Jau reiz esmu rakstījusi blogā par dabīgajiem saules aizsarglīdzekļiem, bet dabīgie ražotāji ar katru gadu kļūst aizvien meistarīgāki un piedāvājumā ir aizvien labāki, patīkamāk lietojami, efektīvāki un daudzveidīgāki produkti. Ir no kā izvēlēties ikvienai gaumei – ar toni, bez toņa; ar midzumiem, bez; tikai ar cinka oksīdu, kombinācijā ar titāna dioksīdu; bez smaržvielām, ar, u.tml.
Gribēju ievadā mazliet aprakstīt pāris tēmas – mazliet par tādu holistiskāku skatījumu uz to vai vispār ir nepieciešami spf produkti, kā arī sīkāk par minerāliem produktu sastāvā.
Kādēļ ir nepieciešami spf produkti?
Rosinātu izpētīt katram šo tēmu un nonākt pie tā, kas kuram šķiet pareizi priekš sevis. To darīt nevis tādēļ, ka ir bail no kaut kā un kāds Tev to ieskaidroja, bet gan tādēļ, ka esi informēts un tiešām saproti, kas Tev ir nepieciešams. Lūdzu, nedari lietas aiz bailēm, bet gan aiz mīlestības pret sevi! Saule mums negrib nodarīt pāri, bet gan uzlādēt ar laimes hormoniem, D vitamīnu, tikai ir jāzina kā ar to skaisti mijiedarboties!
Vairāki iemesli, kādēļ varētu būt nepieciešams lietot spf līdzekļus:
-
Lai neapdegtu, jo tieši ādas apdegumi rada tālākus riskus un kopumā diskomfortu, ādas lobīšanos,
-
Ja lieto ādas kopšana AHA skābes, pīlingus, retinolu jeb A vitamīnu (āda var būt ļoti trausla šādu produktu lietošanas laikā) un tādēļ, ka tai ir tik jutīga aizsargbarjēra, āda var apdegt daudz, daudz ātrāk.
-
Apdegumi var radīt melanomas risku, bet tas nav vienīgais iemesls, kādēļ tā var rasties.
-
Pigmentācija. Kopumā pigmentācijas cēlonis ir iekšējas hormonālās izmaiņas, cēloņi dziļāk organismā, bet saules aizsargkrēms tomēr var ādu pasargāt no jaunu pigmentu veidošanās, kamēr darbojies ar sevi holistiski (skatot ķermeni kā kopumu).
Kad es nelietoju spf līdzekļus:
-
Dienā ir ieteicams uzsūkt tiešus saules starus 20-30 minūtes dienā bez saules aizsarglīdzekļiem, jo 50-90% D vitamīna tiek uzsūkta ādā tieši caur saules stariem! Kā arī saule stimulē serotonina – laimes hormona izstrādi mūsu organismā. Šis ilgums var mainīties atkarībā no ādas toņa.
-
Tas ir mans viedoklis, bet, ja man būtu izvēle starp ķīmisku saules aizsarglīdzekli un starp iespēju uzvilkt cepuri un drēbes, lai neapdegtu, tad es vilktu apģērbu 🙂
-
Kā maksimālo saules aizsardzību izvēlos spf30, jo pētījumos ir apliecināts, ka saules aizsarglīdzekļi, kas ir spf70, spf100 nenozīmē, ka tie ādu aizsargās labāk, atšķirība ir ļoti minimāla.
Dabīgie un sintētiskie saules aizsargfiltri
Sintētiskie saules aizsargfiltri saules starus absorbē, savukārt dabīgie minerālu aizsargfiltri saules starus atvaira mehāniski, kā vairogs. Tādēļ arī tie mēdz atstāt nedaudz gaišu aizsargslānīti uz ādas, kas simbolizē šo vairogu.
Esi rūpīgs un pārbaudi saules aizsarglīdzekļu sastāvu, izvairoties no šīm sastāvdaļām, kas ir atrodamas sintētiskajos saules aizsarglīdzekļos (tie nevien var radīt alerģiju risku ādai, bet arī daba un jūras pasaule nebūs sajūsmā):
-
Para amino benzoic acid (PABA)
-
Octyl salicyclate
-
Oxybenzone (atrodams 70% saules aizsarglīdzekļu)
-
Cinoxate
-
Dioxybenzone
-
Phenylbenzimidazole
-
Homosalate
-
Menthyl anthranilate
-
Octocrylene
-
Methoxycinnamate
-
Parabens
Dabīgie saules aizsargfiltri pamatā ir divi:
-
zinc oxide
-
titanium dioxide (šis ir mazliet kontroversiāls minerāls, jo norit diskusijas par tā kaitīgumu, ja tas produktu sastāvā tiek izmantots kā nano titāna dioksīds un to var ieelpot. Lai pārliecinātos par to, ka sastāvā ir/nav nano titāna dioksīds, jākonsultējas tieši ar produktu ražotāju. Es uz to vairāk skatos tā, ka smiltis jūrā nav kaitīgas, bet, ja mēs tās saelposimies, mēs varētu justies savādi. Sazinoties ar ražotāju ”Madara” viņi apstiprināja, ka viņu produktos izmantotais titāna dioksīns nav nano 🙂
Kad vari būt drošs, pērkot saules aizsarglīdzekli un nelasot tā sastāvu?
Pati vienkāršākā formula ir meklēt uz iepakojumiem šādus simbolus. Protams, tirgū ir daudzi fantastiski zīmoli, kuriem gan vēl nav sertifikāti iegūti, jo tas prasa papildus laiku un finanses. Šie sertifikāti tomēr ir palīgs pircējam, lai ātri orientētos tajā, ka šie produkti nesatur sintētiskos aizsargfiltrus, silikonus, minerāleļļas, sintētiskās smaržvielas, agresīvus konservantus un tajos lielākā daļa sastāvu ir dabīgas un oraniskas (atcerēsimies, ka ūdeni, minerālus un savvaļas augus nevar nemaz sertificēt).
Kā arī pievērs uzmanību tam, lai līdzeklim ir plaša spektra aizsardzība – gan UVA, gan UVB saules stariem. Ja tam nebūs plaša spektra aizsardzība, tad apdegt tāpat būs iespējams.
Atradumi sejas ādas aizsardzībai
Jāatzīst, ka šis man ir pirmais gads, kad esmu vairāk pievērsusi uzmanību tieši saules produktiem sejas ādas aizsardzībai, par cik ziemā sāku vairāk esperimentēt ar pīlingiem un dažādiem ādas serumiem, kas satur arī retinolu. Veicot šādus eksperimentus jābūt uzmanīgam, jo āda kļūst jutīgāka un tā var pavisam ātri apdegt.
Ikdienā rotēju starp šiem 3 produktiem:
Ja vēlies aizsadzību vienlaikus ar ādas toņa izlīdzināšanu, tad šis ir lielisks produkts. Atgādina Madaras CC ādu izlīdzinošo krēmu pēc konsistences. Galvenais aizsargfiltrs ir cinka oksīds, kas papildināts ar augu ekstraktiem, hialuronskābi, aveņu sēklu eļļu, u.c.
Ļoti patīk šis produkts. Tā sastāvā ir granātābolu un smiltsērkšķu eļļas un titāna dioksīds kā saules aizsargfiltrs. Centos no ražotāja noskaidrot titāna dioksīda izcelsmi, bet vēl neesmu saņēmusi informāciju. Lai gan tas nemaina manu sajūsmu par šo produktu – lieliski klājas, neatstāj baltu kārtiņu un liek sejas ādai būt mitrinātai un mirdzošai.
Šis tonālais krēms skaisti pielāgojas ādas tonim, ir viegls, nerada maskas efektu un vairāk atgādina BB krēmu. Vislabākais dabīgais tonālais krēms, kuru esmu lietojusi. Uz alvejas sulas nevis eļļas vai ūdens bāzes. Satur hialuronskābi, C un E vitamīnus, melleņu, peoniju sakņu ekstraktu. Bonuss arī ir spf15 saules aizsargfaktors, pateicoties sastāvā esošajam cinka oksīdam.
Vasarai izvēlējos toni nr.40, kas man radīja bažas, ka būs mazliet par tumšu, bet tonis patiesi pielāgojās sejas ādai un neatstāj savādu kontrastu starp pārējā ķermeņa krāsu🙂
Atradumi ķermeņa ādas aizsardzībai
Liela daļa no ķermeņa aizsardzības krēmiem galvenokārt ir izstrādāta tieši ķermenim – tie ir biezāki, noturīgāki, vairāk satur augu eļļas. Ja līdzekļi ir piemēroti gan sejai, gan ķermenim, tad lielākoties tas būs norādīts produkta aprakstā.
Škaisti mirdzošs, ādas toni izlīdzinošs aizsargkrēms. Labs līdzeklis, ja vēl jūties balta pēc ziemas 😄 un gribi mazliet ietonēties, velkot skaistās vasaras kleitas. Vienīgais mīnuss, ka to nevajadzētu kombinēt ar gaišām drēbēm, kā arī tas nav īsti pludmales produkts, bet gan vairāk tāds pilsētas produkts, ko uzklāt pirms saules pastaigām uz rokām un kājām. Satur cinka oksīdu un ne-nano titāna dioksīdu kā saules aizsargfiltrus.
Ļoti jauka kompānija no Francijas! Ne mazāk svarīgi, ka aiz kompānijas ir atsaucīgi un forši cilvēki, kas man palīdzēja noskaidrot vairāk par viņu produktiem. Izrādās, ka pagājušā gada partijai ir bijis neliels mīnuss – sastāvā esošais šī sviests esot sakristalizējies, radot mazliet raupju tekstūru krēmiem. Šogad tā vairs nav, par to arī pārliecinājos, lietojot šo burvīgo krēmu. SPF30 versija ļoti patīkami klājas, neatstājot baltu kārtiņu, sastāvs ir lielisks un āda jūtas patīkami mitrināta.
Līdzeklis ir piemērots gan sejai, gan ķermenim un gan pieaugušajiem, gan bērniem. Sastāvā kā aizsargfiltrs tikai cinka oksīds un dažādas vērtīgas augu eļļas – kakao sviests, šī sviests, hohoba, saulespuķu eļļa, augu ekstrakti – kliņģerītes un zaļās tējas ekstrakts.
Līdzekļi pēc sauļošanās
Agrāk ļoti pavirši izturējos pret ķermeņa ādas mitrināšanu, bet sapratu, ka tas rada ļoti lielu atšķirību gan tajā kā āda jūtas pēc saules, ādas elastībā un arī iedeguma noturībā.
Ārkārtīgi patīk šis produkts jau gadiem ilgi. Tieši tas, kas noder pēc dienas pludmalē. Jums jau ir pazīstams tas patīkamais nogurums atnākot mājās un ieejot dušā, ietinoties halātā? Šis krēms ir kā odziņa uz kūkas šai jaukajai sajūtai🙂
Pavisam ātri iesūcas, nav taukains, atvēsina, palīdz ilgāk saglabāk iedegumu. Var lietot saules sezonā arī kā ikdienas mitrinošo krēmu. Sastāvā pērkonamoliņš, kristālu pusdienziedes, mandeļu eļļa un rožu vasks. Kā jau visi Dr.Hauschka produkti, arī šis ir vērsts ar mērķi likt ādai atjaunoties pašai.
Ļoti maigs un pēc sastāva minimālistisks produkts. Iepakots jaukā stikla burciņā, kuru var ērti paņemt līdzi arī ceļojumā rokas bagāžā, jo iepakojums ir 100ml. Piemērots visai ģimenei, tostarp bērniem. Tam nav izteiktas smaržas. Nomierina un atslābina jutīgu ādu pēc sauļošanās. Sastāvā šī sviests, saulespuķu eļļa un alvejas sula.
Vai atradi šajā rakstā ko noderīgu sev?
P.S. Ar kodu ”ilvajasmine20” gandrīz visam livin.lv e-veikalā -20% atlaide. Atlaides nesummējas.
Raksta autore: Ilva Jasmīne Bekmane, @ilva.jasmine
Nesenie komentāri