Rieksti, sēklas, pākšaugi un dažādi graudaugi satur anti-vielas (dabīgi radušās), kas ir kā izdzīvošanas mehānisms šiem augiem. Augi nevar aizmukt vai citādi aizsargāties, tādēļ tie izdala anti-vielas, lai pasargātu sevi un savus bērniņus (sēkliņas). Šīs vielas, ko izdala augi, var nelabvēlīgi ietekmēt mūsu gremošanas sistēmu. Mēs visi zinām to sajūtu, ko var radīt pārlieku liela riekstu saēšanās – viens no iemesliem ir šīs anti-vielas, kas rada smagumu un samazina uzturvielu absorbēšanos.
Un ko tagad? Vai ir jāpārstāj ēst šie produkti?
Protams, ka nē. Vai ir iedomājama dzīve bez debešķīgās brokastu putras ar drupinātām mandelēm vai fantastiskiem desertiem ar indijas riekstu krēmsieru priekš vegāniskās kūkas? Mums nav jāpārstāj ēst rieksti, tikai vispirms tie jāaktivizē! Tāpat kā pirms pagatavošanas ieteicams izmērcēt pākšaugus un graudaugus, tāpat arī ar riekstiem!
Un kā ar bioloģisko produkciju?
Neatkarīgi no riekstu audzēšanas veida – tie satur anti-vielas, jo tās rodas dabīgā procesā. Tomēr konvencionāli (ķīmiski) audzētie rieksti var saturēt arī vēl visādus brīnumus – ķimikālijas, ĢMO, iepakošanas procesā radušos piemaisījumus un hidrogenētās eļļas. Ņemot vērā, ka riekstos ir daudz tauku, tie ir kā sūklis, kas arī uzsūc šīs visas pielietotās ķimikālijas. Kā arī tie ļoti iespējams ir pavisam izžuvusi un negaršīgi – tātad ļaunums vairāk nekā labums.
Turpretim, izvēloties bioloģiskos riekstus, garšas kvalitāte uzreiz ir garantēta – vari veikt eksperimentu – pagaršojot konvencionālo mandeli un bioloģisko mandeli – bioloģiskā mandele būs lielāka, tā nebūs izkaltusi un patīkami smaržos! Kā arī bioloģiskie rieksti sniegs visas tiem piemītošās labvēlīgās īpašības nodrošinot ķermeni ar uzturvielām – vitamīniem, šķiedrvielām un labajiem taukiem. Izvēlies, piemēram bioloģiskā ražotāja Rapunzel piedāvātos riekstus!
Kā aktivizēt riekstus?
Patiesībā riekstu aktivizēšana ir pavisam sena un tradicionāla metode, kas senākos laikos praktizēta kā riekstu mērcēšana un izkaltēšana karstā saulē.
Tātad, kāds tieši ir šis process?
- Vēlams filtrētā un tīrā ūdenī izšķīdini Himalaju jūras sāli (daudzumu skati zemāk tabulā). Ar šo šķidrumu pārlej riekstus, kurus aktivizēsi. Pielej vēl ūdeni, ja nepieciešams.(Vēlams šo procesu veikt stikla bļodā vai burciņā.)
- Riekstus mērcē kā norādīts tabulā (vidēji līdz 12 stundām, precīzāk skati tabulā).
- Kad rieksti izmērcējušies, nolej ūdeni un vēlreiz noskalo ar tīru ūdeni.
- Ja recepte nepieprasa un nav iebildumi, tad vari šādus riekstus arī ēst tūliņ, gatavot vegāniskos sierus un kūkas un uzglabāt pāris dienas ledusskapī, tomēr, lai tie uzglabātos ilgāk, vēlams izkaltēt!
- Ja pieejams dehidrators, tad ideāli. Ja cepeškrāsns – izvēlies zemāko iespējamo temperatūru un, ik pēc pāris stundām apmaisot, kaltē tos tur! Krāsns nav jātur nemitīgi ieslēgta, tomēr pārliecinies, lai tā ir silta.
- Rezultāts – kraukšķīgi un veselīgi rieksti! *Uzglabā tos ledusskapī vai pat saldētavā!
(Skati tabulā sāls daudzumu un stundu skaitu atkarībā no riekstu veida, droši saglabā tabulu arī savā datorā ar ‘’Save As’’). Svarīgi riekstus izkaltēt pilnībā, jo citādā gadījumā, tie var sākt pelēt un viss darbs vējā. Par to vari pārliecināties, kaltēšanas procesā nodegustējot riekstus – ja tie ir perfekti kraukšķīgi – tad gatavi!
Iemesls, kādēļ rieksti tiek mērcēti sālsūdeni – jo sāls atdzīvina enzīmus riekstos, kas palīdz sašķelt anti-vielas. Pretēji riekstiem, pākšaugus un graudaugus būtu jāmērcē nedaudz skābenā vidē (ar etiķi vai citrona sulu), jo tie satur cita tipa anti-vielas.
Ja pēc mērcēšanas pamani, ka rieksti ir sākuši mazliet dīgt – perfekti, tas apliecina to, ka tie ir dzīvi un aktīvi! 😊Droši vari likt tos kaltēties vai ēst uzreiz.
Uz veselību!
Raksta autore Ilva Jasmīne, Bekmane, @ilva.jasmine
Nesenie komentāri