Pēdējo gadu laikā vairākkārtīgi cenšos integrēt spirulīnu savā ikdienā. Kādēļ? Jo šaubu nav, ka tā ir superveselīga un, manuprāt, tāds intensīvs veselības kurss mirkļos, kad organismam vajag trieciendevu ar vitamīniem. Esmu mēģinājusi gan pulveri, gan kapsulas, gan svaigo spirulīnas sulu. Gribu šajā rakstā mazliet pastāstīt par katru no šiem spirulīnas uzņemšanas veidiem un to kā man veicās ar svaigās spirulīnas sulas dzeršanu (jo šis spirulīnas veids man ir pilnīgs jaunums).
Mazliet par spirulīnu
Spirulīna ir aļģe, kas satur visas neaizstājamās aminoskābes, ap 65% olbaltumvielu, magniju, dzelzi un kalciju. Cilvēka organisms ļoti labi spēj asimilēt aļģes! Spirulīna satur arī daudz vitamīnu un minerālvielu – B1, B2, B3, B6 un B12, E vitamīnus, beta karotīnu, kalciju, magniju, dzelzi, kāliju un cinku. Šie vitamīni un minerālvielas piedalās neskaitāmos ķermeņa procesos un arī pamanu, ka spirulīna sniedz enerģiju un ir labs instruments, lai atteiktos no kofeīna!
Arī pēc spirulīnas tumši zaļās un intensīvās krāsas ir redzams, ka tā satur koncentrētu vērtīgo vielu trieciendevu. Tā bieži vien ir – jo tumšāks un koncentrētākas krāsas dārzenis, jo vairāk vērtīgo vielu. Interesanti, ka spirulīna pieder pie zilaļģu grupas, kas bija pirmais augs, kas uz Zemes sāka ģenerēt skābekli, patērējot CO2 un saules gaismu, lai augtu. Turklāt, interesants fakts – spirulīna ir iekļauta arī kosmonautu uzturā.
Pētījumos arī atklāts, ka spirulīna var palīdzēt normalizēt cukura līmeni asinīs, samazināt asinspiedienu un palīdzēt uzlabot zarnu mikloforu. Kā arī spirulīna ir antioksidants, antibakteriāls, anti-alerģisks un anti-iekaisuma produkts. Arī Pasaules Veselības Organizācija ir apstiprinājusi, ka spirulīna ir labs uztura papildinājums augstā dzelzs satura dēļ, kā arī to var lietot bērni. (Avots: šeit)
Svaiga spirulīnas sula, tabletes vai pulveris?
Svaigā spirulīnas sula
Pirms aptuveni mēneša sāku mēģināt SpirulinaNord spirulīnas sulu, kas tiek iegūta Latvijā(!!), speciāli tai radītos unikālos bioreaktoros. Inovatīvā audzēšanas tehnoloģija nodrošina visaugstāko produkta kvalitāti, tīrību un uzturvērtību. Turklāt tai ir neitrāla garša un smarža!
Pirmo reizi to pagaršojot, biju pārsteigta, ka sula patiešām ir garšīga! Tā nemaz nelīdzinās pēc garšas spirulīnas pulverim. Izmēģināju 3 veidus: Svaigu spirulīnu ar dzērveņu sīrupu, svaigo spirulīnu ābolu sulā un svaigu spirulīnu ar citronu sīrupu. Man vislabāk garšoja spirulīna ābolu sulā, jo tā ir vismazāk saldais veids un ar patīkamu skābumiņu, bet, piemēram, pārējie divi sīrupa veidi varētu patikt bērniem un tiem, kam prasās vairāk salduma. Ražotājs arī iesaka nebaidīties no cukura sīrupos, jo vienā porcijā ir tik daudz cukura kā pusē ābola.
Spirulīnas sulas ieteicams atšķaidīt 1 – 2 ēdamkarotes (20ml – 40ml) ar ūdeni attiecībā 1:3. Un izdzert kā limonādi dienas pirmajā pusē (tā iemesla dēļ, ka spirulīna var sniegt enerģiju un uzmundrināt). Šī sula ir īpaša ar to, ka tā satur svaigu spirulīnu! Un svaiga spirulīna satur arī šos trīs būtiskos komponentus:
- hlorofilu – kas ir zaļais pigments augos un antioksidants! Spirulīnā ir gan hlorofils, gan dzelzs, gan B grupas vitamīni, kas veicina šūnu vielmaiņu, tāpēc tā ir efektīva anēmijas gadījumā.
- fikocianīnu – nodrošina spirulīnas spēcīgo pretiekaisuma efektu. Unikālais zili-violetais pigments. Virszemes augiem tāda pigmenta nav, tāpēc tie ir zaļi, kamēr spirulīna teju melna.
- karotenoīdus – tie ir sarkanie un oranžie pigmenti augu šūnās. Ir divu veidu karotenoīdi: beta karotīns, kas ir A vitamīna pirmviela un otrs: likopēns, luteīns un zeaksantīns, kas ir ļoti vērtīgas vielas – antioksidanti. Spirulīnas maigais šūnapvalks nodrošina vieglu sagremojamību, tāpēc karotenoīdi no spirulīnas uzsūcas pat 10 reizes labāk nekā no burkāniem.
Kopumā par spirulīnas sulu varu teikt to, ka man patiešām to gribas dzert, jo tā reāli garšo labi un pat kā limonāde. Man pat mazliet ir jāpiebremzē sevi, lai neizdzertu vairāk par ieteicamo dienas devu, par cik tā tiešām tik labi garšo. To iedzerot jūtos viegli uzmundrināta, bez kofeīnam līdzi nākošās trauksmes. Domāju, ka veselība ir liels kopums, kas nav atkarīgs tikai no uztura un uztura bagātinātājiem, bet arī no daudziem citiem faktoriem, tā kā nepateikšu vai imunitāte man šosezon ir stipra spirulīnas dēļ, bet jāsaka, ka jūtos ļoti labi! 🙂
Kur iegādāties spirulīnas sulu? Noteikti zinu, ka SpirulinaNord spirulīnas sula pieejama divos LIVIN konceptveikalos: Akropole Alfa un Kr. Barona 24/26.
Spirulīnas pulveris
Atkarībā no kaltēšanas, var zust līdz pat 80% bioloģiski aktīvo vielu (pētījumos, piemēram šeit, ir norādīts, ka kaltēšanas iedarbībā zūd vērtīgais hlorofils, antibakteriālais fikocianīns un karotīni), turklāt pulverim var piemist izteiksmīga jūras garša un smarža, kas daudziem var traucēt.
Pulveri ir mazliet sarežģīti integrēt ikdienas uzturā, jo pamatā ir divi varianti – vai nu iemaisīt ūdenī vai smūtijā. Ja smūtijus ikdienā nesanāk dzert, tad atliek vien iemaisīt ūdenī un mazliet aizspiežot degunu – izdzert.
Dzerot spirulīnas pulveri, jāatzīst, ka man ir sajūta, ka tas ir intensīvāks un koncentrētāks pēc garšas, bet dzerot sulu – liekas, ka tas ir draudzīgāks, vieglāks un garšīgāks veids. It īpaši tiem, kuriem ir svarīgi, lai veselīgs būtu arī garšīgs.
Spirulīnas pulveri var iegādāties šeit.
Spirulīnas kapsulas
Vēl viens spirulīnas lietošanas veids, kas varētu sķist vienkāršāks – kapsulas. Iespējams mīnuss – kapsulas apvalks var traucēt spirulīnas uzsūkšanos organismā, kā arī tas, ka dienas laikā iesaka lietot pat 12-40 spirulīnas tabletes dienā (atkarībā no ražotāja), lai uzņemtu nepieciešamo devu! Tas ir daudz🙂 Kapsulas sastāv no spirulīnas pulvera, kas nozīmē to, ka sastāvā arī būs šo antioksidantu – hlorofila, fikocianīna un karotīnu trūkums, bet toties būs visas pārējās labās vielas.
Spirulīnas kapsulas var iegādāties šeit.
Spirulīna kafijas vietā?
Tie, kas ir sekojuši jau senāk Bioblogam, būs pamanījuši, ka es katru gadu veicu dažādus eksperimentus, lai atteiktos no kafijas🙂 tas nav mainījies, jo it īpaši rudens un ziemas periodā, kad nav saules, gribas kādu atbalstu un kaut nelielu stimulu. Šis stimuls, protams, var būt arī fiziskās aktivitātes, kontrastduša, peldes vai elpošanas vingrinājumi. Un arī spirulīnas sula!
Lai arī spirulīnas sulu dzeru tikai no rītiem un salīdzinājumā ar kafiju, tā ir pavisam skaidrs un maigs enerģijas lādiņš. Lasīju, ka cilvēki, kuri SpirulinaNord spirulīnu esot dzēruši uz vakaru un pat divas devas, esot saņēmuši tādu enerģijas lādiņu, kas liedz aizmigt. Tā kā dzeram spirulīnu no rītiem!
Vai esi lietojis spirulīnu un kāda ir Tava pieredze?
Tavas pārdomas par rakstu