Apmēram pēdējos 5 gadus mana ikdiena ir bijusi nemitīgas gremošanas problēmas – vēdera pūšanās, diskomforts, smagums, neregulāra vēdera darbība. Priekš manis tas ir diezgan neērts temats, jo kuram gan ir ērti rakstīt par vēdera izejas problēmām un uzpūtušos vēderu? Bet tādēļ arī rakstu par to, jo zinu arī par to, ka tā ir ikdiena daudziem no mums un iespējams es spēšu Tev mazliet palīdzēt. Šobrīd varu teikt, ka tā vairs nav mana ikdiena. Tādēļ arī top šis raksts. Jo vēlos dalīties ar lietām, kuras man palīdzēja ceļā uz veselību un labsajūtu.
Zinu, cik neērtas un diskomfortablas ir gremošanas problēmas, kas pēc būtības par sevi atgādina nemitīgi – kā no rīta pieceļoties tā līdz vakaram aizejot gulēt, arī naktī. Katras ēdienreizes laikā. Pirms tām, pēc tām. Diskomforta dēļ atsakoties doties ārā no mājām, nespējot uzvilkt pieguļošas drēbes vai arī vienkārši nemitīgi jūtoties nepatīkami savā ķermenī un kaut kā nepilnvērtīgi, ka nav ne brīdis, kad vari uzelpot un justies labi. Ziniet, tāda vēlēšanās pēc sajūtas, kad nekur nekas nesāp, nekas neuztrauc un viss ir mierā. Vēlēšanās pēc iekšējās brīvības. Tā kā šo gremošanas problēmu periods ir bijis pietiekoši garš un meklējumiem bagāts, dalos ar to, kas man ir palīdzējis un ko turpinu piekopt.
Kas man ir palīdzējis?
Varu iedalīt divās daļās to, kas man ir palīdzējis. Šīs divas lietas ir cieņa savam fiziskajam ķermenim un emocionālajam ķermenim. Abi iet roku rokā! Un tieši tādēļ arī, uzskatu, ka visdažādāko diētu maiņa nav bijis noteicošais faktors veselības gūšanai. Manis pašas pieredze rāda, ka visveselīgākā diēta un fiziskās aktivitātes neizārstēs neapzinātas emocijas un sajūtas. Tādēļ veselību vairoju tieši tajā brīdī, kad sāku apzināties visu kopumu. Un vairoju mīlestību pret sevi. Un šobrīd varu apēst jebko bez jebkādiem simptomiem. Bet par visu pēc kārtas!
Ajūrvēda – Silts, tvaicēts, sautēts
Daudz vērtīgu padomu sev esmu smēlusies Ajūrvēdā. Par to vairāk vari palasīt šeit. Pēc Ajūrvēdas tipa esmu Vata, kas nozīmē to, ka manī ir daudz gaisa, tramīguma. Vatai gremošanas uguns ir ļoti vājš, kā arī iekšā cirkulē daudz gaisa, tieši tādēļ arī Vatas tipa cilvēkiem ir raksturīga vēdera uzpūšanās un gremošanas traucējumi. Un viens no vērtīgākajiem padomiem priekš manis šajā kopsakarā ir bijis – silts, tvaicēts, kaut mazliet apstrādāts un sautēts ēdiens, kas nav sauss! Kopš sāku vairāk ieklausīties savā ķermenī, sajutu atšķirību, kāda sajūta ir pēc siltas zupas apēšanas vai arī auksta dzēriena izdzeršanas (ar ledusgabaliņiem bonusā). Pēc silta ēdiena jūtos mierīga, sasildījusies, paēdusi. Pēc auksta jūtos tramīga, nosalusi, līdz galam nejūtu sātu. Kādu laiku padzīvoju pēc Ajūrvēdas ieteikumiem un roku rokā arī ar pašsajūtu uzlabojās gremošanas sistēma! Jo vairāk iekšējā miera, jo mierīgāk darbojas arī organisms. Tomēr jāpiemin, ka ne tikai Ajūrvēda viena man palīdzēja, arī visi turpmākie punkti ņēma savu lomu!
GAPS
Šajā laikā izmēģināju arī GAPS diētu. Kā arī jāsaka liels paldies Silvijai Ābelei par atbalstu, viņas zināšanas vairāk www.currantur.lv. GAPS ietver daudz labos taukus, buljonus, fermentētus piena produktus, dārzeņu zupas. No uztura ir jāizslēdz jebkādi graudaugi, cieti saturoši produkti, miltu izstrādājumi, cukurs vai jebkas rūpnieciski ražots. Lai arī GAPS nav veģetārs uztura plāns, no tā noteikti var aizgūt šo to vērtīgu un sev pielāgojamu! Šī uztura plāna mērķis ir savest kārtībā cilvēka zarnu traktu atjaunojot labo baktēriju balansu. Līdz ar zarnu mikrofloras atjaunošanu, veselība atjaunojas arī visā ķermenī. Jāsaka, ka šis uztura plāns ātri uzlaboja manu pašsajūtu. GAPS ir paredzēts piekopt sākot no pāris mēnešiem līdz 2 gadiem, kuru laikā tiek sakārtota gremošanas veselība (arī dažādas pārtikas produktu nepanesamības) un bieži vien cilvēki var turpināt ēst jebko, ko vēlās, bez simptomiem! Es pati šo uztura plānu piekopu pāris mēnešus, jo paralēli arī darbojos ar visiem citiem šajā rakstā pieminētajiem punktiem un jutu, ka uzturs nav visa panaceja. Tur ir jābūt vēl kaut kam dziļāk! Tomēr viennozīmīgi varu teikt, ka GAPS ļoti ātri palīdzēja uzlabot fizisko pašsajūtu un uzcelt sevi uz kājām, lai darbotos tālāk.
Labie tauki un labās baktērijas
Izvelkot tādu esenci no GAPS panākumiem manā pašsajūtā daudz deva labie tauki un labās baktērijas! Gī sviests, avokado, fermentētie piena produkti un svaigpiens, labas kvalitātes kokosriekstu eļļa, aktivizēti rieksti nelielos daudzumos vai bioloģiskie riekstu sviesti kā našķis. Šo visu iekļaujot savā uzturā daudz ātrāk guvu sāta sajūtu un sajutos iekšēji mierīgāka. Labo baktēriju līdzsvaru atjaunoju ēdot dabīgo jogurtu, kuru bieži pagatavoju arī pati no svaigpiena. To ik dienas ēdu ar medu, kas bija mans našķis. Jogurtu var pagatavot arī no kokosriekstu piena, kura recepte ir šeit. Vēl viens fantastisks veids kā uzņemt labos fermentus ir fermentēti dārzeņi, kuru pagatavošana ir elementāra. Blogā recepte šeit. Atliek vien sagriezt sev tīkamākos dārzeņus un pievienot sāli un ūdeni! Uzliekot slogu un atstājot istabas temperatūrā fermentēties.
Neēst, ja nav izsalkuma
Kā izbijušajai emocionālās ēšanas piekopējai jāsaka, ka šis punkts aizvien mani izaicina, jo ēdienu vēljoprojām sajūtu kā labsajūtas avotu. Un tas ir ironiski, jo tā labsajūta vien tāda ilūzija ir, jo, ja vēders jau ir pilns, kādu vēl labsajūtu tajā var ielikt? Tomēr esmu arī secinājusi, ka bez-izsalkuma ēšana manā gadījumā tikai vairo gremošanas problēmas. To noteikti arī var izskaidrot no tā viedokļa, ka ķermenis ir gudrs mehānisms, kurš liek manīt mums par nepieciešamību uzņemt vēl enerģiju vai arī signalizē, ka ir pietiekoši ar esošo un tas risina kādas citas būtiskākas lietas. Kā arī bez izsalkuma sajūtas nav nepieciešamās gremošanas sulas, kas kvalitatīvi pārstrādās uzņemto pārtiku.
Mierīgas aktivitātes
Redzu saistību ar to, ka gremošanas problēmu uzliesmojumos vienlaikus arī aktīvi sportoju – daudz skrēju, cēlu smagus svarus, HIIT intervālu treniņi. Tagad esmu uzzinājusi, ka tas veicina iekaisuma procesus ķermenī, kā arī no Ajūrvēdas viedokļa, ceļ manu iekšējo vēju. Mirklī, kad sāku justies vissliktāk, pārtraucu visus treniņus un devu sev atpūtu, pēc laika sākot iet uz jogas nodarbībām. Tas viennozīmīgi ļoti palīdzēja manam ķermenim, jo devu tam iespēju atjaunoties, atpūsties, paš-dziedināties nevis piešķīru papildus stresu izdzenot to. Visu ar mīlestību! Iesaku pamēģināt nomainīt aktīvu skriešanu pret garu pastaigu svaigā gaisā vai arī ātros pietupienus nomainīt pret kādu ilgu un dziļu yin yogas asanu un dziļu elpošanu. Starp citu, dziļa elpošana dabīgi masē orgānus un piepilda ķermeni ar dzīvības pilno un dziedinošo skābekli.
Kvalitatīvs miegs
Nekāds jaunatklājums jau šis nav.. Bet tik vērtīgi to sev atgādināt mirkļos, kad ir izvēle kā plānot savu dienu (un kad izdzert savu pēdējo kafijas tasi). Miega laikā ķermenis atjaunojās, attīrās un pašdziedinās. Es visbiežāk gulēt dodos ap 21:30 -22:00 un tā ir mana prioritāte, jo neviens seriāls vai vakara mājas uzkopšanas trakums vai telefona skrullēšana neatsver labu un kvalitatīvu miegu. Nākamajā dienā pamostoties labā pašsajūtā, ar skaidru sajūtu un veicot apzinātas izvēles nevis nogurumā ķeroties pie kofeīna un daudz saldumiem vai asiem lēmumiem.
Ūdens dzeršana
Un nē. Es šeit neteikšu, ka ir jāizdzer vismaz 2l ūdens dienā 🙂 Pēc manas pieredzes – katru dienu tas var būt atšķirīgs ūdens daudzums. Un pats būtiskākais priekš manis, lai es nedzertu ēšanas laikā (kā arī ieturot kādu pauzi pirms un pēc ēšanas, lai ūdens neaizskalotu gremošanas fermentus)! Lielu atšķirību piešķir arī tas, ka ūdens ir silts/ istabas temperatūrā. Ja ir gremošanas problēmas, tad arī vajadzētu uzmanīties ar gāzēto ūdeni vai citiem burbuļ-dzērieniem.
Lēnām un apdomīgi
Jo lēnāk un apdomīgāk, jo vairāk mēs sadzirdam to, ko saka mūsu ķermenis, sajūtas, intuīcija. Jo ātrāk mēs ejam, jo mazāk mēs sadzirdam sevi un beigu beigās arī mums nākas apstāties, lai saredzētu visu to, ko steigā neesam pamanījuši. Un protams arī lēnām un apdomīgi izbaudīt maltīti. Apstāties, kad ir gana. Un izbaudīt ēdiena garšu, struktūru, kumosus. Ieelpot. Izbaudīt kā gaiss ieplūst ķermenī un aizplūst bez pieķeršanās. Dabīgs dzīves ritms.
Pieņemt to kā transformāciju. Saskatīt ķermeņa diskomfortu kā vēstījumu.
Gremošanas problēmas arī bija viens no pamudinātājiem, kādēļ vairāk pievērsos meditācijām un uzsāku savus meklējumus. Ķermeņa diskomfortu šajā laikā sāku uztvert kā vēstījumu, ka kaut kas ir ārpus līdzsvara un ir jāierauga. Un tā ir liela iespēja, dāvana! Dāvana atrisināt kaut ko, kas jau ir ilgi mūsos sēdējis un krājies. Šajā laikā slimības sāku uztvert kā enerģijas un dziļi apzināties, ka ar domu spēku mēs varam likt kustēties gan saviem ķermeņa locekļiem – rokām un kājām, gan arī veikt iekšējās pārmaiņas savā organismā – tos dziedinot vai arī izsitot no līdzsvara. Ja tas acīm nav redzams, tas nenozīmē, ka neeksistē. Jāatzīst, ka ne reizi negāju pie tradicionālās medicīnas ārstiem uz pārbaudēm, bet paļāvos, ka netradicionālā pieeja būs atbilde. Un tā bija! Tā tiešām bija. Un ticiet vai nē, pēkšņi viss diskomforts pagaisa.
Atlaist aizgājušo un paļauties
Luīze Heja savā grāmatā ”Tu vari izdziedināt savu ķermeni” par vēdera uzpūšanos raksta, ka tas liecina par ķildām. Bailēm. Nesaprotamām idejām. Cilvēkam ir jāatslābinās un jāļauj dzīvei plūst un cirkulēt! Gremošanas orgānu slimības var liecināt arī par bailēm no jaunā. Nespēju pieņemt jauno. Ir jāpieņem dzīvi tādu kāda tā ir. Jāpieņem visas jaunās pieredzes kā sastāvdaļu no dzīves. Arī zarnu slimības vēsta par to, ka ir jāatbrīvojas no tā, kas vairs nav nepieciešams. Pagātne ir beigusies un mēs esam brīvi! Mēs dzīvojam pilnīgā drošībā un par mums tiks gādāts. Dzīve ir ceļojums, pie kura pieder visas pieredzes! Un mēs dzīvojam tagad, šajā brīdī. Mums jau viss ir! Arī ne pārāk pozitīvās pieredzes var izvērsties par ļoti pozitīvu pieredzi mūsu pašizaugsmē. Aizgājušās attiecības var būt mūsu iespēja piedot un pateikties. Esošais diskomforts vai kaut kā trūkums var būt kā iespēja saredzēt to, kas mums IR dots. Pēkšņi zaudējumi mums spēj dot iespēju mīlēt un būt pazemīgiem.
Izrādīt sev cieņu
Šī ieraksta nobeigumā vēlos pieminēt cieņu un mīlestību sev.. Pieņemot to, ka mēs esam vērtīgi, mīlami, skaisti un unikāli – ir vislielākais solis uz pašdziedināšanos. Bet nedomāju to kā augstprātību un lepnumu, ka mēs būtu kaut kādā ziņā labāki kā citi. Es to domāju kā savas vērtības apzināšanos! Ka mēs visi esam mīlami un mēs visi esam pelnījuši to labāko. Un viss, kas notiek ir vislabākais scenārijs, ko Visums ir mums paredzējis. Tas ir vislabākais, kas var notikt, lai mēs iegūtu savu pieredzi un iemācītos būt laimīgi esošajos apstākļos. Un, ja šobrīd jūti diskomfortu – tā ir iespēja kaut kam lielākam! Iespēja iemācīties sevi dziedināt pašam un cienīt sevi 🙂 Mēs esam pelnījuši veselīgu pārtiku, laiku atpūsties un sadzirdēt savus iekšējos signālus.
Raksta autore Ilva Jasmīne Bekmane, ilva.jasmine
Paldies..par rakstu.. šobrīd ari es cīnos ar vēderu ))
Visus ieteikumus ņemšu vērā❤❤❤
Uz veselību! 🙂
Brīnišķīgs bloga ieraksts. Paldies manai Instagram draudzenei, ka to pārsūtīja man. Visu mūžu šad un tad bet kopumā visai bieži cīnījusies ar šādām pašām problēmām. Tā kā esmu ceļa pašā sākumā, ļoti priecājos, ka atklāti raksti un runā par šo.
Tikko izlasīju arī grāmatu – “Par Zarnu Šarmu” – varbūt kādam šeit noder.
Paldies Tev par komentāru! Ceru, ka noderēs kādi no ieteikumiem.
Liels paldies par šo rakstu! Man arī gremošanas problēmas jau ir gandrīz 2 dekāžu garumā. Tad uznāk un tad pāriet. Un tiešām, ja tā padomā vislabāk ir gājis gan ar diskomfortu, gan ar emociju neapēšanu tad, kad esmu dzīvojusi un baudījusi. Šobrīd mana naturopāte ieteica atturēties uz laiku no glutēna un no piena produktiem, lai sakārtotu gremošanas sistēmu un hormonus. Tagad šo lasot, es sapratu, ka esmu iedzinusi sevi stresā, jo uztveru to kā uzaicinājumu. Un no malas arī vīrs, kas atgādina, ka trenēties vajag. Interesanti arī tas, ka arī es esmu Vata un esmu daudz jau dzirdējusi, ka Vatai treniņiem ir jābūt mierīgākiem, jo tas palīdz saziemēties. Tāpat arī ar ēšanu… silts. Man tik ļoti patīk viss silts.
Paldies, ka atgādināji, ka jāklausa savam ķermenim vairāk.
Ļoti daudz ieguvu no ši raksta. Sapratu savu problemu