Ābolu etiķis ir vispopulārākais etiķa veids ”veselīgajās aprindās”. Ābolu etiķis ir sens tautas līdzeklis, kurš tiek izmantots dažādiem mājsaimniecības un kulinārijas mērķiem. Tam piemīt dažādas veselībai vērtīgas īpašības, kas ir zinātniski pamatotas. Tostarp – apetītes regulēšana, cukura līmeņa balanss un dažādu baktēriju iznīcināšana.
Ābolu etiķi izgatavo ābolu sulu savienojot ar raugu, kurš ābolos esošos cukurus pārvērš alkoholā. Otrajā solī šim šķidrumam tie pievienota baktērija, kas šo alkoholu pārvērš etiķskābē – galvenajā etiķa sastāvdaļā. No franču valodas ”etiķis” nozīmē ”skābs vīns”. Pateicoties etiķskābei – tiek iznīcinātas dažādas baktērijas, kuras nespēj dzīvot skābā vidē. Bioloģisks, nefiltrēts ābolu etiķis (kā Raw Health ābolu etiķis) satur arī ”etiķa māti”, kas ir enzīms – draudzīgā baktērija, kas ābolu etiķi padara viegļi duļķainu un ”dzīvu”. Daudzi uzskata, ka tieši pateicoties ”etiķa mātei” – ābolu etiķim piemīt daudzās veselībai vērtīgās īpašības. Ābolu etiķis satur vien 3 kalorijas uz tējkaroti, kas ir maz.
Ieguvumi veselībai un veidi kā izmantot
1. Var iznīcināt dažādu veidu sliktās baktērijas
Etiķis var iznīcināt dažādus patogēnus, ieskaitot baktērijas. Tradicionāli ābolu etiķis ir izmantots tīrīšanai un dezinfekcijai, piemēram – nagu sēnītēm, utīm, kārpām un ausu infekcijām. Hipokrāts, modernās medicīnas tēvs, pirms 2000 gadiem lietoja etiķi brūču tīrīšanai. Etiķim arī ir pārtiku konservējošas īpašības. Pētījumi rāda, ka etiķis aptur dažādu baktēriju attīstību (piemēram E.coli). Internetā arī atrodāmi daudz un dažādi pieredzes stāsti, kur cilvēki ar atšķaidītu ābolu etiķi tīra sejas ādu un ekzēmas skartos laukumus. Tomēr, šīs metodes efektivitāte šobrīd nav zinātniski apstiprināta.
2. Samazina cukura līmeni asinīs
Līdz šim viens no visjaudīgākajiem ābolu etiķa pielietojumiem ir konstatēts saistībā ar 2. tipa diabēta pacientiem. 2. tipa diabētam ir raksturīgs ļoti augsts cukura līmenis asinīs vai nu insulīna rezistences dēļ vai no ķermeņa nespējas izstrādāt insulīnu. Izņēmums būtu 1. tipa diabēts, kura gadījumā ābolu etiķa pārāk aktīva lietošana nav rekomendējama.
Lai nu kā, augsts cukura līmenis asinīs var būt arī cilvēkiem, kuriem nav ar veselību saistītas diagnozes.Visi var būt ieguvēji, savu cukura līmeni noturot normas rādītājos. Visefektīvākais un veselīgākais veids būtu rafinēto ogļhidrātu un cukuru samazināšana uzturā. Tomēr cukura līmeņa papildus stabilizēšanai ļoti iedarbīgs ir ābolu etiķis:
- Uzlabo ķermeņa jutību pret insulīnu par 19-34% ogļhidrātu maltītes laikā un ievērojami pazemina cukura līmeni asinīs. (Veselam cilvēkam receptori ir jutīgāki pret insulīnu un mazāk izmanto asinīs esošo glikozi).
- Samazina cukura līmeni asinīs ar 34% pēc baltmaizes ēšanas (50 g).
- 2 ēdamk. Ābolu etiķa pirms gulētiešanas var samazināt – nākamā rīta (tukšas dūšas) cukura līmeņa mērījumu par 4%.
Ieteiktu tomēr neveikt pašdarbību un nopietni izvērtēt savas uztura izvēles un apzināties, ka ābolu etiķis neizdzēsīs nepilnvērtīga uztura sekas.
3.Palīdz regulēt apetīti
Dažādi pētījumi norāda, ka etiķis var vairot sāta sajūtu, tādējādi mazinot apetīti un apēstā ēdiena daudzumu. Ir izpētīts, ka ābolu etiķa lietošana līdz ar ogļhidrātu maltīti, rada sāta sajūtu un cilvēki apēd par 200-275 kalorijām mazāk tās dienas laikā. Protams, uzskatu, ka šos rezultātus var ietekmēt dažādi faktori, tomēr uz sevis esmu pārliecinājusies, ka ne vien ābolu etiķa lietošanas dienās man ir samazināta apetīte, bet arī jūtu, ka gremošanas sistēma strādā labāk.
4.Mājas tīrīšana
Videi un Tev draudzīgs mājas tīrīšanas veids. Plaši pazīstama ir mājas tīrīšana ar parasto etiķi. Ābolu etiķis pilda to pašu funkciju! Tas skābuma ziņā ir līdzīgs baltajam etiķim, tātad – pilda tās pašas dezinficējošās un attīrošās funkcijas. Vienkāršākais veids būtu sajaukt ābolu etiķi ar ūdeni 1:9 proporcijā un ieliet pudelē ar izsmidzināmu uzgali. Šāda mikstūra notīrīs virtuves un vannas istabas virsmas. Ja ir jūtams, ka šķidrums nav pietiekoši stiprs, tad droši var pievienot vēl ābolu etiķi. Internetā ir atrodamas vēl daudz un dažādas idejas kā izmantot ābolu etiķi mājas tīrīšana, tostarp arī cauruļu atdambēšanai.
5.Ādas un matu kopšanā
Kā jau minēju 1. punktā – ar ābolu etiķi daudzi tīra arī sejas ādu – izmantojot to kā toniku. Ir dažādi pieredzes stāsti, kur cilvēki stāsta, ka ābolu etiķis viņiem ir palīdzējis uzveikt pat akni. Ideja ābolu etiķim ir ādas pH līmeņa sabalansēšana, kas nozīmē to, ka ādai ir vieglāk nonākt līdzsvarā. Etiķa funkcija arī ir dziļāka ādas attīrīšana – attīrot aizsprostojušās poras. Lietošana ir vienkārša – zem ūdens strūklas saslapinot vatīti un tad uz tās uzpilinot ābolu etiķi. Vēl viens paņēmiens ir iemērkt vates kociņu ābolu etiķī un viegli uzklāt tikai uz izsitumiem. Ieteiktu vērot individuālās sajūtas!
Pati esmu savulaik ābolu etiķi klājusi arī uz ekzēmas laukumiem (par ekzēmu blogā vairāk rakstīju šeit). Pats interesantākais ir tas, ka ābolu etiķis nededzināja ekzēmas laukumus, bet drīzāk izsausināja – kas ekzēmas gadījumā man bija nepieciešams. Tajā pašā laikā neskaitāmi ķermeņa krēmi manu ādu tolaik dedzināja.
Vēl viens paņēmiens, kuru izmanto daudzi, ir matu skalošana ar ābolu etiķi. Ābolu etiķis noņem visas produktu paliekas un netīrumus no matiem. Regulāra ābolu etiķa lietošana matu kopšanā var darīt brīnumus. Etiķis iedarbojas aizverot matu kutikulas, kā rezultātā mati kļūst spīdīgāki. Ābolu etiķi matu kopšanā lieto, sajaucot atsevišķā traukā 1 daļu ābolu etiķa un 1 daļu ūdens. Pēc matu mazgāšanās ar šampūnu un kondicionieri (ja ir nepieciešamība) izskalo matus ar ābolu etiķi! Atstāj tos matos un pēc pāris minūtēm izskalo.
Kā lietot ābolu etiķi iekšķīgi?
Visērtākais veids kā iekļaut ābolu etiķi uzturā ir – salātu mērcēs, paštaisītā majonēzē, vasarā arī lieliska opcija ir – aukstā gazpacho zupa. Esmu arī pagatavojusi tradicionālo biešu auksto zupu, izmantojot svaigi vārītas bietes un ābolu etiķi – garšo lieliski.
Vēl ļoti izplatīts veids ir ābolu etiķa izšķīdināšana ūdenī un dzeršana tukšā dūša vai pirms maltītēm. Tomēr vēlos pieminēt, ka aicinu Tevi vērot savas sajūtas. Piemēram man ābolu etiķa dzeršana tukšā dūša neder – jūtu, ka mans gremošanas trakts ir pārāk jūtīgs. Kā arī ļoti bieži man negribas uzturā lietot neko skābu – tādējādi arī to nespiežu sev. Jāpiemin, ka garša vairākkārtīgi uzlabojas šim dzērienam, ja tam pievieno medu!
Visbiežākā doza ir no 1-2 tējk. (5-10ml) līdz 1-2 ēdamk. (15-30ml) dienā – uz glāzi ūdens. Vislabāk būtu sākt ar mazāku daudzumu un pavērot savas sajūtas.
Kādu ābolu etiķi izvēlēties?
Ābolu etiķi var iedalīt divās grupās – filtrēts un nefiltrēts ābolu etiķis. To var uzreiz saskatīt arī ar aci – filtrēts ābolu etiķis ir gaišs un dzidrs, savukārt nefiltrēts ābolu etiķis ir tumšāks un duļķains. Šīs duļķes tiek sauktas arī par ”etiķa māti” jeb labo baktēriju, kas nozīmē, ka ābolu etiķis ir ”dzīvs”. Savukārt filtrēts ābolu etiķis visbiežāk ir pasterizēts un vairs nesatur sevī dzīvību. Tas ir dzidrāks un arī pēc garšas maigāks. Pasterizēts ābolu etiķis vispiemērotākais būtu kulinārijā, piemēram – mīklās vai arī mājas tīrīšanas mērķiem. Arī ādas kopšanai vai matu skalošanai droši var izmantot filtrēto opciju! Filtrēts ābolu etiķis arī ir lētāks nekā nefiltrēts.
Savukārt nefiltrēts ābolu etiķis tiek uzskatīts par veselībai vērtīgāku, jo tas satur ”etiķa māti”. Daudzi uzskata, ka tieši pateicoties ”etiķa mātei” ābolu etiķim ir konkrētā iedarbība uz veselību. Tādēļ, ja esi izdomājis ābolu etiķi jaukt ar ūdeni un dzert starp maltītēm – tad ieteiktu izvēlēties nefiltrētu. Pēc savas pieredzes varu teikt, ka es parasti izvēlos bioloģisku un nefiltrētu ābolu etiķi – Raw Health no Biotēkas. Tagad ir parādījies arī šī paša zīmola ābolu etiķis, kas ir apvienots ar kurkumu un ingveru – kā rezultātā garšo daudz patīkamāk un to sajaucot ar ūdeni ir drīzāk sajūta, ka dzertu citronūdeni. Ja Tev ir problēmas ar ābolu etiķa garšu, tad iesaku pamēģināt Raw Health ābolu etiķi ar kurkumu un ingveru.
Vēl japiemin tas, ka uzskatu, ka ir būtiski izvēlēties ābolu etiķi tieši bioloģiskā kvalitātē, jo tad varu būt droša, ka izmantotie ābolu ir bioloģiski (nav apstrādāti ar ķimikālijām), kā arī, ka fermentācijā izmantotās baktērijas ir kvalitatīvas. To noteikti var just arī garšā!
Raksta autore Ilva Jasmīne Bekmane, ilva.jasmine
Paldies! Tīkams un noderīgs, atgādināji, ka pagrabā ir bačoks parrūdzis ābolu vīns 🙂
Kad pārbaudīšu ziņošu, bet ticamas ziņas.
Super labs raksts, noderīgs!