Brīnumrīks, kas uzlabos Tavu sieviešu dienu kvalitāti uz visiem laikiem! Interesanti, ka tirgū piltuve ir jau gandrīz 20 gadus, bet saņēmos to izmēģināt tikai nesen. Un esmu sajūsmā, jo tā tiešām spēj mainīt dzīvi. Ticiet man – es esmu no tām bailīgajām, tādēļ priecājos dalīties ar savu pieredzi un iedrošināt jūs!
Kas ir menstruālā piltuve?
Tā ir dabīga, ekonomiska, ilgtspējīga un zero-waste alternatīva tamponiem un paketēm, kas kalpos gadiem. Piltuve, kuru es lietoju, ir veidota no TPE, kas ir materiāls, kuru izmanto medicīnā un tas ir absolūti hipoalerģisks. Piltuves lietošana ir pavisam vienkārša – ar pirkstiem to saloka izvēlētajā formā un ievieto vagīnā gluži kā tamponu. Ir vairāki locīšanas paņēmieni, bet vispopulārākais un, manuprāt, ērtākais ir C jeb U formas locījums, skatīt bildē.
Atkarībā no mēnešreižu stipruma un izvēlētās piltuves lieluma, iespējams, ka Tev tā būs jāizņem un jāizskalo tikai 1x dienā (katras 12 stundas), kas ir fantastiski ērti un atbrīvo no jebkāda satraukuma! Tā kā piltuve veido vakuumu, tajā neiekļūst baktērijas un nerada diskomfortu vai nepatīkamu aromātu.
Mana pieredze
Esmu pašlaik vēl iesācēja un rit pirmie mēneši tās testēšanā, bet jau tagad man tā ārkārtīgi patīk un burtiski ir mainījusi dzīvi. Es lietoju Masmi ražoto piltuvi, kas ir fenomenāla! Pirmā reize ar piltuvi raisīja mazliet uztraukuma. Pirms tam noskatījos desmitiem youtube video ar sieviešu pieredzēm un pamācībām, kas palīdzēja man sagatavoties dažādiem scenārijiem. Pats galvenais noteikums ir atbrīvoties un relaksēties. Ar saspringumu un satraukumu pirmā pieredze var būt mazlietiņ laikietilpīgāka. Pirmajām reizēm var palīdzēt, ja saslapināsi piltuvi un rokas ar ūdeni vai dabīgo lubrikantu. Katrai var arī atšķirties ērtākā pozīcija kā to ievietot, ieteiktu mēģināt un nemest plinti krūmos, ja nesanāk uzreiz.
Lasot daudzu sieviešu pieredzes un ņemot vērā arī savu, var secināt, ka ir nepieciešami 2-3 mēneši, lai pierastu pie piltuves un saprastu, kā visērtāk jūties Tu.
Man šķiet, ka menstruālā piltuve daudz vairāk satuvina ar savu ķermeni. Varbūt sākotnēji šķiet savādi tik tuvu iepazīties ar savu ķermeni, ievietojot tajā līdz šim nepazīstamu elementu un vērojot savu asins plūsmu un sekojot tā izmaiņām dienu gaitā. Ja arī sākumā tas mani mulsināja, tad vairs nē un labprāt par to brīvi runāju. Jo tas ir mūsu ķermenis un tās esam mēs pašas – tas nav nekas apkaunojošs, pretīgs vai citādi nepatīkams. Šādā veidā esmu uzlabojusi attiecības ar sevi pašu un saprotot cik tas ir īpaši un nozīmīgi. Nu jau uztveru šo visu tik brīvi un mēnešreižu beigās virtuves katliņā vāru savu piltuvi kā pašsaprotamu lietu :). Un ceru, ka arī es šobrīd uzrunāju kādu uzdrošināties un pamēģināt!
Kas vainas tamponiem un paketēm?
Viens stāsts ir par dabīgajām sieviešu higiēnas lietām un tamponiem – pret kuriem man globāli nav iebildumu (un par to noteikti uzrakstīšu arī blogā). Bet otrs stāsts ir par lielveikalos nopērkamajām parastajām higiēnas precēm, kas ir toksiskas.
Īsumā – sieviešu higiēnas preces tiek veidotas pamatā no kokvilnas. Konvenciālā kokvilna tiek audzēta, apsmidzinot ar glyphosate, kas ir ļoti spēcīgs toksiskais herbicīds, lai iznīcinātu kokvilnas augšanai traucējošās nezāles. Turklāt 90% konvenciālās kokvilnas ir ģenētiski modificēta, kas padara to ļoti spēcīgu un tā var tikt apsmidzināta ar šo herbicīdu neskaitāmas reizes vienā augšanas ciklā. World Health Organization – Pasaules Veselības Organizācija šo herbicīdu – glyphosate ir atzinusi par potenciāli kancerogēnu.
Otra bīstamā kokvilnas apstrādes situācija – kokvilna tiek balināta un tā satur dioxins, kas rodas kā blakusprodukts balināšanas procesā. Lielie ražotāji gan saka, ka šīs vielas koncentrācija kokvilnā esot tik neliela, ka tas neizraisa kaitējumu. Bet man personīgi pietiek ar sapratni, ka, ja ir tik vienkārši izvairīties no šīs vielas, pērkot bioloģisko produkciju vai izmantojot piltuvi, – kādēļ gan to nedarīt?
Saprotu, ka mēs nevaram dzīvot pilnīgi sterilā burbulī un izvairīties no visiem iespējamajiem kaitējumiem, tomēr, ja mums ir izvēle un tik viegli veicama? Manai apziņai pietiek ar šiem dažiem argumentiem, lai atteiktos no konvenciālajiem produktiem.
Jāņem vērā to, ka paketes un tamponi ir saskarē ar ķermeni neskaitāmas stundas un ķermenis naski vien uzsūc sevī šīs toksiskās vielas. Turklāt vagīnas sieniņas ir ļoti absorbēt spējīgas un uzsūktās vielas naski aizceļo uz asinsriti. Vēl piebilstot, ka ķīmiskās kokvilnas daļiņas var pieķerties un palikt vagīnā uz ilgu laiku, radot kairinājumus, diskomfortu un neko patīkamu.
Vēlreiz īsumā, kādēļ piltuve maina dzīvi
• Tā ir veselīga izvēle Tavam ķermenim. Bez alerģijām, kairinājuma un diskomforta.
• Kad iemācās lietot piltuvi ir ārkārtīgs komforts. To nemaz nevar just. Ar to var gulēt, peldēties, sportot, lēkāt un kopumā baudīt dzīvi neskaitāmos veidos.
• Tā ir laba videi. Katru gadu paketes un tamponi atstāj kilogramiem atkritumu. Sieviete vidēji izmanto 20 paketes mēnesī, kas ir 240 gadā.. Un 5,000- 14,000 dzīves laikā.
• Tā ietaupa naudu! Menstruālā piltuve maksā vidēji 20 eiro un tā kalpos gadiem! Rēķinot, ka vidēji gadā iztērējam ap 60 eiro paketēs un/vai tamponos, tad piltuve atpelna sevi dažu mēnešu laikā, iedomājoties jau, ka 10 gadu laikā ar ietaupītajiem ~600 eiro var aizbraukt nelielā ceļojumā!
Kādu piltuvi izvēlēties?
Jāņem vērā, ka piltuves atšķiras pēc to lielumiem un materiāliem. Es lietoju Masmi piltuvi, kas ir veidota no materiāla – TPE, kuru izmanto arī medicīnā un tas pēc tekstūras atgādina gumiju. Ir sievietes, kurām pēc savas anatomijas var būt nepieciešamas mīkstākas vai cietākas piltuves, Masmi piltuve ir vidēji mīksta, kas ir vidusceļš. Pārsvarā sievietēm, kurām ir vairāki bērni, var būt nepieciešama mīkstāka piltuve, bet jaunākām sievietēm, kuras aktīvi sporto – cietāka.
Masmi iedala piltuves šādos 3 izmēros:
S – Sievietēm zem 18 gadu vecuma, kas regulāri nenodarbojas ar dzimumdzīvi
M – Sievietēm zem 25 gadu vecuma, un/vai arī vecākām sievietēm, kas nav vagināli dzemdējušas
L – Sievietēm virs 25 gadu vecuma un sievietēm, kas ir vagināli dzemdējušas
Pēc savas pieredzes varu teikt, ja arī pirmo mēnesi, kad tiek lietota piltuve, kaut kas nepatīk un nesanāk – ieteiktu vēl dot iespēju vismaz 2 mēnešus. Jo ir iespēja, ka sākotnēji piltuvi ievieto pārāk dziļi, vai arī tā pilnīgi neatveras un neizveido vakuumu, vai arī izvēlies nepareizu izmēru. Man šāda situācija atgadījās pirmajās dienās, kad vēl centos saprast kā tā darbojas. Galvenais ir nesabīties un turpināt! Iesaku sākuma posmā nodrošināties ar dabīgās kokvilnas biksīšu ieliktnīšiem un iepraktizēties! P.S. Masmi ražo arī bioloģiskās kokvilnas biksīšu ieliktnīšus!
Uz veselību un skaistu dzīvi, dāmas!
Raksta autore Ilva Jasmīne, Bekmane, @ilva.jasmine
Sveiki!
Pati lietoju menstruālo piltuvi jau pusgadu un esmu pilnībā apmierināta, ka vairs nav ik mēnesi jāstreso, ja nav nopirkti papildinājumi, kā arī naudas ietaupījums kā studentam ir ļoti svarīgs. Paldies, ka dalāties un iedrošināt sievietes pāriet uz šo alternatīvu. Lasot rakstu, man radās jautājums par kokvilnas sejas vatītēm, kas tiek ražotas pēc tāda paša principa kā higiēniskās paketes. Kādas alternatīvas Jūs ieteiktu vai pati lietojat, lai notīrītu seju dienas beigās vai no kosmētikas?
Sveika, Maija! Paldies par komentāru.
Es izmantoju bioloģiskās kokvilnas vatītes no Masmi, kas man fantastiski patīk, ļoti mīkstas!
Tomēr alternatīvas patiesībā ir daudz. Var noņemt kosmētiku ar ūdeni un kādu putojošu kosmētikas noņemšanas līdzekli. Ir arī dažādas lupatiņas, ar kurām var notīrīt seju. Tās vēl nav sanācis izmēģināt.
Man ļoti patīk no rītiem un vakaros mazgāt ar sejas švammīti. No sākuma var ar putām un tad ar švammīti nomazgā gan seju, gan kaklu. Biju pārsteigta cik patīkama sajūta. Pašai sanāca izmēģināt tikai tāpēc, ka pie kāda online pasūtījuma pielika kā dāvaniņu tāpēc nezinu vai veikalos ir tādas pašas 🙂
Jā, izlēmu arī pamēģināt piltuvi. Ilgu laiku briedu tam. Nesaprotamā daļa ir par to kā lai dabū, ka atveras 😁
Par sejas vatīšu aizvietošanu.. Pati iepazinu norwex un esmu riktīgi priecīga par sejas daudzreiz lietojamiem audumiņiem/cimdiņiem. (pieejamsi kādi trīs veidi) Faktiski ar ūdeni un audumiņu pat pietiek, lai seju, kosmētiku notīrītu 👍
Man arī piltuves atvēršana ir bijis izaicinošs jautājums, tik cik esmu lasījusi, tad var noderēt – dažādu piltuvju ‘locījumu” izmēģināšana!
Paldies par ideju – līdz šim neesmu mēģinājusi šādus audumus, cimdiņus!