Lai svinīgās un vasarīgās noskaņas nenomāktu neplānoti kompanjoni (t.i. odu mākonis), jūsu uzmanībai 3 vienkārši veidi kā Saulgriežus nosvinēt un vasaru pavadīt harmoniskāk- bez knišļiem! Tā kā lielveikalos nopērkamās ķīmiskās pretodu opcijas es nemaz neizskatu – šeit ir mani paņēmieni kā gan gulēt mierā, gan pastaigāties un svinēt pie dabas – mierā. Galvenajā lomā – ēteriskās eļļas jeb dabas esences, kurās ir daudz atbilžu dažādiem dzīves brīžiem! Piedāvāju arī pašgatavota pretodu līdzekļa recepti no tām.
Ēteriskās eļļas var lietot pa vienai
Daudzas ēteriskās eļļas satur insektu atbaidošas īpašības (interesanti skan). Bet tās labi smaržo – mums – cilvēkiem. It īpaši tās ēteriskās eļļas, kas satur linalolu (linalool), tujonu (thujone), citronelolu (citronellol), limonēnu (limonene), pinēnu (pinene) un eikaliptolu (eucalyptol). Šo aktīvo vielu saturošās ēteriskās eļļas ir demonstrējušas labu pret-insektu iedarbību 2-4 stundas (jo ir gaistošas). Tādēļ tās ir regulāri jāatjauno – jāizsmidzina, vai jāuzpilina uz ādas. Jāatceras, ka tās būtu jāatšķaida! Ja tiek lietotas uz ādas, tad ieteicams ēteriskās eļļas atšķaidīt ar ūdeni vai kādu bāzes eļļu (hohobas, vīnogu kauliņu, mandeļu vai citu). Pavisam dabīgam risinājumam un, ja nekas nav pa rokai, esot dārzā, vari pamēģināt iemasēt ādā pašus lavandas ziedus, citronzāli, baziliku vai piparmētru.
Pie pieminētajām eļļām esmu pievienojusi linkus uz Florame ēteriskajām eļļām, kas ir manas iecienītākās ēteriskās eļļas, ar kurām draudzējos jau gadiem. Tās ir bioloģiskas un autentiskas, kā arī nesatur nekādus liekus piemaisījumu.
Citronellas ēteriskā eļļa
Viena no vispopulārākajām pretodu eļļām! Jāņem vērā, ka daži cilvēki ir jutīgi pret šo eļļu, bet – tāpat arī odi. To var lietot uz ādas, ja tā ir atšķaidīta.
Tējas koka ēteriskā eļļa
Ļoti universāla ēteriskā eļļa. Tā ir pierādījusi efektivitāti ne tikai, lai atbaidītu odus, bet arī tā nepatīk kodēm un dzīvnieku parazītiem, arī utīm. To var pievienot arī dzīvnieku mazgāšanas līdzekļos. Ja jau kāds no knišļiem ir iekodis, tad tējas koka ēterisko eļļu var likt uz koduma. Atceries, ka arī šī ēteriskā eļļa būtu jāatšķaida.
Lavandas ēteriskā eļļa
Tā kā daudziem no mums mājās ir lavandas ēteriskā eļļa – ir vērts tai dot iespēju un pārbaudīt tās atbaidīšanas spējas uz Tava rajona odiem. Lavandas ēteriskā eļļa skaitās vismaigākā no visām šeit pieminētajām ēteriskajām eļļām. Visbiežāk lavanda der arī cilvēkiem ar jutīgu ādu vai alerģijām, tāpat arī bērniem.
Citronzāles ēteriskā eļļa
Radiniece citronellas ēteriskai eļļai, bet smarža ir mazāk salkana un vairāk rūgtena. Tomēr, ja bites ir Tava problēma, jārēķinās, ka citronzāles ēteriskā eļļa tām patīk. Noder arī pret blusām un to var pievienot šampūnam, mazgājot dzīvniekus! Ārīgi var lietot tikai stipri atšķaidītu (maksimums 5% koncentrācijā).
Piparmētras ēteriskā eļļa
Ir vērts pamēģināt – tā patīkami smaržo, mums cilvēkiem, bet nepatīk insektiem. Tomēr jāņem vērā, ka tā var būt pārāk kairinoša ļoti jutīgiem cilvēkiem un bērniem.
Pašgatavots pretodu sprejs izsmidzināšanai uz ķermeņa
Apdomīgi ”ieskrienoties” zero-waste stilā esmu paglabājusi ērto Dr. Hauschka sejas tonika pudelīti un tur arī sagatavoju savu pretodu spreju. Tā kā vispasaules un arī mani Spānijas odi nav nekādi vājie biedri un (manuprāt) jau ir izveidojuši imunitāti, piemēram, pret populāro lavandas ēterisko eļļu. Ir vērts uzjaukt ēterisko eļļu ”kokteili”, lai nodrošinātos ar to, ka smarža nepatiks visdažādākajām knišļu sugām.
Daudzās pretodu spreju receptēs ir nepieciešams pievienot alkoholu, glicerīnu, etiķi un tādas lietas, kas man nemaz mājās nav. Tā kā dzīvi nesarežģīšu un neskriešu uz veikalu pirkt lielu pudeli šmigas, lai uzjauktu sev spreju, pagatavoju to uz ūdens bāzes un pieliku dažas no tām aktīvajām pret-insektu eļļām, kuras būtu ar mieru vairākkārt izsmidzināt ap sevi! Aicinu radoši izveidot arī savu spreju, vadoties no augšup minētajām eļļām un atceroties, ka uz 30ml ūdens līdz 30 pilieniem ēterisko eļļu būs vairāk kā pietiekoši.
Kas nepieciešams?
- 30ml pudelīte ar izsmidzināmu korķīti (manā gadījumā, tukša Dr.Hauschka tonika pudele)
- 30ml filtrēts ūdens
- 10 pilieni Florame piparmētras ēteriskās eļļas
- 7 pilieni Florame tējas koka ēteriskās eļļas
- 7 pilieni Florame citrona ēteriskās eļļas
Kas jādara?
Vispirms pudelītē iepilini visas izvēlētās ēteriskās eļļas, tad pielej ūdeni. Sakrati pirms lietošanas! Un izsmidzini ik pēc 2 stundām, vai pēc nepieciešamības.
Florame Quiet Summer nomierinošs ēterisko eļļu maisījums difūzijai
Vai jau teicu, cik ļoti esmu gadu gaitā iecienījusi zīmolu Florame? Tas šogad ir iepazīstinājis ar jaunumu – jau gatavu ēterisko eļļu maisījumu ar pret-insektu un nomierinošu efektu. To arī pieminēju nesenajā rakstā par Noderīgiem dabīgo produktu pirkumiem zem 10 eur.
Šis ēterisko eļļu maisījums ir paredzēts gaisa difūzijai, lietojot elektriskajā difūzerī vai smaržu lampiņā. Sastāvā esošās ēteriskās eļļas relaksē un tajā pašā laikā atbaida arī insektus, tostarp odus! Galvenā eļļa ir citronella, kas ir antibakteriāla un pretodu, tai seko nomierinošā lavanda, gaisu attīrošais eikalipts, līdzsvarojošā ģenārijas, kas arī īpaši laba sievietēm. Eļļu kompozīciju noslēdz arī atjaunojošā pačūlija, pacilājošā krustnagliņa un spirgtā piparmētra. Iesaku noteikti novērtēt šīs eļļas spēku un sākt ar 1-2 pilieniem, es pieļāvu kļūdu, uzreiz difūzerī iepilinot 6 pilienus – variet iedomāties kā smaržoja mana māja! (Ne vienmēr vairāk ir labāk). Šo opciju ieteiktu, ja negribas pašam uzņemties dabīgā ķīmiķa lomu un jaukt eļļas.
Raksta autore Ilva Jasmīne, Bekmane, @ilva.jasmine
Man patika raksts par eļlām ko taisa pret odiem kā arī visi paarējie! Paldies!
Liels paldies par šo rakstu. Es nemaz nezināju, ka nav jāpērk super dārgi dabīgie produkti, bet pati varu “uzbrūvēt” šādu līdzekli. Būs iespēja šogad Jāņot ar dabīgiem pretodu līdzekļiem 🙂