Kādēļ diedzēt?
Pavasaris vai ziema, diedzēt uz palodzes un vairot veselību varam jebkad. Un nav svarīgi, ka veikalā tas gurķis un dilles ir nopērkami lētāk un bez pūlēm – savs ir savs: kopts, lolots, kas priecē mūsu dvēseli un garšas kārpiņas.
Salīdzinot ar īstu dārzu, diedzēšanai ir vairākas priekšrocības:
Dīgstos ir līdz pat 50 reizēm vairāk vitamīnu un uzturvielu, kā nobriedušos augļos un dārzeņos. Dīgstot notiek virkne procesu, kas padara asnus par gremošanai ļoti vieglu barību: dīgšana aktivizē gremošanai un vielmaiņai svarīgus enzīmus, padara uzturvielas viegli sagremojamas;
-„Raža” ienāks dažu dienu laikā jebkurā gadalaikā;
-„Dārziņš” ierīkojams ātri un turpat mājās – nekāda lieka laika un resursu patēriņa;
-Pašu diedzēti asni ir vidēji 4 -10 reizes lētāki, kā veikalā pirkti diedzējumi
Kā diedzēt?
Mans atklājums ir speciālais trauks diedzēšanai. Izmantoju Bavicchi GEO Sprouter trauku, ar kuru diedzēšana ir patiešām elementāra. Tas ir īpaši izdevīgs: ja nav pieredzes diedzēšanā, ja nav iespējas vai vēlēšanās veltīt dīgstošajām sēklām daudz uzmanības, ja vienlaikus gribas diedzēt vairāku veidu sēklas, kā arī, ja vēlamies diedzēt sēklas lielā daudzumā vai asnu spiešanai sulās.
Āķis ir tāds, ka šis speciālais trauks nodrošina vienmērīgāku mitruma cirkulāciju sēklām. Tādēļ sēklas izdiedzējamas ātrāk un veiksmīgāk. Diedzējot sēklas parastā šķīvī vai ne-speciālā trauciņā, tās ieteicams skalot un mitrināt 4 – 6 reizes dienā, un rūpīgi jāseko, lai mitruma nebūtu par daudz vai par maz.
Toties diedzējot ar speciālo trauku tikai 1-2 reizes dienā virsējam šķīvim jāpārlej glāze ūdens: tā sēklas tiks noskalotas,notecēs liekais ūdens, taču saglabājot šķīvī ap sēklām pietiekami daudz mitruma, un arī apakšējā šķīvī uzkrātais ūdens iztvaikojot mitrinās gaisu ap sēkliņām.
Parasti sēklas tiek diedzētas, līdz asniņš ir tikpat garš, cik pati sēkla (grauds, pupa), vai līdz brīdim, kad parādās pirmās lapiņas. Uzreiz neapēstie asniņi ir uzglabājami ledusskapī apmēram nedēļu.
Kā lietot asnus?
Dīgsti perefekti piestāv salātiem, zupām, sviestmaizēm, biezpienam, jogurtam. Asni jebkuram ēdienam piešķir ļoti augstu uzturvērtību un garšu nianses. Diedzētie graudi ir saldi un sulīgi – bērniem īpaši garšos diedzētas lēcas, griķi, kvinoja, auzas un saulespuķu sēklas. No dīgstiem var spiest sulas, pievienojot tās augļu un dārzeņu sulu kokteiļiem, kas būs īsta vitamīnu eksplozija. Samalti diedzētie graudi lieliski noder arī sejas maskām.
Kādēļ izvēlēties BIO?
Konvencionālā lielveikalos nopērkamā produkcija ir nespējīga dīgt, jo ir apstrādāta ar dažādām vielām, bet BIO sēkliņas, pākšaugi un graudaugi nav apstrādāti un tajos ir saglabājusies dzīvības enerģija un dīgtspēja.
Katrs no dīgstu veidiem atšķiras gan pēc garšas un aromāta, gan uzturvērtības. BIO sēklas ir augstākas kvalitātes un sevišķi dīgtspējīgas – sadīgs nevis 20% vai puse, bet praktiski visas sēkliņas.
Iesaku izvēlēties speciālās sēkliņas diedzēšanai no Bavicchi un Sonnentor. Kā arī graudus un pākšaugus no Rapunzel.
Daži no sēkliņu un pākšaugu veidiem:
Krese Lepidum sativum – Satur kalciju, kāliju, jodu, dzelzi un fosforu. Attīroša un cukura līmeni regulējoša iedarbība.
Lēcas – Garšas un aromāta dēļ sevišķi iecienītas salātos un zupās. Satur olbaltumvielas 25%, minerālvielas – kalciju, dzelzi, magniju, kāliju, cinku, nātriju. Bagātas enzīmiem un vitamīniem.
Redīsi – Sevišķi bagāti ar vitamīniem A, B1, B2 un C, minerālvielām – kāliju, kalciju, magniju, fosforu un sēru. Stiprina muskuļus, labvēlīgs redzei, stimulē kuņģa sulas izdalīšanos.
Sinepes – Dīgsti ir attīroši (detox) aknām. Bagātas minerālsāļiem (kalciju, magniju, kāliju, dzelzi), vitamīniem un hlorofilu. Stiprina imūnsistēmu.
Lucerna jeb alfalfa – Uzturvielām bagātākie dīgsti: pilns vitamīnu un minerālvielu spektrs, ļoti daudz proteīna – 35%, visas neaizstājamās aminoskābes un gremošanai svarīgi enzīmi.
Brokoļi – Teicams šķiedrvielu, A un C vitamīnu, kālija un dzelzs avots, satur arī E un B vitamīnus. Diurētisks, satur aktīvus antioksidantus – līdz 50 reizēm vairāk kā nobriedušā dārzenī.
Griķi – Satur kāliju, fosforu, kalciju un lecitīnu. Labvēlīgi ietekmē holesterīna līmeni un asinsspiedienu, stimulē asinsriti. Ieteicams, lai uzlabotu apetīti un uzturētu veselīgu gremošanas sistēmu. Satur arī flavonoīdus, kuri palīdz saglabāt veselus asinsvadus.
Uz veselību, lai dīgst!
Nesenie komentāri