Ne visi saules aizsargkrēmi tiek izstrādāti pēc viena principa. Šogad EWG (Environmental Working Group) ir publicējusi pētījumu, ka 75% tirgū pieejamie sauļošanās līdzekļi nav efektīvi vai arī to sastāvā ir kaitīgas vielas.
Lai arī kopējais saules aizsarglīdzekļu apgrozījums pieaug, gadījumi, kad tiek konstatēta melanomas, jeb ļaundabīgi ādas audzēji, – arī pieaug! Pēdējo 35 gadu laikā melanomas gadījumi ir trīskāršojušies. Zinātnieki izskaidro šo fenomenu šādi – dižpārdokļu saules aizsarglīdzekļi nesatur vai piedāvā ļoti minimālu UVA staru aizsardzību, satur ķīmiskas vielas vai arī maldina patērētāju.
UVB un UVA stari
Saules stari sasniedz mūs vienlaicīgi divos veidos – ar UVB un UVA stariem. Vienkāršākos vārdos skaidrojot, UVB stari rada tiešu un momentālu ādas iedegumu, kuru redzam jau neilgu laiku pēc saules peldēm. Bet UVA stari var traumēt ādu to uzreiz neredzot, radot ādas bojājumus laika gaitā, radot novecošanos un paaugstinot melanomas risku. Tādēļ ir jālūko pēc krēmiem, kas piedāvā UVA un UVB staru filtru!
D vitamīns
Kad mūsu āda uzņem saules starus, ķermenis aktīvi sāk izstrādāt vitamīnu D. Zinātnieki ir atklājuši, ka zems D vitamīna līmeni rada ļoti daudzas veselības problēmas, tostarp vēzi, artrītu, depresiju, ādas problēmas un iekšējos iekaisumus. D vitamīns ir kritiski svarīgs šūnu radē un neskaitāmos organisma procesos, ne vien bērniem! Uzklājot saules aizsargkrēmu mēs bloķējam šo iespēju, organismam sintezēt vitamīnu D.
Tādēļ ieteicams vismaz 3 reizes nedēļā 15-20 minūtes uzturēties saulē bez aizsardzības – atklājot saulei pēc iespējas vairāk ādas laukumus un arī nevelkot saulesbrilles. Ieteicams šo saules peldi īstenot, kad saule ir mazāk aktīva, piemēram no rīta, pirms pusdienlaika, vai pēc plkst. 4triem.
Ja tomēr saulīte tik bieži neparādās, tad būtu svarīgi lietot papildus D vitamīnu uztura bagātinātāja formā, jo no pārtikas produktiem mēs praktiski nevaram to uzņemt. Ir atklāts, ka arī sēnes sintezē D vitamīnu, bet tas nozīmē, ka mums būtu katru dienu jāēd pāris kilogrami sēņu! Biotekāru iecienītākais D vitamīna uztura bagātinātājs ir Dr.Jacobs D3 vitamīna pilieni. Ļoti ekonomisks produkts, jo pietiek 600 porcijām! Pati šo vitamīnu lietoju no rīta, brokastu laikā, piepilinot ēdienam, vai, tāpat uzpilinot uz tējkarotes.
Konvenciāli ķīmiskie saules aizsargkrēmi
Atgriežoties pie saules aizsargkrēmiem. Svarīgi atgādināt, ka ķīmiskie saules aizsargkrēmi satur hormonus ietekmējošas ķimikālijas, kas var radīt nobīdes sievišķo un vīrišķo hormonu balansā. Kā arī ironiski, bet šīs sastāvdaļas var ierosināt ādas vēzi. Un šī ir diezgan nopietna tēma, jo saules aizsargkrēmi uz ādas atrodas neskaitāmas stundas un tiek uzklāti vairākkārt. Izvairies no šādām sastāvdaļām: oxybenzone, avobenzone, octisalate, octocrylene, homosalate and octinoxate.
Zinātnieki ir atklājuši, ka ASV tirgū pieejamie ķīmiskie saules aizsargkrēmi ir vismaz 3 reizes UVA staru caurlaidīgāki un to marķējumi maldina patērētājus. Piemēram, ražotājs var maldināt, norādot uz iepakojuma SPF50, kaut produkta faktiskais faktors var būt tikai SPF15. Tādēļ jābūt uzmanīgam, ja esi iecienījis iepirkties internetā un pasūtīt šos produktus no ASV!
Visdrošākā saules aizsardzība
Ja tiešos saules staros ir paredzēts atrasties ilgāk nekā 15-20 minūtes, tad zinātnieki atzīst minerālu aizsargkrēmus par visdrošāko risinājumu. Minerālu aizsargkrēmi nobloķē UVB un UVA saules starus daudz veiksmīgāk nekā ķīmiskie saules aizsargkrēmi! Dabīgie saules aizsargkrēmi nedrīkst maldināt patērētājus! Produkti ir atbildīgo institūciju kontrolē un regulārās pārbaudēs. Turklāt, tie bagātināti ar dažādām dabīgajām eļļām, kas arī rūpējas par ādu, piemēram kokosriekstu, hohobas eļļu un šī sviestu.
Lovea izsmidzināms, mitrinošs saules aizsarglīdzeklis ar SPF15
Sastāvā dabas aizsargfiltrs minerāls – titāna dioksīds, kas sargā gan no UVA, gan UVB stariem. Aizsardzības pakāpe no UVB un UVA stariem noteikta saskaņā ar Eiropas Savienības regulām. Dabīgās izcelsmes aizsargfiltrs uzklāšanas brīdī rada baltu kārtiņu.
Lovea Atjaunojošs saules aizsarglīdzeklis sejai SPF 50
Arī šī krēma pamatā ir minerāls titāna dioksīds! Lovea Monoi sauļošanās kosmētika ir veidota ar Monoi ziedu uzlējumu kokosriekstu eļļā, nodrošinot ādas mitrināšanu un kopšanu.
John Masters Organics saules aizsargkrēms sejai SPF 30
Ir viens no prestižākajiem saules aizsarglīdzekļiem. Vairākus gadus, prestižās ārzemju nominācijās, ieguvis dažādas nominācijas kā āda draudzīgākais un efektīvākais sauļošanās aizsargkrēms. Tā sastāvā arī šī sviests un hohoa eļļas, kas bagātīgi mitrina un uztur veselīgu pH līmeni, kā arī zaļās tējas antioksidants, kas uzlabo ādas pašatjaunošanos un aizkavē grumbiņu veidošanos. Produkts pirms lietošanas kārtīgi jāsakrata!
Bellapierre minerālu pūderi
Pūderu sastāvā ir tie paši dabīgie minerāli, kas saules aizsargkrēmos! Tādēļ pūderi dabīgi nodrošina ar SPF15 filtru. Visnotaļ efektīvs veids kā vienmēr pasargāt sejas ādu ilgtermiņā no tumšo plankumiņu veidošanās un apdegumiem. Vairāk lasi par minerālu pūderiem un to lietošanu šeit.
Eļļas ar dabīgo aizsargfiltru
Kaut dabīgās eļļas nepozicionē sevi kā saules aizsarglīdzekļus, tas dabīgi satur saules aizsargfiltrus. Piemēram, es izvēlos burvīgi aromātisko Rapunzel kokosriekstu eļļu, kuras dabīgais saules aizsargfiltrs ir SPF 8. Līdzīgi iedarbojas arī Organix konxentrēts šī sviests, apvienojumā ar avokado eļļu. Tomēr, jāpiebilst, ka nevajadzētu gan paļauties uz šīm eļļām, ja saulē plānots atrasties vairākas stundas, jo tās laika gaitā kļūst UVA un UVB staru caurlaidīgas.
Lai drošas saules peldes! Vairāk par eko sauļošanās produktiem vari izlasīt šeit.
Avoti:
http://www.ewg.org/sunscreen/report/8-little-known-facts-about-sunscreens/
http://www.ewg.org/sunscreen/report/imperfect-protection/
https://www.foundmyfitness.com/vitamin-d
http://www.dailymail.co.uk/health/article-2120719/Staying-sun-wreck-health.html
http://www.ewg.org/sunscreen/report/the-trouble-with-sunscreen-chemicals/
Nesenie komentāri