‘‘Ghī”, ”gī”, piena zelts, dzidrinātais vai kausētais sviests – to sauc dažādi. Gī sviestu var nopirkt gan veikalā, gan arī gatavot pats. To gatavo no parasta sviesta, ilgstoši karsējot un atdalot olbaltumvielas un iegūstot tīrus piena taukus. Bieži vien tiem, kuriem ir problēmas ar laktozi – ar gī sviestu problēmu nav, bet tas gan ir uz katra paša atbildību.
Šim produktam ir aptuveni 6000 gadu sena vēsture. Tas austrumos tiek izmantots gan praktisku apsvērumu dēļ, gan arī kā Ājurvēdas zāles. Praktisko apsvērumu dēļ – to pagatavot ir lēti un šādu dzidrinātu sviestu var uzglabāt ilgāk nekā parastu sviestu – pat gadus.
Mūsdienu zinātniskajos pētījumos pierādīts, ka gī sviests veicina gremošanu un palīdz dziedēt kuņģa gļotādu. No Ājurvēdas viedokļa – gī sviests atjauno došu līdzsvaru (blogā par to esmu rakstījusi šeit). Gī sviests palīdz organismā labāk uzsūkties taukos šķīstošajiem vitamīniem A, E un D. Gī ir bagāts arī ar sviestskābi, kas palīdz uzlabot gremošanas trakta veselību.
Kā pagatavot gī sviestu?
Esmu izmantojusi divas metodes – viena metode ir gī sviesta pagatavošana cepeškrāsnī un otra – katliņā. Šeit pieminēšu abas metodes. Sviestu mēdzu pirkt gan lielveikalā paciņās, gan arī tirgū uz svara. Svarīgi, lai tas būtu pilnpiena un nesālīts.
Kas nepieciešams?
Pilnpiena sviests, nesālīts (es parasti vienā reizē izmantoju 400 g sviesta)
1. metode – pagatavošana uz plīts, katliņā
- Sviestu liek katliņā un kausē uz vidējas uguns. Kad sviests sāk burbuļot, samazina uguni līdz minimumam un turpina karsēt. Ik pa laikam ar karoti nosmeļ putas, kas veidojas katliņa virspusē.
- Pēc aptuveni 15-20 minūtēm var redzēt, kad katliņa apakšā un virspusē ir atdalījušies baltie (piena olbaltuma) nosēdumi un pa vidu ir zeltaina sviesta masa.
- Kad šī zeltainā masa ir pilnībā atdalījusies, pārstāj sviestu karsēt un ļauj masai atdzist ~10 minūtes.
- Caur trīs līdz četrās kārtās salocītu marli, lej sviestu uzglabāšanas traukā.
2. metode – pagatavošana cepeškrāsnī
- Uzkarsē cepeškrāsni 60-120C. Ievieto tajā karstuma izturīgu trauku, kurā ir ievietots sviests. Tas var būt arī katliņš, kuru drīkst ievietot cepeškrāsnī.
- Atstāj trauku cepeškrāsnī uz 45-60 minūtēm. Pēc šī laika zeltainā sviesta masa būs virspusē un baltais olbaltums būs katliņa apakšā.
- Kad gatavs – var uzmanīgi noliet šo zeltaino masu uzglabāšanas traukā vai arī drošības pēc to izdarīt caur marli.
Piezīmes
*Jo lielāks būs sviesta daudzums, jo tas var būt ilgāk jākarsē. Jo labākas kvalitātes sviestu izmantosi, jo mazāk būs atkritumu.
*Ja seko dabas un mēness ritmiem, tad gī sviestu ieteicams vārīt pilnmēnesī, tad ir vismazāk sviesta atkritumu.
*Gī sviestu ieteicams uzglabāt istabas temperatūrā, tumšā vietā, bet to var arī uzglabāt ledusskapī.
Kā lietot gī sviestu?
*Izmantot cepšanai augstās temperatūrās, jo gī sviestiņš nepiedeg. Tam ir augstāks dūmošanas punkts nekā kokosriekstu eļļai.
*Smērēt uz maizes, sausiņiem un galetēm – parastā sviesta vietā.
*Var pievienot dažādos saldumos kā citu taukvielu alternatīvu.
*Var arī smērēt uz ādas vai matiem, lai tos pabarotu.
Raksta autore Ilva Jasmīne Bekmane, ilva.jasmine
Tavas pārdomas par rakstu