« Kādas sekas rada ilgstoša sēdēšana un kā uzlabot labsajūtu? || Pildītās tortiljas receptes. 3 idejas »
Čavanprašs ir Ājurvēdas uztura bagātinātājs, kas satur ļoti koncentrētu augu un minerālvielu maisījumu. Tas ir paredzēts, lai atjaunotu vispārējo enerģiju, vairotu spēku, noturību un ķermeņa vitalitāti. Čavanprašs ir izgatavots no apmēram 50 dažādiem austrumu augiem un to ekstraktiem, kā pašu galveno sastāvdaļu izvirzot Amlu (Indijas ērkšķogu), kas ir viens no pasaules bagātīgākajiem C vitamīna avotiem.
Galu galā tiek iegūt augļu džemam līdzīgs produkts ar saldu, skābenu un pikantu garšu. Dažādā literatūrā ir pieejama informācija, par šī superprodukta iedarbību. Tiek minēts, ka šis superprodukts ir ticis lietos jau gadsimtiem ilgi, lai stiprinātu ķermeņa dabīgās aizsargspējas un aizkavētu novecošanās procesus. Šis produkts ir ticis novērtēts jau ilgu laiku, pirms ir kļuvuši pieejami vitamīnu un minerālvielu kompleksi.
Ar Čavanprašu iepazinos vienlīdz ar laiku, kad sāku interesēties par Ājurvēdu. Tas bija pirms aptuveni 7 gadiem, kad kurkuma vēl nebija sākusi savu slavas gājienu un čavanprašu bija ”jāmedī” mazos veikaliņos. Par čavanprašu atcerējos, kad ieraudzīju to pavisam nesen Biotēkas plauktos. Šobrīd Biotēkas plauktos ir atrodams viens no pasaulē vispopulārākajiem čavanprašiem – Indijas zīmola ”Dabur” izgatavotais čavanprašs. Ko ietver šis Ājurvēdas brīnumlīdzeklis un kādēļ tas ieteicams gandrīz ikvienam, šajā bloga rakstā!
Teika par čavanprašu
Vārda Čavanprašs ir radies no leģendas par Chawan Rishi, kuram lika ēst viedo Ashwini Kumar brāļu pagatavoto Čavanprašu, lai Chawan Rishi kļūtu jaunākas un spēcīgāks un varētu apprecēt ķēniņa jauno meitu. Gudrais Chawan Rishi meditēja mežā zem koka, kad spēles laikā ar aizsietām acīm, viņam uzskrēja virsū ķēniņa meita ar aizsietām macīm. Meitene nesaprata, ka tas ir svešinieks un izrotāja Chawan Rishi matus ar ziedu vainagu. Karalim pēc šī neveiklā notikuma nācās Chawan Rishi pieprasīt, lai tas apprec viņa meitu, jo saskaņā ar tradīciju, sievietei dzīvē var pieskarties tikai viens vīrietis. Tā nu Ashwini Kumar brāļi cienāja Chawanu ar Čavanprašu, lai viņš atgūtu savu jaunību un seksuālo vitalitāti.
Sastāvs
Čavanprašs ir antioksidantiem piepildīts džems, kurš ir pagatavots, apvienojot aptuveni 50 dažādus augu ekstraktus un garšvielas. Čavanprašs, atbilstoši Ājurvēdas tradīcijām satur 4 augu klases: Dashmula klasi (10 saknes); Chaturjata klasi (4 aromātiski augi), Ashtavarga (medicīniskie augi no Himalayu reģiona) un pamatklasi (augi, kas neietilpst iepriekšminētajās klasēs). Kā galvenā sastāvdaļa ir Amla, kas ir Ājurvēdā plaši pielietots citrusauglis, kas bagātīgi satur C vitamīnu. Čavanpraša formulā izmantotie augi tiek ļoti rūpīgi sakombinēti, izmantojot dažādas augu apstrādes tehnoloģijas, lai augu sinerģija būtu izcila un maksimāli efektīva. Ja modernais tirgus izlems mainīt Čavanpraša formulu, tad to vairs nevarēs saukt Čavanpraša nosaukumā, jo izgatavotājam ir jāvadās pēc tradīcijām.
Trūkstošie 8 augi
Indijas valdība ir izstrādājusi vadlīnijas, lai aizsargātu apdraudētās augu sugas. Tādēļ komerciālajās čavanpraša formulās netiek izmantoti šie augi, bet aizstāti ar citiem. Starp šiem augiem ir orhideju, lilliju un ingveru dzimtas augi. Šie augi pieder pie Ashtavara dzimtas.
Čavanpraša izgatavošana
Vēsturiski Čavanprašā izmantotā Amla ir tikusi iegūta no mežiem, jo mežos augošais augs ir saturējis vairāk vitamīna C. Formulā tiek izmantoti 500 amlas augļi, proporcionāli daudz cukura un 50 g no katra auga – Bael, Agnimanth, Kashmarya, Shyonak, Paatla, Gokshur, Sarivan, Barikateri, Kantakaari, Kakdasingi, Draaksha, Haritaki, Guduchi, Bala, Bhumyamalaki, Vasa, Jivanti, Kachur, Pushkarmul, Musta, Mudagparni, Mashaparni, Shalparni, Pithawan, Pipali, Kaknasa, Varahi, Vidaarikand, Punarnava, Neelkamal, Aguru, Chandan, Shatavar, un Asgandh, kas tālāk tiek vārīti 16 litros ūdens. 500 amlas augļi, kas ir aptuveni 6,5 kg kopumā, tiek ietīti samitrinātā kokvilnas audumā un iemērkti augu šķidrumā un tad vārīti, kamēr šķidrums pārtop par ekstraktu un samazinās līdz aptuveni 1/4 daļai tā sākotnējā apjoma.
Pēc tam no amlas augļiem tiek izņemtas sēklas un augļi tiek saberzti līdz pastai. Augi tiek izkāsti no ekstrakta un ekstrakts sajaukts ar amlas pastu. Atsevišķi tiek sakarsēts gī sviests, sezama eļļa un cukurs. To visu apvieno un beigās pievieno vēl dažus augu pulverus – Vanshalochan; Pipali un Nagakesar; Elaichi; Tamalpatra un Dalchini. Kad mikstūra ir atdzisusi, tiek pievienots medus. Kā gala produkts tiek iegūta bieza un tumša, džemam līdzīga pasta.
Lietošana
Čavanprašu neiesaka lietot zīdošām māmiņām, grūtniecēm, bērniem un diabēta slimniekiem. Citiem čavanprašu iesaka lietot gadalaiku mijās un kā ķermeni spēcinošu līdzekli, stresa periodos. Čavanprašs nav paredzēts kā uzkoda, kas remdētu izsalkumu. Čavanpraša tradicionālā doza ir 12-28 g kopā ar pienu – tukšā dūšā no rīta.Ča vanprašu neiesaka lietot vakaros, jo tiek minēts, ka Amla var iedarboties uzmundrinoši.
Čavanprašu neiesaka lietot kopā ar pienu tiem, kuriem ir kādas elpceļu saslimšanas vai astma. To tādā gadījumā var aizvietot ar augu pienu vai siltu ūdeni. Jāņem vērā, ka ilgstoši uzglabājot atvērtu čavanprašu, var samazināties tā uzturvērtība.
Senās medicīnas pieņēmumi un mūsdienu pētījumi
Ājurvēda Čavanprašu ir saukusi par ”pretnovecošanās brīnumu”. Tiek minēts arī, ka šis brīnumlīdzeklis palīdz pret klepu, elpceļu problēmām, stiprina novārgušos un spēcina ķermeni kopumā, aizkavējot novecošanās procesus. Tiek uzskatīts arī, ka šis līdzeklsi palīdz uzlabot imunitāti, atmiņu, izturību, libido, gremošanas darbību, ādas veselību un vēl. No Ājurvēdas perspektīvas čavanprašs palīdzot balansēt došas (šeit vairāk esmu rakstījusi par Ājurvēdas došām).
Čavanpraša vērtīgo iedarbību izceļ neviens senie apgalvojumi, bet arī zinātniskie pētījumi. Mūsdienu pētījumi ir apstiprinājuši, ka augu apvienojums uzlabo vielmaiņu un stimulē cirkulāciju. Tiek arī minēts, ka cilvēkam pieejamā informācija ir tikai neliela daļiņa no visuma, kas apgalvo to, ka tas, kas vēl nav pierādīts, nenozīmē, ka neeksistē.
Uzlabo gremošanu un vielmaiņu
Čavanprašs palīdz nelabuma, pārmērīgas kuņģa skābes un vēdera uzpūšanās gadījumos. Čavanprašs tiek uzskatīts, ka palīdz arī gastrīta gadījumos un lai atbalstītu zarnu darbību. Ājurvēda zuskata arī, ka čavanprašs attīra asinis un veicina veselīgu aknu darbību. Sastāvā esošie augi kā Nagakesar, Tejpatra, Ela, Dalchini. Paatla, Agnimanth, Gambhari, Bael, Shyonak. Sarivan. Draaksha, Haritaki, medus, Bhumyamalaki, Kachur, Pushkarmul, Musta, Kaknasa. Vidaarikand, and Aguru uzlabo vielmaiņu un gremošanas procesus. Tā kā sastāvā ir medus un ghī sviests, tās tiek uzskatītas kā nesējvielas, kas palīdz sastāvā esošo vērtīgu vielu absorbcijā un uzsūkšanā.
Aizsargā un stiprina elpceļus
Regulāra čavanpraša lietošana stiprina bronhus un stiprina imunitāti. Čavanprašs palīdz elpceļu infekciju gadījumī, alerģiska klepus, deguna aizlikuma un saaukstēšanās gadījumos. Pipali, Kantakaari, Kakdasingi, Bhumyamalaki, Vasa, Pushkarmul, Prishnaparni, Agnimanth, Shalparni, sezama eļļa un Amla ir atbildīgi par elpceļu stiprināšanu. Ir veikti dažādi pētījumi, iesaistot tuberkolozes slimniekus, kuri ir novērojuši straujus uzlabojumus, lietojot čavanprašu.
Antioksidants, adaptogēns un imunitātes stiprinātājs
Kombinācija, ko veido Čavanprašā esošie fitokomponeti nodrošina daudzveidīgākus antioksidantus nekā viena veida antioksidanta uzņemšana uzturā. Dažādie antioksidanti ietver flavonoīdus, tanīnus, carotenoīdus un fenolus, kas vispārēji spēcina ķermeni un aizkavē novecošanās procesus. Dabīgie antioksidanti nodrošina arī antibakteriālu, pretiekaisuma, antitrombu un pretalerģisku efektu. Vienā eksperimentā tika atklāts, ka čavanpraša lietošana uzturā samazināja histamīna līmeni un igE asinīs, kas ir alerģiju marķieri analīzēs.
Nootropais potenciāls
Par nootropiem sauc tos līdzekļus, kas palīdz uzlabot kognitīvās funkcijas, respektīvi – smadzeņu darbību. Tiek uzskatīts, ka čavanprašs relaksē centrālo nervu sistēmu, kā arī harmonizē neironu aktivitāti, uzlabo atmiņu un mācīšanās prasmes. Viens no galvenajiem augiem, kas sekmē to, ir Amla, kas satur daudz askorbīnskābes. Musta, Vidaarikand, Neelkamal, Aguru, Nagakesar, Guduchi, Ashwagandha, Shalparni, Prishnaparni un Amla ietver daudz antioksidantu, tādējādi uzlabojot centrālās nervu sistēmas darbību. Dažādos pētījumos un testos atklāts, ka čavanpraša lietošana uzturā uzlabo tādas kognitīvās funkcijas kā koncentrēšanās spējas, modrību, uzmanību.
Kardiotoniskā vērtība
Čavanprašu dēvē arī par kardiotonisku līdzekli, kas nozīmē to, ka tas ir līdzeklis, kas spēcina sirdi. Amla, Neelkamal, Punarnawa, Pushkarmul, Kachur, Vasa, Bala, Sarivan, Pithawan, Barikateri un Gokshur tiek uzskatīti par augiem, kas uzlabo kardiovaskulārās sistēmas funkcijas.
Afrodīzijs un endokrīnās sistēmas balansētājs
Dažādos nelielos pētījumos ir atklāts, ka čavanprašs palīdz stabilizēt sievietes menstruālo ciklu. Gokshur, Varahikand, sezama eļļa, Shatavari, Vidaarikand, Bala, Jivanti, Mudagparni, Mashaparni, Ashwagandha un Vanshalochan tiek uzskatīti par augiem ar afrodīzija iedarbību.
Citi ieguvumi veselībai
Čavanprašs palīdz labākai kalcija absorbcijai un proteīna sintēzei, līdz ar to stiprinot kaulus un zobus, kā arī palīdz veidot muskuļu masu. Pētījumos atklāts arī, ka čavanprašs veicina ādas skaistumu.
Čavanprašu iegādājos šeit.
Tavas pārdomas par rakstu