Pavasarī mums ļoti vajag vitamīnus. Un kurš ir vislabākais un vērtīgākais vitamīnu avots? Dīgsti! Dīgstos ir līdz pat 50 reizēm vairāk vitamīnu un uzturvielu, nekā nobriedušos augļos un dārzeņos. Dīgstot notiek virkne procesu, kas padara asnus par gremošanai ļoti vieglu barību. Dīgšana aktivizē gremošanai un vielmaiņai svarīgus enzīmus, padara uzturvielas viegli sagremojamas.
Kā diedzēt?
Ir divi veidi kādu ekipējumu izvēlēties diedzēšanai – pašam pagatavot diedzēšanas trauku vai arī iegādāties speciālu diedzēšanai paredzētu trauku. Speciālais trauks procesu padara pat pārāk vienkāršu. Man nav ”zaļais īkšķis”, vai kāds bija tas teiciens.. un praktiski visi augi manā aprūpē ņem galu. Mēģināju diedzēt ar speciālajiem diedzēšanai paredzētajiem traukiem. Un ziniet – viss izauga! Un kā vēl! Tādēļ šoreiz stāstīšu arī par šiem veiksmes traukiem. Biotēkā ir nopērkami trīs veidu speciālie trauki – stikla burciņa, plastmasas trauks (protams, BPA-free) un māla trauks. Šie trauki, manuprāt, kalpo arī kā fantastiski, neparasti virtuves interjera elementi.
Stikla burciņa
Visvienkāršākais un ekonomiskākais trauks diedzēšanai. Pirmā diena: jāieber sēklas traukā, uzskrūvē vāciņu un mērcē 8-12 stundas. Pēc tam noskalo sēklas, vairākas reizes sakratot trauku. Pēc šī novieto diedzēšanas trauku uz speciāliem metāla balstiem, kas ietilpst komplektā. Tas nodrošinās, ka iztecēs liekais ūdens no sēkliņām. Turpmākās dienas: trauku nepieciešams piepildīt ar svaigu ūdeni un noliet to pēc 1-2 minūtēm. Tādējādi sēkliņas saglabās mitrumu un dīgs. Šo procesu nepieciešams atkārtot vismaz 2 reizes dienā (no rīta un vakarā) līdz sēklas ir izdīgušas. Sēklu dīgšanas ātrums ir atkarīgs no to veida un istabas temperatūras. Kad sēklas izdīgušas, tās ir gatavas ēšanai vai novietošanai ledusskapī, kur tās turpinās ļoti lēni augt.
Plastmasas trauks
Mana mīļākā izvēle diedzēšanai. Īpašs trauks vairākos stāvos, kur vienlaicīgi var diedzēt vairāku veidu sēklas – pat 4 veidus! Pirmā diena: uz izvēlēto sēkliņu iepakojuma ir norādīts, cik ilgi sēkliņas pirms diedzēšanas jāizmērcē. To arī izdaru atsevišķā bļodiņā. Turpmāk: izkārtoju sēkliņas uz diedzēšanas trauka šķīvjiem un virspusējam šķīvim pārleju glāzi ūdens 2 reizes dienā. Caur īpašas konstrukcijas spraugām notek liekais ūdens un saglabā ap sēkliņām perfektu mitruma līmeni. Arī apakšējā šķīvī uzkrātais ūdens iztvaikojot mitrinās gaisu ap sēkliņām.
Māla trauks
Ekskluzīvāko diedzējumu ekipējums! Pēc nepieciešamības trauku var izkārtot tā, lai gaisma un gaiss piekļūtu visiem līmeņiem. Kā arī var pilnībā to noslēgt, radot tumšu un mitru diedzēšanas vidi – gluži kā sēkliņa augtu dabā. Pirmā diena: uz izvēlēto sēkliņu iepakojuma ir norādīts, cik ilgi sēkliņas pirms diedzēšanas jāizmērcē. To arī izdaru atsevišķā bļodiņā. Turpmāk: nākamajā dienā izkārtojiet sēkliņas pa diedzējamā trauka līmeņiem. Vismaz 2 reizes dienā (no rīta un vakarā) aplejiet sēklas ar 1 glāzi ūdens. Novietojiet diedzēšanas trauku istabas temperatūrā, gaišā, bet no tiešiem saules stariem pasargātā vietā. Dīgsti būs gatavi pēc 3 – 5 dienām atkarībā no sēklu veida un diedzēšanas temperatūras.
Kā ēst dīgstus?
Tieši tāpat kā svaigus zaļumus – atkarībā no sēkliņas veida tai būs arī īpašās garšas īpašības. Sēkliņas papildinās dažādus ēdienus – salātus, sviestmaizes, zupas un piemēram paša gatavotus pesto un citas mērces. Lieliski ēst dīgstus arī vienus pašus – ātram vitamīnu lādiņam.
Kādas sēkliņas diedzēt?
Noteikti rekomendēju izvēlēties diedzēšanai paredzētas sēkliņas un izvēlēties bioloģiski sertificētus pākšaugus un graudus. Ja izvēlies bio, vari būt 100% drošs, ka izdīgs un garšos fantastiski!
Brokoļu sēkliņās ir aktīvā viela – sulforafāns, kurš ir arī puķkāpostos un kāpostos. Par sulforafāna klātbūtni liecina brokoļiem raksturīgā viegli asā garša. Pētījumos pierādīts, ka tieši sulforafāns iedarbojas kā pretiekaisuma viela, novēršot ļaundabīgo šūnu veidošanos un regulējot cukura līmeņa problēmas asinīs.
Rukola pateicoties savam raksturīgajam pikantajam aromātam, labi iederas visdažādākajos ēdienos. Lielisks antioksidants, stiprina imūnsistēmu.
Linsēklas teicams antioksidants, satur aktīvās vielas, kas attīra (detox), stiprina un atjauno organismu. Ļoti bagātas olbaltumvielām (20 – 25%), omega-3 taukskābēm, kalciju, dzelzi, magniju, fosforu, kāliju, satur visas neaizstājamās aminoskābes. Dīgsti bagāti šķiedrvielām, kas labvēlīgi ietekmē gremošanas sistēmu, mazina aizcietējumu rašanos, palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni.
Mungdāls jeb Ķīnas pupiņas satur pilnu vitamīnu un minerālvielu spektru (Ca, Mg, K, Fe, Zn, Cu, P, Na u.c.), bagātas proteīniem (20%), kā arī satur visas neaizstājamās aminoskābes un gremošanai svarīgus enzīmus.
Adzuki pupiņas pateicoties bagātīgajam šķiedrvielu saturam, palīdz līdzsvarot insulīna un holesterīna līmeni. Satur daudz kalcija, magnija, kālija, dzelzs, cinka, selēna un antioksidantu.
Turku zirņi patīkama, riekstiem līdzīga garša. Ļoti bagātas ar dzelzi un kalciju, satur visas neaizstājamās aminoskābes.
Lēcas garšas un aromāta dēļ sevišķi iecienītas salātos un zupās. Satur olbaltumvielas 25%, minerālvielas – Ca, Fe, Mg, K, Se, Zn, Na. Bagātas enzīmiem un vitamīniem.
Redīsi sevišķi bagāti ar vitamīniem A, B1, B2 un C, minerālvielām – kāliju, kalciju, magniju, fosforu un sēru. Stiprina muskuļus, labvēlīgs redzei, stimulē kuņģa sulas izdalīšanos.
Sinepes dīgsti ir attīroši (detox) aknām. Bagātas minerālsāļiem (Ca, Mg, K, P, Fe un jo sevišķi S), vitamīniem un hlorofilu. Stiprina imūnsistēmu.
Lucerna jeb alfalfa uzturvielām bagātākie dīgsti: pilns vitamīnu un minerālvielu spektrs, ļoti daudz proteīna – 35%, visas neaizstājamās aminoskābes un gremošanai svarīgi enzīmi.
Griķi sastāvā kālijs, fosfors, kalcijs un lecitīns. Labvēlīgi ietekmē holesterīna līmeni un asinsspiedienu, stimulē asinsriti. Ieteicams, lai uzlabotu apetīti un uzturētu veselīgu gremošanas sistēmu. Bioflavonoīds rutīns stiprina kapilārus.
Tavas pārdomas par rakstu