Šeit ir viss kas tev jāzina. Kāda atšķirība kakao un kerobam, kokosriekstu sviestam un kokosriekstu eļļai vai matu balzamam un kondicionierim? Kopš apjautu, ka tik daudz gadījumu, kad tiek mēģināts cept kokosriekstu sviestā, piedūmojot visu virtuvi vai arī noķerts izbīlis, ieraugot produkta sastāvā bioloģisku nehidrogenizētu palmu eļļu. Apjautu, ka jāapkopo saraksts, iekļaujot kosmētikas un pārtikas produktus, kuriem bieži vien nezinām atšķirību, kaut arī tā ļoti būtiska!
Kosmētikas produkti
Kondicionieris un matu balzams
Kondicionieris piemērots matu mitrināšanai, īpaši gada siltajā periodā un apstākļos, ja bieži uzturies sausās telpās. Matu balzāms piemērots matu pabarošanai, aktuālāks ziemas mēnešos un lai matus aizsargātu. Katram matu tipam pielāgota kondicioniera un balzama formula. Kondicionieri vai balzamu būtu jālieto katrā matu mazgāšanas reizē. To iedarbības laiks vidēji 2-5 minūtes.
Minerālu pūderis un parastais pūderis
Minerālu pūderi piemēroti pat ļoti jutīgai ādai, tie ir 100% dabīgi un tos iesaka dermatologi. Atšķirībā no citiem pūderiem, tie nesatur talku, eļļas, pildvielas, sintētiskās krāsvielas, konservantus vai jebkādas citas piedevas. Neaizsprosto poras, neveicina pinņu rašanos un satur remdējošas īpašības. Dabīgie minerāli aizsargā ādu no UVA un UVB stariem.
Fluīds un serums
Fluīda nozīme ir līdzīga kā sejas krēmam, tomēr tas ir veidots uz vieglākas tekstūras un ūdens bāzes, kas īpaši piemērota taukainai ādai. Toties serums ir piemērots lietošanai kūres veidā zem sejas krēma vai fluīda, piemēram 28 dienas, lai samazinātu mikrokrunciņas vai glābtu dehidrētu ādu.
Sejas losjons un toniks
Losjons ir 1. solis, kas piemērots, lai attīrītu ādu no netīrumiem, pēc tam seko 2. solis – ādas tonizēšana ar toniku, noņemot palikušos netīrumus, losjona taukaino kārtiņu un sagatavojot ādu sejas krēmam.
Dabīgas smaržas un parastie smaržūdeņi
Dabīgās smaržas izgatavotas tikai no dabīgām izejvielām – izsmalcinātām augtākās kvalitātes augu esencēm un ēteriskajām eļļām. Nesatur ftalātus, naftas ķīmiju, sintētiskas vielas, dzīvnieku izcelsmes vielas un nav testētas uz dzīvniekiem. Teicama noturība panākta tikai ar meistarīgi izvēlētām aromātiskajām esencēm, bez sintētisku fiksatoru palīdzības.
Pārtikas produkti
Kakao un kerobs
Kerobs ir maizes koka pākšu pulveris. Nesatur teobromīnu un kofeīnu, kas dažiem cilvēkiem var paaugstināt asinsspiedienu un raisīt alerģiju. Atšķirībā no kakao, kerobā ir mazāk tauku, vairāk šķiedrvielu un tam piemīt saldena garša. Toties kakao tiek iegūts no kakao koka augļiem, kam piemīt izteikta un rūgtena garša. Tas satur ‘’laimes opiātus’’, kas paaugstina serotonīna jeb laimes hormona līmeni.
Ghī un sviests
Ghī iegūst, karsējot sviestu un no tā atdalot ūdeni un netīrumus. Tā rezultātā, ghī sviests praktiski vairs nesatur kazeīnu un laktozi un ir ļoti labvēlīgs gremošanas sistēmai. Ghī sviestam turklāt ir augstāka karstumizturību.
Augu piens un augu krēms
Atšķirība ir pavisam minimāla – augu pienā ir vairāk ūdens, nekā augu krēmā. Augu krēms ir biezākas konsistences, tādēļ ir lieliski piemērots dažādiem saldajiem krēmiem.
Kokosriekstu eļļa un kokosriekstu sviests
Kokosriekstu eļļa tiek iegūta no izkaltēta kokosriekstu mīkstuma izspiežot eļļu. Tajā var cept un fritēt. Toties kokosrieksta sviests jeb manna vai muss tiek iegūts, samaļot to pašu kokosriekstu mīkstumu, bet neizfiltrējot, tādēļ sastāvā ir arī ļoti smalkas kokosriekstu skaidiņas. Tas garšo kā debešķīgs rafaello krēms, kuru pievienot desertiem. Tajā nevar cept!
Ceilonas kanēlis un Kasijas kanēlis
Ceilonas kanēlis ir tas īstais kanēlis, kuram piemīt visas vērtīgās īpašības. Īstā kanēļa koka mizā ir daudz ēterisko eļļu, kas uzlabo garastāvokli, paaugstina enerģijas līmeni un stiprina imunsistēmu. Ceilonas kanēlis ir salds, maigs un viegls, turpretim Kasijas kanēlis ir ass, stiprs un raupjš.
Gaišais sezams un melnais sezams
Ja tās nav apgrauzdētas, gaišajām sezama sēklām piemīt ļoti neitrālā garša, turpretim melnā sezama sēklas izceļas ar aromātisku, izteiksmīgu garšu un augstu kalcija saturu. 1-2 tējkarotes nodrošina ar 20% ieteicamās kalcija dienas devas.
Basmati rīsi un jasmīnu rīsi
Basmati rīsi ir nākuši no Indijas. Tiem piemīt pavisam viegla un maiga garša, kā arī tie ir irdenākas konsistences. Jasmīnu rīsi ir nākuši no Taizemes. Savu nosaukumu ieguvuši, jo senākos laikos tos audzēja ziedošu jasmīnu tuvumā. Veido lipīgāku konsistenci, nekā basmati un rīsi. GI indekss ir augstāks nekā citos rīsos, tādēļ no vienas puses – ir ļoti ātrs enerģijas avots un baudpilnu desertu sastāvdaļa.
Rauga pārslas un īsts raugs
Rauga pārslu sastāvā ir deaktivizēts raugs, kas nozīmē to, ka tas neturpina augt un vairoties. Rauga pārslas piedod ēdienam patīkamu siera garšu, tikai dažām ēdamkarotēm var bagātināt zupu vai mērces. Īstais raugs ir aktīvs un to pievieno mīklām un tas pilda savu uzdevumu – uzraudzē.
Prosa un polenta
Prosa ir graudaugs, kurš tiek uzskatīts par antialerģisku un ļoti viegli sagremojamu. Polenta ir kukurūzas manna, kas pagatavojama līdzīgi kā kviešu manna. Prosa un polenta nesatur glutēnu.
Vaniļas esence un Burbonas vaniļa
Burbonas vaniļa ir vaniļas šķirne, kuru mēs pazīstam ar to saldo un autentisko vaniļas aromātu. Burbonas vaniļa ir otra dārgākā garšviela pasaulē aiz safrāna. Vaniļas esence tie iegūta vaniļas pāksti noturot alkoholā un iegūstot vaniļas izvilkumu.
Niedru cukurs un nerafinēts niedru cukurs
Nerafinēts cukurs jeb neapstrādāts cukurs – brūns, saglabājis dabīgās minerālvielas un izteiksmīgu saldenu karameles garšu. Tiek uzskatīts par veselībai vērtīgāku, jo ir zemāks GI (glikēmiskais indekss) un vērtīgās uzturvielas.
Dabīgās košļenes un konvenciālās košļenes
Biotēkas plauktos esmu atradusi Chicza košļenes – 100% dabīgas! Pamatsastāvā esošā Chicle gumija tiek iegūta no Chicozapote kokiem, kas pasaulē ir zināmi jau vismaz 300 gadus. Visas kožļenes sastāvdaļas dabīgi sadalās vidē.
Konvenciālajās košļenēs ir atrodamas tādas vielas kā polyisobutylene – gumija, kas tiek izmantota arī trubu un riepu ražotnē; plyvinyl acetate – vairāk zināms kā ‘’baltā līme’’. Šai bāzei tiek pievienoti mākslīgie garšas pastiprinātāji, krāsvielas, konservanti un mākslīgo saldinātāju kokteilis – tostarp slavenais aspartāms. Nav nemaz nepieciešams šo košļeni norīt, lai košļenes sastāvā esošās vielas nokļūtu asinsritē.
Hidrogenizēta un nehidrogenizēta palmu eļļa
palmu eļļa kļūst kaitīga cietināšanas (hidrogenizēšanas) procesā, kurā augstā temperatūrā tiek iznīcinātas vērtīgās uzturvielas un fermenti, kuri ieņem nozīmīgu lomu tajā, kā ķermenis reaģē uz produktu.Cietināšanas procesā rodas trans-taukskābes, kuras nav draugos ar mūsu organismu. Ļoti svarīgi ir nošķirt cietinātās un necietinātās eļļas. Necietinātā (nehidrogenizēta, sarkanā) bio palmu eļļa ir tā, kuru mums būtu vēlams lietot uzturā! Jo šī eļļa ir tās dabīgajā stāvoklī, proti, viegli atpazīstama ķermenim, turklāt tajā ir saglabājušās visas vērtīgās uzturvielas. Bioloģiskā sertifikācija pieļauj tikai un vienīgi nehidrogenizētās eļļas! Tā kā, ja pērc bioloģisko – zini, tur nebūs paslēpušies hidrogenizētie tauki.
Un ar ko Tu papildinātu šo sarakstu?
Rakstā pieminētos produktus var iegādāties veikalu tīklā “Biotēka” un internetveikalā Bio.lv
Nesenie komentāri