Jau kopš sen seniem laikiem ir zināms, ka tēja ir unikāls līdzeklis ķermeņa spēcināšanai. Bet tējas tik dažādas un daudz – kādi tieši ir ieguvumi, kādu tēju vislabāk izvēlēties un kā to pareizi pagatavot? Skati arī lielo tēju ceļvedi!
Kas ir tēja?
Vispopulārākās tējas – zaļā, baltā, oolong un melnā nāk no viena un tā paša auga lapām – Camellia sinensis. Savā starpā tās atšķiras ar fermentācijas pakāpi – baltās tējas lapas ir vismazāk fermentētas, bet melnās tējas lapas ir visvairāk fermentētākās. Toties oolong tēja ir pusfermentēta.
Tomēr ir arī mazāk zināmas tējas, piemēram, rooibos tēja, kas iegūta no sarkankrūma, lapacho tēja, kas iegūta no skudrukoka, maté tēja, kas nākusi no Dienvidamerikas akmeņozola lapām. Pastāv uzskats, jo spēcīgāks un izturīgāks augs, no kura nākusi tēja, jo spēcīgāks un izturīgāks kļūs mūsu organisms, dzerot šo tēju.
Ar vārdu – tēja, saprotam arī dažādus ārstniecisko augu un ziedu maisījumus – piparmētru, kumelīti, nātri un neskaitāmus citus augus, kas aug pļavās un mežos visā pasaulē.
Kā pareizi pagatavot tēju un kāda atšķirība starp neskaitāmajiem veidiem?
Esmu sagatavojusi viegli pārskatāmu tabulu, kuru vari arī viegli lejupielādēt datorā – nospiežot labo peles taustiņu un “Save As’’
Kā tēja darbojas?
Jo lapiņa kvalitatīvāka, jo tā ir bagātāka ar vērtīgajām vielām – ēteriskajām eļļām, aminoskābēm, vitamīniem. Šīs vērtīgās vielas saglabājas arī pareizi pagatavotā karstā tējas tasītē.
Tēja palielina modrību un stimulē organisma procesus – vielmaiņu, gremošanas darbību. Tādēļ ieteicams tēju dzert pirms un pēc maltītes. Tēja uzlabo arī smadzeņu aktivitāti, par ko atbild tējas sastāvā esošais L-teanīns un kofeīns. Interesanti, ka tējā esošais kofeīns iedarbojas uz ķermeni citādāk nekā kofeīns, kas ir kafijā – dzerot tēju, tas neuzkrājas organismā un nerada trauksmi.
Zinātnieki arī atraduši neskaitāmas saiknes starp dažādu audzēju un sirds slimību riska samazināšanos, regulāri uzturā lietojot labu un kvalitatīvu tēju.
Kādēļ jāizvēlas bioloģiskā tēja?
Dzerot bioloģisko tēju mēs varam būt droši, ka tā sniegs maksimālo labvēlīgo efektu organismam. Tā nesatur pesticīdu atliekvielas, mākslīgās krāsvielas un sintētiskos garšas pastiprinātājus. Kā arī iepakojums tējas maisiņi ir dabīgi – tie nav balināti un nesatur ķīmikālijas, kas var nonākt tējas krūzītē.
Lai patīkams tējas brīdis!
Tavas pārdomas par rakstu