Iedvesmojoša un interesanta saruna ar Austrumeiropā vienīgo ūdens someljē – Danu Voļevahu. Varu droši apgalvot, ka neesmu nekad dzīvē vēl satikusi tik lielu ūdens entuziastu! Šis entuziasms mani pozitīvi iedvesmoja no jauna iepazīt un pārskatīt savus ūdens dzeršanas paradumus un domāju, ka iedvesmos arī Tevi!
Intervijā aprunājāmies par Dana ceļu, par izskaidrojamo un neizskaidrojamo. Kā arī par praktiskiem ieteikumiem, kādu ūdeni izvēlēties, kā to labāk dzert, par ‘’ūdens trikiem’’ un arī par to, kādēļ nevajadzētu dzert krāna ūdeni!
Kā Tu nonāci pie sava netipiskā amata – ūdens someljē? Kā par tādu var kļūt?
Tas viss sākās, kad aizbraucu uz Bulgāriju. Nodzīvoju tur 2 gadus mazā miestiņā. Sāku lasīt dažādas grāmatas, tostarp, kvantu fiziķa Vadima Zēlanda rakstīto. Viņš raksta par to kā cilvēks var palielināt savas fiziskās spējas un piekopt tā saukto biohakingu. Zēlands piemin ļoti daudz tieši par pH līmeni. To, ka, ja cilvēks paaugstina kopējo pH visā organismā par 15%, tad asinis var uzņemt līdz 60% vairāk skābekļa! Un skābeklis ir galvenais transporta elements asinīs. Līdz ar to palielinās fiziskā izturība, šūnas dzīvo ilgāk un palēninās novecošanās procesi.
Tā kā visu izmēģinu uz sevis, pirms pārliecinos par tā efektivitāti, tad arī sāku pētīt sārmainos un skābos produktus, kā arī sāku pievērst uzmanību ūdenim. Bulgārijā arī atradu ūdeni ar pH 9.4, kuru sāku dzert. Kopumā šis eksperiments, ko veicu uz sevis – nostrādāja. Pēc aptuveni 40 dienām sajutu lielas izmaiņas. Ja agrāk priekš manis 10 km skrējiens bija ļoti daudz, tad pēkšņi sāku skriet jau vairāk nekā 20 km un jutu ļoti lielu enerģijas pieplūdumu un izturību. No uztura zinātnes viedokļa varbūt šī arī nebija tā pareizākā diēta, bet varu teikt, ka superspējas tika iegūtas.
Pēc šī eksperimenta arī ieguvu pastiprinātu interesi par ūdeni. Sāku braukt uz zinātnes konferencēm, kurās 4 dienu garumā no rīta līdz vakaram tiek runāts vien par ūdeni. Tajās piedalījās dažādi zinātnieki. Piemēram no Masaru Emoto laboratorijas. Masaru Emoto zinātnieciskais darbs saistījās ap hipotēzi par ūdens reakciju uz pozitīvām domām un vārdiem. Konferencēs piedalījās arī Džeralds Polaks (Gerald Pollack), kas atklāja ceturto ūdens fāzi. Luks Montenjē (Luc Montagnier), kurš ir Nobela prēmijas laureāts un kurš pierādīja, ka ūdens var savā starpā komunicēt un tam ir ‘’atmiņa’’. Kā arī daudzi citi.
Esot konferencēs uzzināju, ka Vācijā ir skola, kur var apgūt ūdens someljē profesiju. Devos uz Vāciju un tur apguvu pamatzināšanas par ūdeni, par ūdens pudelēm, par likumiem, par to kā orientēties dažādos ūdens veidos, mācījos garšu kalibrēšanu – katra minerāla garšas atpazīšanu. Tā arī atpazīstot dažādu minerālu garšas un to kombinācijas – var sākt atpazīt ūdens sastāvu pēc garšas. Tajā laikā biju 71. ūdens someljē, tagad pasaulē ir 140 ūdens someljē.
Tu mini dažādas interesantas lietas, ko zinātnieki ir izpētījuši saistībā ar ūdeni. Tā kā man īpaši patīk tā ‘’mistiskā’’ pasaules puse, vai ir kaut kas, ko zinātnieki šobrīd nemāk izskaidrot ūdens sakarā?
Varbūt ne gluži nemāk izskaidrot, bet nemāk atkārtot. Piemēram – uz ūdens šobrīd nevar uzrakstīt vairākas reizes vienādu informāciju, kaut ir skaidrs, ka ūdens to saglabā. Ir izpētīts, ka viens piliens ūdens sevī var ietvert pilnīgi visu vienas dienas interneta datu plūsmu jeb traffic – pilnīgi visus google meklējumus, mājaslapas, sociālos tīklus utt. Tātad ūdens sevī var ietvert ļoti daudz informācijas. No pētījumu mainīgajiem rezultātiem var secināt, ka ūdenim ir ”šeit un tagad” stāvoklis – tas visu laiku mainās. Tā kā varu ieteikt pamēģināt ūdenim iečukstēt kaut ko labu – tieši mirklī, kad viņš tiek dzerts.
Dzirdēju, ka veici eksperimentu ar ūdens iesvētīšanu baznīcā – izpētot ūdens reakciju pēc lūgšanām. Pastāsti, kāds bija rezultāts?
Mēs meklējām vai vispār būs izmaiņas ūdenī. Aiznesām ūdeni uz pareizticīgo baznīcu, kur notika lūgšanas gandrīz stundu. Laboratorijā novērojām, ka ūdens, kas bija šķidrā veidā, sāka vairāk uzvesties kā ledus – molekulas saspiedās. Pierādījās, ka ir izmaiņas! Ja vēlreiz veiktu šo pašu eksperimentu, tad izmaiņas varētu būt jau citas.
Kāds ūdens cilvēka organismam būtu visderīgākais? Ir kādi triki saistībā ar ūdens dzeršanu?
Nav vienas atbildes uz šo. Ūdenim jābūt tādam, kādu mērķi mēs gribam sasniegt. Piemēram, ja vēlamies uzlabot sirdsdarbību, nervu sistēmu, sasniegumus sportā, tad ieteicams izvēlēties ūdeni ar paaugstinātu magnija saturu. Ja skaistumam – tad tas būs ūdens ar augstu silīcija saturu un augstu pH līmeni. Jāpiemin arī tas, ka šim ūdenim jānāk no uzticama avota.
Vēl ir dažādi triki, kurus var veikt ar ūdeni, lai tas būtu pēc parametriem tuvāks dzīvam ūdenim (antioksidatīvs – ar negatīvu lādiņu). Dzīvam organismam ORP (oksidācijas potenciāls) ir no ”-50” līdz ”-80”. Bet viss termiski apstrādātais ēdiens būs ar ”+”. Piemēram ābolam esot kokā ORP ir ”-50”. Tas pats ar ūdeni. Ūdens kustībā ir visdzīvākā forma un attiecīgi oksidācijas potenciāls būs vistuvākais nullei vai ar vieglu ”-”. Viens triks ir sasaldēt labu ūdeni un atkausēt to tumsā, tad tas būs ar ”-” uz īsu brīdi. Uzvārot ūdeni, ūdens kļūst 10x oksidatīvāks, tātad ar ”+”. Un, ja ūdeni vāra vairākas reizes, tad tādu noteikti nevajadzētu dzert. Ieteiktu vārīt tikai tādu ūdens daudzumu, kas uz konkrēto momentu ir nepieciešams.
Iesaku arī pamēģināt šādu triku – sakratīt ūdeni 15 sekundes. Padzerties vispirms nesakratīto ūdeni un tad sakratīto – tad būs jūtama liela atšķirība. Pēc būtības visu laiku vajadzētu kratīt ūdeni. Ūdens uzreiz vitalizējas, notiek molekulu trīšanās savā starpā, ūdens arī kļūst mazāk oksidatīvs un tas kļūst vistuvākais dzīva ūdens parametriem.
Kādēļ nevajadzētu dzert krāna ūdeni? Kā ir ar filtrētajiem krāna ūdeņiem?
Krāna ūdens vienmēr paliks krāna ūdens. Rīgā ūdens nāk no pazemes avotiem un virszemes avotiem, piemēram Daugavas. Krāna ūdenī var atrast daļiņas no tehnogēnās (ķīmiskās) vides. Anglijā veica pētījumus krāna ūdenim, kurā atrada daļiņas no medikamentiem, psihotropajām vielām. Protams, ka tas ir ļoti mazā daudzumā un tam nevajadzētu izraisīt kādu ietekmi. Tomēr – ja skatāmies no homeopātijas viedokļa – tad ilgtermiņā zināma ietekme var būt. Bet tas vēl īsti nav izpētīts.
Atšķirība starp krāna ūdeni un labu, kvalitatīvu minerālūdeni ir gluži tāda pati kā elpot gaisu Jūrmalā agri no rīta vai elpot gaisu Maskavā pašā pusdienlaika vidū. Elpot jau varam gan tur, gan tur, bet sajūtas būs dažādas.
Ūdens ikdienā tiek dzerts daudz, tādēļ uzskatu, ka ūdeni būtu jādzer ar baudu, tam jāgaršo labi. Domāju, ka daudzi no mums atzīst, ka krāna ūdens nav baudāms. Kā arī jāpiemin, ka krāna ūdeni nevar līdz galam izfiltrēt neviens filtrs, no tā var izņemt tikai rupjo matēriju, tādējādi dažādas mikro daļiņas tur vēl joprojām paliek.
Jautāšu Tev diezgan iztirzātu un populāru jautājumu – cik daudz ūdens dienā būtu jāizdzer?
Pamatā tie ir 30 ml uz kilogramu – kopā tas sanāk ap 2-3 litri, atkarībā no svara. Tomēr tas ir ļoti individuāli! Jāskatās, kādā klimatā dzīvojam, vai sportojam, ko ēdam. Ja kāds pīpē, tad ūdens vispār būtu jādzer 2 reizes vairāk. Galvenais ir vispārēji atcerēties, ka ūdens ir jādzer un nevajadzētu nokļūt līdz slāpju sajūtai. Kā arī jāņem vērā urīna krāsa, kas ir labs indikators, vai tiek uzņemts pietiekoši ūdens.
Pastāsti, kā paiet Tava ikdiena šajā amatā? Ar ko Tu šobrīd nodarbojies?
Diemžēl restorānos vēl nav ūdens someljē amata. Es pats šī amata ietvaros pētu dažādus ūdeņus un veidoju atsauksmes, braucu arī uz konferencēm. Pats svarīgākais projekts drīz vien pieredzēs dienas gaismu! Pēdējos 3 gadus strādāju pie ūdens revolūcijas, kas drīzumā jau būs zināma arī plašākai publikai. Un cerams, ka tas iedvesmos cilvēkus dzert vairāk ūdeni un palīdzēs izvēlēties sev vispiemērotāko! Mans mērķis ir tāds, lai visi kļūst par ūdens faniem!
Kādu ūdeni Tu pats dzer ikdienā?
Vados pēc sajūtām. Dažkārt prasās kaut ko ļoti sāļu, tad izvēlos ūdeni ar augstu magnija un nātrija sastāvu. Ikdienā pamatā dzeru vieglu mineralizētu ūdeni – kas nozīmē mineralizācijas rādītāju uz aptuveni 200-300 mg/l. Vados arī pēc tā,- jo augstāks pH ūdenim, jo labāk. Šāda viegla mineralizācija un augsts pH ir ūdeņiem Aqualar un Airy.
Intervijas noslēgumā vēlos Tev jautāt, kas priekš Tevi ietilpst laimīgas ikdienas un veselības pamatā?
Labs gaiss, labs ūdens, ļoti labs miegs, sports, veselīga pārtika un vitamīni. Iesaku arī atcerēties par D vitamīna lietošanu, pats lietoju 6000 IU dienā. Būtiski arī ir iekšējais miers, kura iegūšanai noteikti ir dažādas pieejas. Man pašam patīk arī dažādas ekstremālākas lietas, piemēram stāvēšana uz naglām. Pēdās ir punkti, kurus aktivizējot, var aktivizēt arī jaunības hormonu. To noteikti var panākt arī mazāk ekstremāli – pastāvot uz akupunktūras paklāja. Jāpiemin arī to, ka mani iedvesmo forši cilvēki, kas liek plašāk atvērt spārnus!
Ļoti interesanti. Uzzināju ko jaunu
Tikai tās plastmasas pudeles. 🙁 Vai ir kāds ūdens, ko viņš iesaka, kas nav plastmasas pudelē…vai varbūt kādu no Latvijas avotiem, kur doties pēc dzeramā ūdens?