisīt alerģijas, šūnu bojājumus.. Mana izvēle ir pavisam vienkārša – es neizvēlos saules aizsargkrēmus, kas satur ķīmiskos aizsargfiltrus.
Sastāvdaļas, no kurām jāizvairās, izvēloties saules aizsargkrēmus
- oxybenzone – Interesanti, ka šī sastāvdaļa jau ir aizliegta Havaju salās, jo tika atklāts, ka šīs sastāvdaļa bojā koraļļu rifus. Papildus tam, šī viela nav labvēlīga hormonālajai sistēmai un arī uz ādas var izraisīt alerģiskas reakcijas
- octinoxate – Arī šī viela ir tikusi aizliegta Havaju salās, okeāna pasaules saudzēšanai. Pētījumos ir atklāts, ka arī šī sastāvdaļa var izraisīt alerģijas un radīt ieteikmi uz vairogdziedzeri un reproduktīvo sistēmu.
- avobenzone – Ļoti kairinoša viela. Kā arī šī viela neskaitās noturīga, ja uz to iedarbojas saule.
- retinyl palmitate – Šī viela ir A vitamīna forma. A vitamīns – viss forši, tomēr, ja A vitamīns retinyl palmitate formā nonāk kontaktā ar sauli, tas veido brīvos radikāļus (kas ir pretēji ”zvēri” mums labvēlīgajiem antioksidantiem).
Kurš ir dabīgākais un labākais saules aizsargkrēms?
Pavisam nesen Latvijas tirgū ienāca jaunums – Attitude saules aizsarglīdzekļi ar mehānisko saules aizsargfiltru – cinka oksīdu. Līdz šim tādus saules aizsargkrēmus, kuros būtu tikai cinka oksīds, atrast bija grūti. Pēdējās vasaras izvēlējos Antipodes Immortal sejas un ķermeņa krēmu SPF15, kas ir lielisks un to vēl joprojām izvēlos lietot uz sejas ādas.
Attitude saules aizsarglīdzekļi
Attitude zīmola misija ir Būt pārmaiņām. Tīri produkti, mazāk plastmasas, vairāk koku – tā ir Attitude zīmola attieksme. Tie nav tikai vārdi – Attitude veic akciju – par katru nopirkto produktu, iestādot 1 koku. Visi Attitude saules aizsargkrēmi ir droši jūras un okeāna iemītniekiem, kā arī tie nesatur ķīmiskos aizsargfiltrus. Atsaucoties uz EWG (Environmetal Working Group), cinka oksīds ir drošākais mehāniskais saules aizsargfiltrs cilvēkiem un videi, tādēļ Attitude savos produktos izmanto šo vielu!
SPF: 30
Aizsargfiltrs: dabīgais – mehāniskais
Aktīvās sastāvdaļas: cinka oksīds (20%), nesatur nanodaļiņas
Plaša spektra saules aizsardzība: jā (aizsargā no UVA un UVB saules stariem)
- ķermeņa losjoni ar dažādiem aromātiem,
- saules aizsargkrēmi-aizsargzīmuļi zerowaste iepakojumā,
- mazie saules aizsargzīmulīši sejai.
Ar jautro saulīti apzīmētie produkti ir paredzēti bērniem no 6 mēnešu vecuma, savukārt ar ”nopietno” saulīti apzīmētie produkti – pieaugušajiem🙂 Ir pieejamas arī bezsmaržas versijas. Jāsaka, ka arī aromatizētās versijas ir ļoti maigas un smarža ir pavisam minimāli jūtama.
Mans favorīts, testējot šos produktus atvaļinājumā, ir zerowaste iepakojumā esošais saules aizsargkrēms-aizsargzīmulis, kas ir taukaināks par ķermeņa losjonu, tādēļ manai sausajai ādai ļoti patīkams! To arī ir viegli uzklāt, jo sastāvā esošās eļļas palīdz vieglāk izlīdzināt produktu. Daži no knifiņiem, lietojot šos produktus ir – uzklāj produktus uz sausas un tīras ādas! ja centīsies cinka oksīdu saturošo krēmu smērēt uz mitras vai taukainas ādas, tad produktu būs grūti vienmērīgi uzklāt. Ražotājs arī rekomendē līdzekli atkārtoti uzklāt ik pēc 2 stundām, kā arī peldēm, lai garantētu saules aizsardzību. Pēc peldes kārtīgi noslauki ādu un tad uzklāj līdzekli atkārtoti.
Cinka oksīdu saturošie krēmi man ir ļoti palīdzējuši arī ekzēmas profilaksē un pat ādas izsitumu ārstēšanā, tā kā uz cinku saturošiem produktiem neskatos vien kā uz saules aizsargkrēmiem, bet arī kā uz ādu kopjošiem produktiem, kuriem piemīt pretiekaisuma īpašības. Tā kā cinka oksīds pats par sevi ir ādu sausinošs, pēc saules peldēm noteikti atceries ādu pabarot un mitrināt!
Tavas pārdomas par rakstu