Augusta pēdējo nedēļu pavadīju ilgi gaidītajā Marokas ceļojumā. Jāatzīst, ka izvēle doties uz šo valsti bija tīri impulsīva – lētas lidojuma biļetes un vēlme redzēt eksotisku košumu. Priekšnojautas, kas vēstīja, ka atpūsties gluži nesanāks, piepildījās. Raibajā nedēļas skrējienā sasmēlos iespaidus krietni vien ilgam laikam, kā arī iepazinu Marokas tirgu un vietējos dārgumus!
Vietējie Marokas iedzīvotāji tic dabīgajiem produktiem un to izgatavošana ir viņu iztikas darbs – tos izgatavojuši un lietojuši viņu senči, paaudžu paaudzēs nododot īpašās metodes un zināšanas. Šoreiz vēlos ar jums dalīties ar šiem dārgumiem, kurus atvedu mājās. Jāpiebilst, ka man bija tikai rokas bagāža, tādēļ biju ierobežota savās izvēlēs (varu vien iztēloties, ko vēl būtu atvedusi ar papildus bagāžu).
Argāna eļļa
Sākšu ar visslavenāko Marokas skaistuma produktu! Argāna eļļas izgatavošana un pārstrāde nodrošina iztiku aptuveni 2 miljoniem marokāņu. Viņi dēvē argāna koku arī par dzīvības koku un Marokas zeltu, jo no tā iegūst materiālus celtniecībai, kurināmo, pārtiku cilvēkiem un dzīvniekiem, eļļu un zāles.
Tiku brīdināta, lai izvairoties no argāna eļļas viltojumiem (par ko man nemaz prātā neienāca). Ja tā esot pārāk lēta – iespējams, ka samaisīta ar citām lētām eļļām. Īstās eļļas ieguvei izmantotas jau gadsimtiem nemainīgas metodes! Lai iegūtu 1 litru eļļas, nepieciešami 30 kg argāna augļu un Marokas sieviešu roku spēks un izveicīgums! Vispirms ar akmeni tiek atdalīts mīkstums no argāna rieksta un pašas sēkliņas. Argāna rieksta čaula ir ļoti cieta – (15 reizes cietāka par lazdu rieksta čaulu), tādēļ tas patiesībā ir smags darbs. Sēkliņas tiek samaltas akmens dzirnavās un iegūtā masa tiek jaukta ar ūdeni, lai atdalītu eļļu!
Iegūto eļļu var lietot gan uzturā, gan skaistumkopšanā. Āfrikā jau kopš seniem laikiem izmanto argana eļļu aizsardzībai no saules un skarbā klimata, ādas mitrināšanai, rētu un apdegumu sadziedēšanai, kā arī ādas elastībai. It īpaši argāna eļļa ir teicama matu kopšanā – lietojot kā matu serumu pēc mazgāšanas un nedaudz piejaucot matu kondicionierim vai maskai! Pati izmantoju argāna eļļu arī skropstu augšanas veicināšanai – katru vakaru argāna eļļu iemasējot pie skropstu līnijas.
Unikālās eļļas īpašības tiek izskaidrotas ar tās ķīmisko sastāvu. Eļļa satur:
- 80% nepiеsātinātās taukskābes:
- vitamīnu F (polinepiesātinātās taukskābes), kā arī neaizvietojamās taukskābes.
- vitamīnu Е (tokoferolus) 70 mg/100 g eļļas, kas 3 reizes pārsniedz tā saturu olīveļļā;
- 20% piesātinātās taukskābes:
- sterolus 140 mg/100 g (steroliem ir pozitīva ietekme uz holesterīna līmeni asinīs);
- karotīnus 270 mg/100 g (dzeltenais auga pigments, kas organismā pārvēršas vitamīnā A).
Lai nebūtu jābrauc uz Maroku, iesaku un uzticos Biotēkā nopērkamajām argāna eļļām no zīmola Eļļas Koks un Florame.
Matu kopšanas produkti ar argāna eļļu
Iespējams, ka daudzām no jums ir zināms zīmols Moroccanoil. Internetā ir lasāmas visfantastiskākās atsauksmes un rezultāti, lietojot šos produktus – mirdzoši, zīdaini un veseli mati! Līdz šim man nav cēlusies roka to iegādāties grandiozo cenu dēļ (vidēji šampūns maksā ap 30-40 eiro). Tādēļ jau dodoties atpakaļ uz mājām, Tax-Free zonā uzgāju šo zīmolu Moroccan Legacy. Sastāvs ir absolūti dabīgs – to galvenā aktīvā sastāvdaļa ir argāna eļļa + dažas produkta struktūru veidojošas vielas. Jau pāris reizes izmantojot šos produktus esmu sajūsmā!! Mati ir lieliski – spīdīgi, viegli ķemmējami, mīksti un izskatās veselīgi!
Domāju, ka šo pašu efektu vari panākt piejaucot pāris pilienus argāna eļļas jebkurai matu maskai vai kondicionierim! Biotēkas plauktos esmu atradusi pēc sastāva ļoti līdzīgu Logona šampūnu, kondicionieri un fluīdu – matu spīdumam ar argāna eļļu
Alauna kristāls
Alauna akmens ir dabīgais minerāls, kas uz ādas veido elpojošu aizsargkārtiņu, kas savukārt nodrošina, ka uz ādas neveidosies nepatīkamo aromātu izraisošās baktērijas.
Mums ieteica šo akmeni lietot arī, ja gadās sagriezties – piemēram vīriešiem pēc skūšanās, paturot šo kristālu uz bojātās ādas zonas.
Alauna akmens ir viena no dabīgo dezodorantu sastāvdaļām! Arī mana tik mīļā Colys dezodoranta sastāvā – un patiešām šis dabas minerāls strādā! Jāpiemin, ka iežus un minerālus nemaz nevar bioloģiski sertificēt pēc likuma, tādēļ neuztraucies, ja sastāvā neredzi šo minerālu atzīmētu kā BIO.
Tējaskoka – sēra ziepes
Ceļojuma laikā bija diezgan pagrūti piekopt 100% veselīgu uzturu. Pārsvarā Marokāņu virtuve ir ļoti cukuraina un miltaina – precīzi tas, no kā cenšos izvairīties. Kā rezultātā pastiprinājās mana alerģija (tā dažkārt parādās nelielā laukumā uz plaukstas, bet ir ļoti diskomfortabla un kaitinoša).
Ieejot dabīgās kosmētikas veikalā un pastāstot savu problēmu, man uzreiz ar pilnu pārliecību iedeva šīs ziepes! Ņemot vērā, ka pārdevējs mani centās apšmaukt maksājuma veikšanas laikā, nodomāju, ka iespējams esmu arī apmānīta ar pašu produktu.
Pēc tam meklējot vairāk informācijas internetā atradu šo – bio sērs uzlabo psoriāzes un ekzēmas skartas ādas stāvokli, kombinācijā ar tējas koku likvidējot sēnītes un dziedējot problemātisku ādu – BINGO! Šobrīd vēl testēju šīs nepievilcīgi spēcīgā aromāta ziepes, ziņošu par rezultātiem!
Drīzumā uzrakstīšu turpinājumu par dabīgajiem smaržu gabaliņiem un lūpu produktiem!
Nesenie komentāri