Regulāri saņemu jautājumus, ko es domājot par dažādu zīmolu kosmētiku, piemēram Kiehls, Origins, Aveda, u.c. Saprotu, ka šo jautājumu saņemu, tādēļ, ka cilvēki vēlas uzzināt manu viedokli no Biobloga perspektīvas un vēlas veikt dabīgākas izvēles.
Es pati esmu dzīvē bijusi pozīcijā, kad ar iepirkšanos sevi iepriecinu, kā rezultātā tas nereti kļūst par neapzinātu un ļoti impulsīvu procesu. Pirms vairākiem gadiem atceros, ka man bija savs regulārais Drogu gājiens, lai nopirktu kārtējo lūpu krāsu vai krēmiņu, kas man it kā liks justies labāk (jo es taču par sevi parūpēšos un izskatīšos labāk). Esmu sapratusi, ka tie tādi maldi vien ir. Vai tiešām sintētiskām un ķīmiskām vielām piepildīts produkts uzlabos manu dzīvi ilgterminā? Vai tas, ka atbalstu neētisku uzņēmumu, uzlabos manu ikdienu? Vai nav tā, ka šī neapzinātā naudas tērēšana beigu beigās atņem man kaut ko vērtīgāku no dzīves?
Kopš sāku izvēlēties dabīgākas produktu alternatīvas, esmu pamanījusi, ka tērēju mazāk naudas un to daru daudz mierīgāk, pārdomātāk un izplānotāk! Tā vairs nav iepirkšanās pēc mirkļa vājības. Uz to vēlos rosināt arī jūs! Iepirkties gudri un atšķirt patiešām dabīgus produktus no pseido-dabīgiem.
Pirmais, ko es daru, kad saņemu šādus jautājumus par dažādiem (ne-bioloģiski sertificētiem produktiem) ir tas, ka izlasu sastāvu. Sastāvu meklēju internetā. Interesanti, ka bieži vien pie šādiem pseido-dabīgajiem produktiem sastāvus ir grūtāk atrast un tie nav aprakstīti ikvienā interneta veikalā, kur šis produkts tirgojas. Tas jau ir pirmais sarkanais karogs. Par to vairāk turpmāk rakstā.
1. Maldinoši apgalvojumi
Nav tiesiska regulējuma, kas noteiktu kā lietot šos terminus – ”hipoalerģisks”, ”dabīgs”, ”neaizsprosto poras”, ”oil-free”. Kompānijas šos terminus lieto pēc brīvas vēlēšanās, kaut arī uz produktiem pat netiek veiktas padziļinātas pārbaudes.
Tātad, lai patiesi zinātu, ar kādu produktu ir darīšana, ir jālasa sastāvdaļas.
Piemēram, ja tiešām ir vēlēšanās atrast hipoalerģisku produktu ļoti jutīgai ādai, tad vislabāk būtu izvairīties no visa veida smaržvielām- fragrance un citiem alergēniem, piemēram propylene glycol. Jutīgas ādas gadījumā ir jāveic papildus izpēte!
Blogā jau vairāk esmu rakstījusi par to, kāda atšķirība ir starp bio, eco un dabīgs. Tur vairāk skaidroju par to, ka vārda ”dabīgs” lietojums bieži vien ir ļoti maldinošs, jo tas negarantē sastāvdaļu bioloģisku izcelsmi un tas negarantē, ka sastāvā nebūs sintētiskas vielas.
Arī apgalvojums ”dermatoloģiski testēts” nenozīmē, ka šis produkts ir dermatologu ieteikts vai rekomendēts. Tas ir tikai testēts plašākā nozīmē un nenozīmē, ka tas 100% būs Tev derīgs.
2. Sastāvs ir jālasa no sākuma līdz galam
Nereti dažkārt vien izlasu pirmās produkta sastāvdaļas un pārējām pievēršu mazāku uzmanību. Daudzi no mums zina, ka pirmās sastāvdaļas, kas ir pieminētas produkta sastāvdaļu sarakstā, veido vislielāko produkta sastāva daļu un tādēļ ”atslābst” uz citām sastāvdaļām. Bet jāņem vērā, ka ir vielas, kas pat mazās koncentrācijās var izraisīt kairinājumu vai kādu reakciju (piemēram smaržvielas, kas parasti atrodas sastāvdaļu saraksta beigās).
3. Uzreiz nebaidies no nesaprotamām sastāvdaļām
Jāsaka, ka tas protams neatvieglo mūsu iepirkšanos, bet ir tā, ka bieži vien arī dabīgas izcelsmes sastāvdaļas slēpjas aiz ”interesantiem” nosaukumiem. Piemēram:
• Coco glucoside – putojoša viela, ko iegūst no kokosriekstiem un cukura;
• Benzoic acid (jeb butylocyul salicylate) – dabīgs konservants, ko iegūst no ogām un kanēļa;
• Bisabolol – iegūst no kumelītēm, ādu dziedējoša viela;
• Ammonium lauryl sulfate – dabīgi sulfāti un emulgators, kurus iegūst no kokosriekstiem;
• Potassium sorbate – dabīgs konservants, saukts arī par kālija sorbātu, kuru var iegūt piemēram no negatavām pīlādžogām.
4. Kā orientēties sastāvdaļās?
Ir vairāki veidi kā orientēties sastāvdaļās:
• Es izmantoju tiešsaites ceļvedi, piemēram www.ewg.org Skin Deep datu bāzi, kur var ievadīt interesējošās sastāvdaļas nosaukumu un pēc tam izlasīt informāciju par šo sastāvdaļu. Tomēr ir jāpatur prātā, ka ne visas kosmētikas sastāvdaļas ir 100% izpētītas. Piemēram minerāleļļa (paraffinum liquidium) ir iegrupēta salīdzinoši drošo sastāvdaļu sarakstā. Kaut vai tā realitātē ir naftas produkts, kas ādu pārklāj ar neelpojošu kārtiņu. Vairāk par minerāleļļu var palasīt šeit.
• Lielisks veids, lai nebūtu jāiespringst katras sastāvdaļas niansēs, ir bioloģiskā sertifikāta esamība uz produkta! Bioloģiskais sertifikāts garantē to, ka produkta sastāvā nedrīkst būt ķimikālijas un produkts ir ļoti rūpīgi pārbaudīts. Šobrīd ir dažādi bioloģiskie sertifikāti, piemēram ”EcoCert”, ”Natrue”, ”USDA Organic”, kuri tiek uzdrukāti arī uz produktu iepakojumiem, ja produkts atbilst sertifikācijas prasībām.
• Manā izpratnē vēl vienkāršāk ir pa taisno soļot uz kādu bioloģisko preču veikalu. Piemēram Biotēkā, aprunājoties ar pārdevējām, arī var uzzināt fantastiski daudz informācijas un garantēt to, ka nopirksi bioloģisku, godīgu un dabīgu produktu.
Raksta autore Ilva Jasmīne Bekmane, ilva.jasmine
Noderīgi