Miegs – brīnišķigs laiks, laiks ķermenim un garam. Tas viennozīmīgi nepieciešams, lai nodzīvotu garu un laimīgu dzīvi. Daudzi no mums nespēj pietiekami izgulēties – dīdāmies, grozāmies un nezinām, ko iesākt. Es zinu kā tas ir. Agrāk arī piedzīvoju bezmiega naktis un tām sekojošu miegainu klanīšanos pie darba galda. Kas uzlaboja manu miega kvalitāti?
Kādēļ miegs ir svarīgs?
Miega laikā mūsu ķermenis atjaunojas un atpūšas. Viss tiek salikts pa plauktiņiem. Pēc kvalitatīva miega restarta mostamies enerģiski un ar labu garstāvokli, gatavi jaunai dienai. Miega un pamošanās process ir atkarīgs no ķermeņa bioritma, bet diennakts ritms ir atkarīgs no tumsas un gaismas ritma. Jo stabilāks un konsekventāks diennakts ritms, jo labāks miegs, tā raksta Dr. Michael J. Brues.
Kad naktī satumst, mūsu ķermenis sāk izstrādāt “miega hormons” – melatonīnu. Tas rada noguruma sajūtu un sagatavo mūs ķermeni miegam. Sākoties rītausmai, ar gaismas iestāšanos – ķermenis izstrādā hormonu – serotonīnu, kas vēsta “celies un sāc savu dienu”, šis hormons arī atbild par labu garastāvokli un laimes sajūtu. Šie hormoni mūsos cirkulē ikdienas, ieņemot nozīmīgu lomu mūsu dzīves kvalitātē.
Neskaitāmi pētījumi liecina, ka nepietiekams miegs mums ir kaitīgs. Tas ietekmē veselību, koncentrēšanās spējas un var veicināt dažādas hroniskas kaites. Neizgulēšanās var būt iemesls arī palielinātam svaram, tā ir izpētījusi Nothwester University. Pētījumos tiek secināts, ka neizgulējies cilvēks var kļūt neizlēmīgs, izklaidīgs un nespējīgs tikt galā stresa situācijās – tādējādi pat apdraudot savu drošību. Pētījumi atklāj, ka dažiem cilvēkiem ir pietiekoši ar 7 stundu miega, dažiem ar 9 stundām. Ir jāizjūt sev nepieciešamais miega daudzums.
Kā ievērojami uzlabot miegu?
Kusties
Šis ir pirmais ieteikums. Kustēšanās un sportošana dienas laikā ne tikai veicina veselīgu miegu, bet arī samazina stresu un uzlabo garastāvokli. Tomēr izvairies no intensīvām fiziskām aktivitātēm 3 stundas pirms gulētiešanas – tās var radīt trauksmes sajūtu. Tā vietā dodies patīkamā un nomierinošā pastaigā.
Ēdiens
Ir pieļaujams uzkost ko vieglu 2-4 stundas pirms gulētiešanas, vēlāk gan nevajadzētu. Tavam organismam ir jāatpūšas nevis jāpārstrādā pārtika. Uztura speciālisti rekomendē uzturā un it īpaši vakariņās iekļaut banānus un ķiršus. Šiem produktiem piemīt organismu ritmizējoša iedarbība.
Dzērieni
5-8 stundas pirms miega jāizslēdz kofeīnu saturošus dzērienus. Tātad, ja dodies gulēt vienpadsmitos, tad, perfektā gadījumā, kafiju centies nedzert vēlāk par trijiem dienā. Pirms miega vari iedzert nomierinošu tēju. Mēs izvēlamies visā Biotēkas best-seller augu tēju vieglam miegam un augu tēju ar apelsīna un kokosriekstu garšu.
B grupas vitamīni
It īpaši B6 vitamīns un B12 vitamīns atbild par veselīgu nervu sistēmas darbību un enerģijas līmeni. Pētījumos atklāts, ka B grupas vitamīni palīdz organismam atrast savu stabile ritmu. Veselības speciālisti iesaka izvēlēties augu izcelsmes vitamīnus, jo tie ir viegli atpazīstami un asimilējami organismam.
D vitamīns
Automātiski aptur melatonīna – “miega hormona” izstrādi. Dzer to no rītiem. Tas palīdzēs sakārtot tavu gulēšanas ciklu. Veselības speciālisti iesaka izvēlēties augu izcelsmes vitamīnus, jo tie ir viegli atpazīstami un asimilējami organismam.
Vēsums
Vislabāk cilvēks var izgulēties 18-22 grādu temperatūrā. Vari turēt puspavērtu logu visu nakti, vai arī kārtīgi izvēdināt telpu pirms gulētiešanas.
Klusums
Centies pēc iespējas ierobežot apkārtējos trokšņus. Ja neesi komfortā ar ausu aizbāžņiem, vari izmēģināt gulēt kādas relaksējošas mūzikas pavadījumā.
Tava guļamistaba ir īpaša
Tai vajadzētu būt paredzētai tikai un vienīgi miegam un ar to saistītajām lietām. Tas nozīmē – NĒ televīzoram, NĒ darbam datorā un arī NĒ lasīšanai gultā.
Ieelpo burvīgas smaržas
Lavandai piemīt izteikti nomierinoša iedarbība. Pamēģini uzpilināt 1-2 pilītes lavandas ēteriskās eļļas uz spilvena stūrīša. Perfektā gadījumā izmanto difūzeri – kas ik pēc laika izsmidzinās dziedinošo smaržu istabā. Miera terapiju papildini ar maigu un pēc lavandas smaržojošu ķermeņa losjonu.
Airplane mode
Šī ir burvīga opcija tavā telefonā, kas noder ne tikai tad, kad lido limašīna – bet arī tad, kad guli. Tavs telefons vairs tevi lieki nemodinās nakts laikā.
Stundu pirms miega izslēdz elektroierīces
Tas palīdzēs relaksēties un noskaņoties miegam. Noliec telefonu, izslēdz televizoru un datoru.
Gaisma
Lai ķermenis pēc iespējas ātrāk sāktu ražot melatonīnu – miega hormonu, vajadzētu ‘pieklusināt’ gaismas jau uzreiz, kad ārā kļūst tumšs. Kad pamosties – ieslēdz gaismu, melatonīna produkciju nomainīs serotonīna hormons.
Atbrīvo prātu
Pamēģini pirms miega izplānot prātā nākamo dienu. Pieraksti visu, kas tev darāms nākamajā dienā. Vērtīgi ir turēt pie gultas mazu blociņu, kurā pierakstīt savas pārdomas. Piemēram, lietas, par kurām tu esi pateicīgs katru vakaru. Tas atbrīvos un virzīs tavu prātu pozitīvās un mierīgās domās.
Miega rituāls
Pirms miega ir ieteicamas ieviest savu rituālu. Tā varētu būt meditācija, viegla lasāmviela, izstaipīšanās vai relaksējoša pastaiga. Kas vien tev iet pie sirds! Galvenais, lai to ieviestu kā savu mazo ikvakara tradīciju.
Pastāvīgums
Ir ļoti vērtīgi katru dienu iet gulēt un celties vienā un tajā pašā laikā.
Pamēģini laika gaitā ieviest savā ikdienā šos ieteikumus. Lai salds miegs!
Tavas pārdomas par rakstu