Pirms pāris nedēļām viens no ASV lielākajiem ziņu portāliem publicēja šādu rakstu – “Kokosriekstu eļļa nav veselīga un nekad nav bijusi veselīga”!.. Šī raksta pamata ir ASV sirds slimību asociācijas paziņojums – (The American Heart Association, turpmāk rakstā AHA).
Tuvāk iepazīstoties ar šo rakstu, pētījumiem un dažādiem ārstu viedokļiem, vēlējos uzrakstīt arī blogā, kā tad īsti ir.. Vai tiešām kokosriekstu eļļa var kaitēt veselībai? Kādēļ?
Holesterīns
Sākšu ar to, ka AHA saņem ļoti lielu finansējumu no graudaugu ražotnēm un AHA popularizē brokastu pārslas, kas ir pārsātinātas ar cukuru.. Kādēļ? Jo tajās nav tauku (bet 75% cukura..) Vai tiešām šeit pavīd lobijs, nevis vēlme uzlabot sabiedrības veselību?
AHA loģika (jau iepriekš vēlos vērst uzmanību, ka nepareiza) ir šāda – kokosriekstu eļļa ir bagāta ar piesātinātajiem taukiem, visi piesātinātie tauki paaugstina holesterīna līmeni, augsts holesterīna līmenis paaugstina sirds slimību risku, tātad kokosriekstu eļļa ir kaitīga.
Pirmkārt, nav pilnīgi neviena pētījuma, kas apstiprinātu, ka kokosriekstu eļļa izraisa sirds slimības! Otrkārt, AHA veiktais pētījums ir balstīts tikai uz hipotēzi, ka piesātinātie tauki izraisa sirds slimības.
Vai tiešām holesterīns izraisa sirds slimības?
Pēdējos gados viskompetentākie ārsti un zinātnieki ir atklājuši, ka mums vajag holesterīnu un piesātinātos taukus! Ikvienai šūnas membrānai, smadzeņu šūnām un hormoniem tas ir vajadzīgs! Holesterīns neizraisa sirds slimības. Holesterīns ir tikai kā plāksteris, kas cenšas ārstēt artērijas, kad tās iekaisušas no uztura, kura pamatā ir augsts cukura patēriņš, maz šķiedrvielu un daudz toksīnu.
Piesātinātie tauki ir problēma, ja ikdienas uzturs izskatās šādi – saldumi, baltmaize ar sviestu, virtuļi, fritēti kartupeļi.. Augsts ogļhidrātu un cukura patēriņš ar augstu tauku patēriņu neiet kopā, jo iekaisušās artērijas sauks palīgā daudz holesterīna, lai sevi censtos saārstēt! Tādēļ daudzi uztura speciālisti iesaka uzturu veidot pārdomāti un sabalansēti – ja vienu dienu atļaujies vairāk taukvielas, tad būtu jāsamazina ogļhidrātu daudzums, un otrādāk.
LDL un HDL holesterīns
Pētījumi liecina, ka piesātinātie tauki paaugstina LDL (jeb tā dēvēto “slikto” holesterīnu) un tajā pašā laikā tie paaugstina arī HDL (“labo” holesterīnu). Bet cukurs pazemina ‘’labo’’ HDL holesterīnu. Galu galā noteicošais faktors ir vispārējā holesterīna un LDL attiecība, kuru esot jāvērtē paralēli.
Par kokosriekstu eļļu šajā sakarā – ir izpētīts, ka kokosriekstu eļļa paaugstina HDL ‘’labo’’ holesterīnu, kamēr samazina LDL ‘’slikto’’ holesterīnu! Kā arī ārsti uzsver, ka holesterīna skaitlis nav ļaunums, bet ļaunums ir iekaisums!
Tātad, ja ir paaugstināts holesterīns, tad ir jāķeras klāt pie iekaisuma ārstēšanas, nevis holesterīna pazemināšanas! Un tieši kokosriekstu eļļa ir pazīstama ar tās spēcīgajām pret-iekaisuma īpašībām.
Tātad, kas beigu beigās ar kokosriekstu eļļu?
Kokosriekstu eļļa ir veselīga! Bet kā daļa no sabalansēta uztura un nesavienota ar pārāk augstu ogļhidrātu, galvenokārt, cukura patēriņu. Kokosriekstu eļļa tiek lietota Klusā okeāna dienvidos tūkstošiem gadu bez jebkādām problēmām! Interesanti, ka valstīs ar augstāko kokosriekstu eļļas patēriņu ir viszemākais sirds slimību gadījumu skaits..
Kokosriekstu eļļa satur unikālu piesātināto tauku – MCT eļļu, kas stimulē vielmaiņu, novērš insulīna svārstības un uzlabo kognitīvās funkcijas. MCT eļļa lieliski regulē arī apetīti kontrolējošos hormonus! Kokosriekstu eļļai piemīt arī pretsēnīšu, anti-mikrobu iedarbība, kā arī tā satur laurīnskābi, kas ir fantastiska imunitātei. Vienīgais cits laurīnskābes avots ir mātes piens, kas satur 24% piesātināto tauku (daudz vairāk nekā iesaka AHA). Hmm..Tātad AHA nonāk pretrunā ar dabas likumiem..?
Nobeigumā
Pirms tici raksta nosaukumam – izpēti tā saturu! Kokosriekstu eļļu vēl joprojām turpināšu lietot savā uzturā, jo tā ir vislabākā eļļa cepšanai un tā burtiski pabaro šūnas. Tomēr vērošu, lai uzturs ir sabalansēts un augsts ogļhidrātu patēriņš netiktu miksēts ar taukvielām!
Vairāk par vērtīgajām eļļām vari izlasīt šeit.
Avoti:
https://mktg2350spring2014.wordpress.com/2014/05/14/post-9-cheeriosamerican-heart-association/
http://drhyman.com/blog/2017/06/26/coconut-oil/
http://drhyman.com/blog/2016/04/06/is-coconut-oil-bad-for-your-cholesterol/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3650498/
https://blog.bulletproof.com/why-coconut-oil-is-better-than-vegetable-oil/
Raksta autore Ilva Jasmīne, Bekmane, @ilva.jasmine
Ir ļoti laba grāmata par šādiem pētījumiem un vēl daudz ko citu “Sliktā zinātne”. Nevajag ticēt uzreiz visiem virsrakstiem! 🙂