Gremošanas problēmas? Pēkšņas pārtikas produktu nepanesamības? Esmu atradusi lētu, dabīgu un efektīvu veidu kā uzlabot savu gremošanas veselību – mājās pagatavojot probiotikām bagāto Rejuvelac!
Uztura pētnieki ir vienisprātis – lai mēs būtu veseli, svarīgi uzturā iekļaut fermentētus un labajām baktērijām bagātus produktus! Rejuvelac dzēriens ir viens no tiem! Tā pagatavošanai nepieciešamas vien 2 sastāvdaļas un 3 soļu process.
Rejuvelac savu nosaukumu aizguvis no vārda ‘rejuvenating’, jeb atjaunojošs. Aktīvie fermentēšanas enzīmi radušies no grauda dīgšanas procesa. Tas garšo ļoti labi – mazliet rūgtena, citrusīga garša, kas man mazliet atgādina viegli ierūgušu bērzu sulu. To ieteicams lietot kā gremošanas toniku pavisam nelielos daudzumos (50-100ml) no rīta tukšā dūšā un/vai starp ēdienreizēm. Vairāk par Rejuvelac un kā to pagatavot, lasi turpmāk rakstā!
Kā tas radies?
Īpašais dzēriens popularitāti ieguvis 60’tajos gados. Kad tepat Lietuvā dzimusī uztura terapeite Dr. Anna Vigmore uzsāka popularizēt augu uztura dziedinošo spēku. Dr. Vigmore aizguvusi šī dzēriena iedvesmu un recepti no savām Baltijas saknēm un tradīcijām. Viņa veltījusi savu profesionālo karjeru, lai nodibinātu veselības institūtu Floridā, kā arī, lai iedvesmotu cilvēkus lēti un vienkārši pagatavot augu valsts produktus. Jau 40’tajos gados Anna ir slavinājusi kviešu zelmeni un līdz sava mūža nogalei sarakstīju vairāk nekā piecpadsmit grāmatu par veselīgu dzīvesveidu.
Atgriežoties pie īpašā superdzēriena. Rejuvelac ir mazliet citāds, atšķirībā no citiem fermentētajiem produktiem. Lai pagatavotu kombucha (tējas sēni), kefīru, miso vai tempeh, Tibetas piena sēni, ir nepieciešams specifiska rūgšanas procesu ierosinoša baktērija, kuru ir visbiežāk ir sarežģīti atrast. Rejuvelac nav nepieciešamas šīs baktērijas, jo tās dabīgi veidojas graudu dīgstos. Turklāt, Rejuvelac nesatur alkoholu (tējas sēne vai kefīrs to var saturēt ļoti minimālā daudzumā), kā arī varu būt droša, ka sastāvā nav nekā lieka (piemēram cukurs vai soja, kuru cenšos uzturā patērēt mazāk).
Kopš 60’tajiem gadiem ārkārtīgi daudz cilvēku, it īpaši veģetārieši, kas pievērsušies augu uzturam, lieto Rejuvelac dzērienu. To izmanto arī kā rūgšanas ierosinātāju vegāniskajiem riekstu sieriem. Šobrīd tieši virtuvē gatavinās mans pirmais mandeļu siers, ar kura recepti dalīšos drīz. Ja arī neesi veģetārietis – Rejuvelac dzēriens var būt ļoti labs tev!
Ieguvumi veselībai
1.Satur Lactobacillus labo baktēriju, kas uztur veselu zarnu mikrofloru.
2.Enzīmiem bagāts dzēriens, kas palīdz ķermenim sagremot un absorbēt uzturvielas (ogļhidrātus, olbaltumvielas, taukus).
3.Satur arī vitamīnus B, C, E un K.
4.Palīdz no ķermeņa izvadīt toksīnus.
5.Lieliski noder pirms smagākām maltītēm un stimulē gremošanu.
6.Pavisam viegls laksatīvs (vēdera izeju mīkstinošs) efekts, kas atvieglo aizcietējumus. Palīdz arī pret vēdera pūšanos.
7.Nopērkamie probiotiku uztura bagātinātāji ir dārgi un dažkārt nav efektīvi. Pagatavot savu Rejuvelac ir daudz lētāk un efekts garantēts.
8.Labās baktērijas šajā dzērienā ir dzīvas! Bieži vien kapsulās un tabletēs probiotikas ir nomirušas un neaktīvas, jo netiek transportētas un uzglabātas atbilstošā temperatūrā.
Kā pagatavot savu Rejuvelac? – tikai 2 sastāvdaļas
Tradicionāli dzēriens tiek gatavots no kviešu graudiem. Es pati vislabprātāk izvēlos bezglutēna graudaugus – prosu, amarantu vai kvinoju. Tomēr arī tīriem un bioloģiskiem kviešu graudiem nevajadzētu būt problēmām, ja tev nav konstatēta tieša alerģija pret glutēnu. Katrs no šiem graudiem veido mazliet citādas garšas nianses, tādēļ vari eksperimentēt un atrast mīļāko!
Ārkārtīgi būtiski izmantot bioloģiskos graudus, jo tādējādi varam būt droši, ka tie ir tīri, dzīvi un dīgtspējīgi! Ļoti iespējas, ka lielveikalos nopērkamie konvenciālie graudaugi ir apstrādāti ar papildus vielām un pavisam izžuvuši, lai plauktā varētu stāvēt ilgi- neskaitāmus gadus. Atšķirībā no tiem, bioloģiskie produkti ir dzīvi un tādēļ tiem ir īsāks derīguma termiņš.
Ļoti svarīgi izmantot tieši diedzētus nevis parastus un sausus graudus, jo dīgsti satur fermentāciju ierosinošās labās baktērijas. Blogā jau esmu rakstījusi par diedzēšanu un pamācību kā diedzēt- šeit un šeit. Dīgšanas procesu ļoti, ļoti atvieglo Bavicchi trauki diedzēšanai, tomēr vari izmantot arī parastu burciņu un speciālu vāciņu ar sietiņu, kaut ar to ir lielāks piņķeris un dīgsti jāskalo vairākas reizes dienā.
Gatavojot atbilstoši manis ieteiktajiem daudzumiem, Rejuvelac pietiks aptuveni 2 nedēļām (maksimālajam laikam, cik ilgi to drīksti uzglabāt ledusskapī). Tā kā ņemšanās ar šo brīnumdziru vien 2 reizes mēnesī! Ar laiku apsolu, ka kļūs aizvien vienkāršāk, roka būs jau piešāvusies. Vari vienā reizē arī izdiedzēt vairāk graudu un daļu ēst tāpat, pie salātiem vai uzbirdināt uz maizītes!
Kas nepieciešams?
1 tase bioloģisko(!) graudu (kviešu, miežu, prosas vai kvinojas, amaranta)
Tīra un svaiga ūdens, vislabāk filtrēts (neizmanto krāna ūdeni)
1-2 gab. Sterilas stikla burciņas (1 gab. 1l vai 2 gab. 500ml burciņas)
Kas jādara?
1.Noskalo izvēlētos graudus tīrā ūdenī. Liec burciņā un piepildi burciņu ar svaigu ūdeni. Atstāj uzbriest 8-12 stundas.
2.Nokās ūdeni un liec graudus speciālā diedzēšanas traukā vai burciņā un diedzē pēc norādēm 1-2 dienas. Vairāk par diedzēšanu lasi šeit.
Rejuvelac pagatavošana
1.Kad graudi izdīguši, liec tos sterilā stikla burciņā/-s un piepildi burciņas ar ūdeni. Uzklāj pa virsu atvērtām burciņām dvieli vai marli.
2.Fermentē dzērienu istabas temperatūrā un aptuveni 2x dienā apmaisi dzērienu ar tīru karoti. Pēc 2 dienām Rejuvelac dzēriens ir gatavs!
3.Nokās caur sietiņu šķidrumu un izmet izmantotos graudus. Dzērienu uzglabā ledusskapī līdz 2 nedēļām.
Svarīgi!
Sāc lietot šo dzērienu pakāpeniski. Izmēģini 50ml Rejuvelac tukšā dūšā uzreiz pēc pamošanās, pakāpeniski palielinot devu līdz 100 ml un lietojot to starp vairākām ēdienreizēm.
Uz veselību!
Tavas pārdomas par rakstu