Lielai daļai sabiedrības vārds “putra” asociējas ar ko prastu, negaršīgu un pat pārlieku apnicīgu. Tiesa, laiki, kad to dekorējām ar vecmammas pagatavoto ievārījumu vai sviesta pikuci, ir beigušies. Meistarīgi pagatavota putra var pārtapt par garšīgu desertu un ēdienreizi, kuru Tu ļoti gaidi.
Labas brokastu putras pamatā ir ļaušanās sastāvdaļu un pagavošanas veidu dažādībai. Vienalga vai putra ir cepta, vārīta vai aplieta, to var pagatavot arī kā desertu, ko ēdīs kā mazi, tā lieli. Putras pamatā nav jābūt tikai auzu pārslām, tās var būt arī rīsu, kvinojas vai citas pārslas, kas arī garantēti nesatur glutēnu. Vairāk lasi par to šajā bloga ierakstā!
Kādēļ izvēlēties bio pārslas?
Bioloģiskie graudi nesatur sintētiskas piedevas un pesticīdus. Pētījumi pierāda, ka konvencionālajā lauksaimniecībā iegūtie graudi ir vieni no visvairāk ķimiski apstrādātajiem produktiem pasaulē. Lietojot bioloģiski sertificētus graudus, vari būt drošs, ka tie ir auguši bioloģiski sertificētā zemē un ka ar to augšanas procesu nav veiktas nekādas manipulācijas. Ēdāji arī pamanīs garšas atšķirību. Kvalitatīvi audzētam produktam ir arī lieliska garša!
Vispirms kā putras bāzi iesaku izvēlēties kādu no bio pārslām:
*auzu pārslas – tās satur vērtīgāko šķiedrvielu, proti, beta-glikānu, kas uzlabo gremošanas sistēmas darbību, pabaro labās baktērijas, kā arī līdzsvaro cukura līmeni asinīs, papildus nodrošinot sāta sajūtu vairāku stundu garumā. Auzas ir bagāts vitamīnu, minerālvielu, antioksidantu, kā arī magnija, mangāna, fosfora, dzelzs un cinka avots. Jāpievērš uzmanību, ka auzas, kuras nav marķētas kā bezglutēna, var satur glutēna piemaisījumus, tā iemesla dēļ, ka tās tiek ražotas un fasētas rūpnīcās ar glutēna klātbūtni. Ja vēlies garantētas bezglutēna pārslas, es iesaku izvēlēties Bauck Hof bio auzu pārslas.
*rīsu pārslas – šis neitrālās garšas produkts ir piemērots gan tiem, kas vēlas ievērot mazkaloriju diētu, gan tiem, kuri novērtē veselīgas, taču vienlaikus sātīgas brokastis. Rīsu pārslas stabilizē cukura līmeni asinīs un garšos tiem, kuri meklē maigas garšas pārslas. Es izvēlos Bauck Hof un Urtekram bio rīsu pārslas.
*kvinojas pārslas – ja pagatavosiet kvinojas putru, ēst negribēsies līdz pat pēcpusdienai! Pateicoties augstajam olbaltumvielu un vitamīnu daudzumam, šīs bezglutēna pārslas ir īpaši ieteicamas veselīga uztura ietvaros. Laba ideja ir arī kombinēt šīs pārslas ar citām pārslām, tādējādi vairojot putras bļodas uzturvērtību. Lieliskas ir Urtekram bio kvinojas pārslas.
*rudzu pārslas – ēdot putru, kas pagatavota no rudzu pārslām, uzturs tiks bagātināts ar šķiedrvielām, olbaltumvielām, aminoskābēm, kā arī kāliju un B grupas vitamīniem. Tām piemīt viegli skābena un izteiksmīga garša. Jāpiemin, ka rudzu pārslas ir ekonomiskāks pārslu veids, kuras var miksēt arī kopā ar citām pārslām. Ieskaties – Urtekram rudzu pārslas.
*prosas pārslas – piemērotas arī cilvēkiem ar glutēna nepanesamību. Tās ir vērtīgs šķiedrvielu, olbaltumvielu, vitamīna A, B1, B2 un E, kā arī magnija, dzelzs, cinka un mangāna avots. Kā būtisku priekšrocību vēlos uzskaitīt prosas pārslu tekstūru – pagatavojot no tām putru, produkts būs vienkārši sagremojams un neveicinās vēdera uzpūšanos. Bezglutēna bio prosas pārslas piedāvā zīmols Bauck Hof.
*pārslu maisījums – ja vēlaties bagātināt uzturu ar vairāku pārslu spēku vienlaicīgi, noteikti iesaku izmēģināt Bohlsener Muehle sešu graudu pārslu maisījumu. Tas apvieno auzu, miežu, plēķšņu kviešu, kā arī rīsu, rudzu un griķu pārslu vērtīgās īpašības. Produktu var lietot arī dažādu barojošo smūtiju un konditorejas izstrādājumu pagatavošanai.
Lai putra izdotos neatkārtojama…
Kad bio pārslas izvēlētas, laiks izvēlēties savu iecienītāko augu dzērienu – pienu, ar kuru vārīt putru! Neilgu laiku Biotēkas sortiments ir papildināts ar klientu izslavēto Ecomil produkciju. Veikalos pieejami Indijas riekstu, kokosriekstu, mandeļu un auzu dzērieni. Katrs savai gaumei var atrast piemērotāko, jo atsevišķi Ecomil vegāniskie dzērieni ir ar augstu olbaltumvielu saturu, kā arī nesatur glutēnu vai pievienotu cukuru.
Pārslu un augu dzēriena masai droši variet pievienot kādu saldinātāju, piemēram, bezkaloriju stēviju, ksilītu, eritritolu vai kokosriekstu/cukurdniedru/dateļu cukuru, kas viegli šķīst šķidrā masā. Ja piekopjat sportisku dzīvesveidu, iesaku izmantot Raab Vitalfood proteīna pulverus (Biotēkā tie ir pieejami piecu dažādu garšu variācijās). Galvenais, lai gala rezultātā pēc masas sajaukšanas izveidojas vienmērīga konsistence.
Nu ko, laiks patīkamākajai daļai jeb putras dekorēšanai! Te katra cilvēka radošais gars un garšas kārpiņas var smelties iedvesmu no svaigo/žāvēto/saldēto augļu vai ogu, kā arī saldo krēmu un sīrupu klāsta. Tāpat lieki noderēs dažādas sēklas, rieksti, šokolādes gabaliņi un pat smalcināti cepumi! Lai uzzinātu, ar kādām piedevām iespējams pagatavot šokolādīgāko putru, kādu jebkad būsi ēdusi, droši lasi pievienoto Klintas Goloskovas (Instagram: @klintaag) recepti zemāk.
Cepta trīskāršās šokolādes putra
Sastāvdaļas:
• 60 g bio auzu pārslu;
• 120-150 ml bio augu piena pēc izvēles;
• 1 banāns;
• 25 g bio kakao;
• 1 sauja svaigu ķiršu;
• 2 ēdamk. bio šokolādes krēma;
• 10 g šokolādes gabaliņu;
• 1 sauja mušļa;
• Termoizturīgs trauks.
Pagatavošana:
• Uzsildi cepeškrāsni līdz 180 grādiem.
• Blenderī liek auzu pārslas, kakao, augu pienu un pus banānu; sablenderē līdz viendabīgai masai.
• Pusi konsistences lej termoizturīgā traukā, viducī ieliec aptuveni ēdamkaroti bionellas.
• Uzklāj atlikušo daļu putras.
• Pa virsu uzber šokolādes gabaliņus un uzliec dažas šķēles svaiga banāna.
• Liec putru cepeškrāsnī uz 12-15 minūtēm (svarīgi, lai tā nav izcepusies kā biskvīts).
• Ņem ārā no krāsns, uzliec vēl mazliet bionellas, ķiršus un uzber musli.
Lai labi garšo!
Raksta autore: Keita Kalniņa
Tavas pārdomas par rakstu