Dažreiz tik ļoti gribās saldo garšu. Tā tiek uzskatīta par mīlestības garšu. Un šoreiz vēlos rakstīt par to kā saldumiņu varam baudīt ar prieku, novirzot labajās emocijās un ķermeņa labsajūtā ilgtermiņā.
Ājurvēda (Charak Samhita XVI.43.) uzskata, ka saldā garša ir ķermeņa pamatgarša, kas veicina audu augšanu un mazina toksīnu iedarbību uz organismu. Saldā garša iedarbojas nomierinoši un vairo skaistumu – uzlabojot ādas krāsu un veicinot matu augšanu. Jā, to vēsta Ājurvēda!
Tomēr jāņem vērā līdzsvars un saldās garšas avots. Visam ir jābūt harmonijā, saldumiņš nedrīkst būt par daudz – varbūt tā ir viena saldā trifele dienā, pāris dateles vai tējkarote medus pie brokastu putras. Rafinētais cukurs un mākslīgie saldinātāji kā saldās garšas avoti nedos mūsu garam un veselībai labumu. Svarīgi zināt, ka mākslīgie saldinātāji pilni ķimikālijām, bet rafinētais cukurs nelabvēlīgi iedarbojas uz cukura līmeni asinīs. Tomēr kā ar dabīgajiem saldinātājiem? Medu, kļavu sīrupu, kokosriekstu cukuru, stēviju?
Kāda atšķirība starp saldinātājiem?
1.Glikēmiskais indekss (GI) un tā ietekme uz cukura līmeni
2.Sastāvā esošās fruktozes daudzums
3.Sastāvā esošās minterālvielas un vitamīni
Parastais baltais, rafinētais cukurs satur 50% fruktozi un tā GI (glikēmiskais indekss) ir 60-65. Jo augstāks GI, jo straujāks cukura kāpums asinīs – jo straujāk tas uzkāps, jo straujāk nokritīs un atkal gribēsies našķoties. Tātad, ideālā variantā, veselīgāki būs saldinātāji, kuriem mazāk fruktozes, zemāks GI un sastāvā saglabājušās minerālvielas un vitamīni.
Mani mīļākie saldinātāji
Medus
Man ļoti, ļoti garšo medus. Jau vien tās bērnības atmiņas – svaiga rupjmaizes šķēle ar uzziestu krēmīgu medu. Ak, kas par našķi.
Īsts medus satur dabīgos enzīmus, kas ļoti vērtīgi gremošanas sistēmai un arī medus unikālas antibaktetriālas īpašības, antioksidanti un arī mazliet vitamīnu un minerālvielu. Medus GI ir 30-50 (atkarībā no medus veida). Ir gan maigāki medus (akāciju medus), gan tumīgāki un biezāki (dažādu ziedu medus). Visvairāk enzīmus satur tā dēvētais veselīgākais medus pasaulē – Jaunzēlandes tējaskoka jeb Manuka medus.
Medus ir dabas brīnums, gan kā medikaments, kad esam saaukstējušies, gan arī kā dziedējoša smēre ievainojumiem, gan arī ir lielisks kā sejas maska. Atceramies, ka to nevajadzētu karsēt, lai tas nepazaudētu savus enzīmus!
Kļavu sīrups
Ne tikai garšo vienreizēji, šis sīrups satur arī daudz antioksidantu, minerālvielu un tam ir mazāk kaloriju nekā medum. Fruktoze aptuveni 35% un GI 50-55. Tas iedalās gradācijās – A gradācija būs pavisam maigs kļavu sīrups, C gradācija – tumīgs un biezs.
Pārliecinies, ka tas ir īstais kļavu sīrups no Kanādas (bez jebkādām liekām piedevām vai fruktozes sīrupiem). Pievieno to salātu mērcēm, apgrauzdē musli un pievieno veselīgiem desertiem, un protams – baudi kopā ar pankūkām.
Stēvija
Stēvijas ekstrakts iegūts no Dienvidamērikas savvaļas auga – stēvijas. Tas nesatur kalorijas un praktiski neietekmē cukura līmeni asinīs. Ja tev patīk stēvijas garša, tad šis būs vispiemērotākais saldinātājs!
Stēvija 100x saldāka nekā cukurs, tādēļ lieto prātīgi! Piestāv smūtijiem, auzu putrai un limonādēm! Tomēr nebūs piemērota konditorejas izstrādājumiem.
Kokosriekstu ziedu nektārs
Garšas ziņā viens no maniem TOP 3. Satur 17 aminoskābes, minerālvielas un tā GI – 35. Garša vairāk līdzinās kaut kam starp kļavu sīrupu un melasi. Piemērots svaigēšanai, kā arī satur vērtīgos enzīmus! Pamēģini to pievienot smūtijiem, pankūkām, augļu salātiem, desertiem – piemēram čia pudiņam un svaigēdāju kūkām!
Kokosriekstu palmu cukurs
Kokosriekstu cukurs tiek iegūts no kokosriekstu nektāra, garša līdzinās karamelei. Šis cukurs satur arī dažas no tām pašām vērtīgajām vielām, kas kokosriekstos. GI – 35 un arī mazāk fruktozes nekā parastajā cukurā (kokosriekstu cukurs satur 70-80% saharozi, kas organismā tiek sīkāk sadalīta glikozē un fruktozē). Kaloriju ziņā kokosriekstu palmu cukurs satur tikpat kaloriju, cik baltais cukurs.
Kokosriekstu cukuru kulinārijā var izmantot tāpat kā parasto cukuru. Piemēram, ja receptē nepieciešams 100 g parastā cukura, tad droši vari izmantot 100 g kokosriekstu cukura!
Dateļu sīrups
Nesen atklātais dabīgais saldinātājs! Tikai viena sastāvdaļa – dateles. Satur tās pašas vērtīgās uzturvielas, ko dateles – minerālvielas, vitamīnus, šķiedrvielas. Krēmīga, bagātīga, izteikta garša un tekstūra. GI svārstās ap 50, atkarībā no dateļu šķirnes. Idejas kā izmantot – baudi kopā ar saldējumu, pievieno marinādēm, salātu mērcēm, pašgatavotai šokolādei.
Dateļu cukurs, jeb kaltētas, rīvētas dateles
Viens no vismazāk apstrādātajiem saldinātājiem – dateles tiek dehidrētas jeb izkaltētas un sarīvētas. Tāpat kā dateļu sīrups, satur tās pašas vērtīgās uzturvielas, kas datelēs. Maigāka garša nekā dateļu sīrupam.
Ņem vērā, ka tas neizkusīs. Ideāli būs piemērots, lai pārkaisītu desertiem, putrām, augļiem, pievienot paštaisītiem batoniņiem, saldajām trifelēm.
Tavas pārdomas par rakstu