Bieži BioBloga sociālajos tīklos saņemu jautājumus par savu lokaino/čirkainu frizūru un kā to ieveidoju. Matus kopju ar dabīgajiem līdzekļiem no Biotēkas. Agrāk par matu kopšanu blogā esmu rakstījusi jau šeit un šeit. Regulāri cenšos pamainīt matu kopšanas produktus – it īpaši šampūnus, – lai mati nepierastu pie tiem. Lielākoties pēdējo 5 gadu laikā esmu palikusi uzticīga diviem dabīgajiem zīmoliem, profesionālā un dabīgā matu kopšanas zīmola John Masters Organics un superdabīgā zīmola Urtekram.
Esmu pamanījusi to, ka dabīgie matu līdzekļi man palīdzējuši ”atgūt” dabīgo matu struktūru, kas ir lokaina. Ilgus gadus tos ķīmiski apstrādājot, fēnojot un mazgājot ar konvenciālo produkciju, tie lokojās aizvien mazāk. Kad sāku lietot dabīgo produkciju, bija sajūta, ka mati atjaunoja savus ”iedzimtos paradumus” – par ko priecājos un beidzot novērtēju. Tomēr, ja nelietoju nekādus veidošanas līdzekļus, tad mati drīzāk būs pūkaini-viļņaini. Tas noteikti arī Tev jāņem vērā, jo, ja Tev no dabas ir taisni mati, tad šie produkti nepanāks tieši tādu efektu kā man.
Matus mazgāju aptuveni 2 reizes nedēļā. Katrā mazgāšanas reizē izmantoju 5 produktus – šampūnu, kondicionieri, matu eļļu, jūras sāls spreju un dabīgo matu laku. Par katru no šiem produktiem atsevišķi pastāstu zemāk. Pārējās dienās, kad mati jau izmazgāti, tos dienas sākumā atsvaidzinu ar jūras sāls spreju un dažkārt atkārtoti nofiksēju ar matu laku. Bet, tātad, par visu pēc kārtas.. Jo katrā matu mazgāšanas-veidošanas etapā ir savi knifiņi.
Kādēļ izvēlos dabīgos matu kopšanas līdzekļus?
Sākot lietot dabīgos matu kopšanas līdzekļus var rēķināties, ka tie soli pa solim aizskalos ķimikāliju kokteili un atkops mata dabīgo struktūru, Jo vairāk tos lietosi, jo skaistāki kļūst mati! Ikdienā izvēloties dabīgo matu kopšanas kosmētiku, mēs reizē arī sakām NĒ šīm (un daudzām citām) sastāvdaļām:
- Sodium Lauryl Sulfate, or SLS konvenciālajā kosmētikā tiek lietots kā lētas izcelsmes viela, lai veicinātu produkta putošanu. Tas var izraisīt ādas un arī acu kairinājumu. Ir pieejama informācija, ka šī sastāvdaļa ir ne vien kairinoša, bet arī kancerogēna. Izvairies no tās!
- Fragrance jeb sintētiskās smaržvielas var sevī ietvert neskaitāmu ķīmisko vielu kokteili, kuru paslēpj zem šī viena nosaukuma. Ir novērots, ka ķīmiskās smaržvielas var ierosināt astmu. Ķīmiskās smaržvielas ir potenciāli kancerogēnas un neirotoksiskas.
- Petrolatum jeb vazelīns, kas ir minerāleļļa, izmanto arī matu kopšanas produktos lai veicinātu mākslīgu matu mirdzumu. Šo vielu iegūst no naftas. Vai ir nepieciešami vēl citi skaidrojumi?
- Triclosan ir antibakteriāla ķīmiskā viela. Tā iznīcina vājākos mikrobus, savukārt izturīgākie mikrobi paliek dzīvi. Šī viela var uzkrāties audos un ir arī atrasta mātes pienā. Jāņem vērā, ka šī viela saskaroties ar hlorētu ūdeni izdala gāzi, kas ir potenciāli kancerogēna un toksiska.
- Propylene Glycol tiek izmantots dažādos matu produktos. Šī viela lauž veselīgos proteīnus matā un rada šķietamu gluda un spīdīga mata izskatu. Var radīt dažādu orgānu bojājumus un liek galvas ādai zvīņoties. Ļoti uzmanīgi!!
- Isopropyl alcohol izmantots arī antifrīzā un kosnes lakās, lai izšķīdinātu dabīgās eļļas. Daudzi matu kopšanas līdzekļi, tostarp frizūras fiksētāji satur šo vielu, radot jūtamu sausumu matos. Šīs asās vielas ieelpošana var izraisīt galvassāpes, reiboņus un arī daudz smagākas blakusparādības.
- Methyl, Propyl, Butyl un Ethyl Paraben izmanto lai pagarinātu produkta derīguma termiņu. Var izraisīt dažādas alerģiskas reakcijas. Ir pierādīts, ka parabēni var uzsūkties ķermenī caur ādu un izjaukt veselīgu hormonālo darbību.
Soli pa Solim..
1. solis – John Masters Organics šampūns ar lavandu un rozmarīnu
Šobrīd matu mazgāšanai esmu iecienījusi pH neitrālo un krāsu saudzējošo John Masters Organics šampūnu ar lavandu un rozmarīnu. Lai gan uz šampūna norādīts, ka tas paredzēts normāliem matiem, varu teikt, ka tas lieliski piemērots arī maniem sausajiem matiem. Šampūns atjauno matu sākotnējo veselīgumu, stimulē skalpu un padara matus izturīgākus! Ražotājs norāda, ka šampūns pasargā pret piesārņojumu, krāsošanas un ieveidošanas radīto kaitējumu. Šampūns satur 11 sertificētas organiskās sastāvdaļas, tostarp lavandas ēterisko eļļu, kas uzlabo galvas ādas stāvokli, rozmarīna ēterisko eļļu, kas stimulē matu augšanu un kuplina, sojas proteīnus, kas spēcina matu saknes, kviešu aminoskābes padara matus viegli ķemmējamus, vītola miza attīra saknes no atmirušajām šūnām, kā arī kumelīšu, kosas, lavandas, tauksaknes un pelašķu ekstrakti, kas nostiprina matu saknes. Sastāvā arī vērtīgās hohobas, saulespuķu un linsēklu eļļas, kas padara matus mīkstus un viegli krītošus. Bagātīga un vērtīga dabas velšu kompozīcija, kuru efektivitāte pierādīta jau paaudžu paaudzēs.
Šampūnu matos ieklāju divas reizes un izskaloju. Friziere man iemācīja, ka šampūns jāieklāj tikai pie galvas ādas un ar pirkstu galiem jāizmasē galva. Nav nepieciešams saziepēt un berzt matus visā to garumā – jo tas sausinās matus.
2. solis – John Masters Organics rozmarīna un piparmētru kondicionieris
Viens no labākajiem kondicionieriem, kādu esmu lietojusi! Un ne es vienīgā tā uzskatu. Kolēģe, kurai ir ķīmiski apstrādāti un sausi mati arī atzīst, ka šis ir lielisks atradums. Kondicionieris ir gaisīgas konsistences. Pirmajā brīdī, kad to ieklāj matos, šķiet, ka mati to tūlīt absorbē un nav jūtams kondicionieriem tipiskais momentā barojošais efekts. Tā efektu var just, kad mati izskaloti un izžāvēti! Sastāvā proteīni un vitamīni, kurus papildina augu eļļas: kviešu asnu eļļa, kas atjauno matu struktūru, rīcineļļa, kas stimulē matu augšanu, kokosriekstu eļļas, kas dziļi mitrina, rožu ģerānijas eļļa, kas veicina šūnu atjaunošanos, fenhelis, kas veicina vielmaiņas procesus un kolagēna veidošanos! Kondicioniera supervaroņi – rozmarīna un piparmētras eļļas piešķir uzmundrinošu aromātu, stimulē matus un padara tos zīdaini gludus un viegli izķemmējamus.
Kondicionieri lieto, ieklājot to mitros matos un ļaujot iedarboties vismaz 1-3 minūtes. Arī pēc 1 minūtes ir jūtams efekts! Ja ir vairāk laika, tad iesaku kondicionieri matos paturēt vismaz 15-20 minūtes. Ja izvēlos veidot lokainus matus, tad knifiņš ir tāds, ka matus ķemmēju tikai un vienīgi tajā brīdī, kad tajos ir ieklāts kondicionieris! Kad kondicionieris izskalots, tad matus vairs neķemmēju.
3. solis – Urtekram kokosriekstu eļļa matu kopšanai
Lieliska, lieliska matu eļļa! Bet ar piebildi – katram matu tipam derēs atšķirīgs eļļas daudzums. Esmu dzirdējusi, ka dažiem šī eļļa matus padara smagus, pie kā vainojas ir pārāk liels eļļas daudzums. Tomēr tajā pašā laikā maniem matiem – jo vairāk, jo labāk šīs eļļas. Tad, kad matus veidoju lokainus, ir sajūta, ka tie prasa vairāk mitrināšanas. Eļļas sastāvā ir kokosriekstu eļļa, kas papildināta ar mandeļu, hohobas un brokoļu eļļu (ļoti interesē kā no brokoļiem iegūst eļļu, bet te nu tā ir). Eļļa piemērota ieklāšanai gan mitros, gan sausos matos, reizē pabarojot un nogludinot.
Pamatā to lietoju mitros matus, kad mati dabīgi pažuvuši aptuveni 5-10 minūtes. Atgādinu – matus vairs neķemmēju pēc kondicioniera izskalošanas. Ar rokām bužinu matus un ieklāju tajos eļļu, jau dabīgi veidojot lokas. Eļļu visvairāk koncentrēju matu galos un vismazāk galvas augšdaļā pie saknēm.
4. solis – John Masters Organics jūras sāls un lavandas toniks matiem
Viens no galvenajiem veidošanas produktiem, lai iegūtu viļņveidīgas čirkas! Dabīgā jūras sāls piešķir matiem apjomu un vieglumu. Tas palīdz iegūt ”beach waves”. Tajā pašā laikā sastāvā esošā lavanda un alveja mitrina un aizsargā matus no vides sausinošās ietekmes. Jūras sāls arī absorbē lieko matu taukainumu starp mazgāšanas reizēm.
Šo toniku lietoju mirkli pēc eļļas ieklāšanas matos. Bagātīgi izsmidzinu to visā matu garumā, vienlaikus ar rokām turpinot veidot lokas. Tas notiek tā, ka rokās paņemu matu šķipsnu un to plaukstā saspiežu – un to atkārtoju līdz redzu pietiekami definētas lokas. Ļauju matiem žūt dabīgi – neizmantojot fēnu, tādējādi nodrošinot to, ka mati nekļūst pūkaini. Un atgādinu – sausus matus neķemmēju! Tā ir atslēga.
5. solis – John Masters Organics matu laka
Kā noslēdzošais solis ir matu laka. Šī ir maigas fiksācijas matu laka ar dabīgu sastāvu! Pirmā dabīgā matu laka, kuru izmēģināju un kura lieliski kalpo tieši dabīgo čirku nofiksēšanai. Šis ir svarīgs solis, lai čirkas nepieplaktu dienas laikā. Sastāvā ksantāna un senegālas akācijas sveķi, kas sniedz fiksējošu efektu. Alveja mitrina matus, bergamote piešķir mirdzumu un glicerīns novērš matu lūšanu.
Ieteiktu paeksperimentēt un atrast sev visideālāko matu lakas daudzumu! No pieredzes varu teikt, ka tam jābūt lielākam nekā esam pieradušas izsmidzināt sintētiskās matu lakas. Šo matu laku var izsmidzināt gan mitros, gan sausos matus – arī pie saknēm! Tomēr, jāpabrīdina, ka nevar gaidīt precīzi tādu pašu fiksāciju kā no sintētiskās produkcijas.
Tāpat kā izsmidzinu jūras sāls toniku, arī izsmidzinot matu laku, ar rokām vienlaikus matus turpinu veidot un ”bužināt”. Pēc nepieciešamības arī vēl saslapinu plaukstas, kas ”atdzīvina” matu laku un piešķir papildus apjomu. Dažkārt arī dienas laikā atkārtoti saslapinu rokas un sabužinu matus. Dienās, kad matus nemazgāju, tad no rīta atkārtoju vai nu 4. vai 5. soli, vai arī tikai atsvaidzinu matus ar mitrām plaukstām.
Raksta autore Ilva Jasmīne Bekmane, ilva.jasmine
Tavas pārdomas par rakstu