Šodien Bioblogā viesojas Zeroveikala sociālo tīklu menedžere Keita Kalniņa un stāsta vairāk par zero waste dzīvesstilu!
Zero waste ir brīvprātīga kustība, kuras sekotāju mērķis ikdienā ir samazināt atkritumu daudzumu, piekopjot aprites ekonomikas principus. Aprites ekonomika ir ražošanas un patēriņa modelis, kas ietver resursu atkārtotu izmantošanu, kā arī iekārtu remontu, atjaunošanu un pārstrādi, lai izmantotie resursi tiktu maksimāli ilgi izmantoti, pirms tie kļūst par atkritumiem. Piekopjot zero waste, ikviens no mums var pagarināt materiālu dzīves ciklu, samazinot dabas resursu patēriņu.
2018.gada 1. augustā jeb Zemes pārtēriņa dienā Latvijā tika dibināta biedrība Zero Waste Latvija. Šie aktīvisti iestājas par bezatkritumu dzīvesveidu un dara to no visas sirds! Pēdējo trīs gadu laikā biedrības pārstāvji ir iestājušies par to, lai Latvija kļūtu arvien zaļāka, nesaražojot lieko, nepiesārņojot dabu un nemetot ārā to, kas vēl var lieki noderēt.
Zero Waste Latvija sadarbojas ar valdību, atkritumu apsaimniekotājiem un ražotājiem, lai veicinātu dažādu zero waste likumprojektu izstrādi. Papildus tam šī biedrība organizē meistarklases, braukā pa Latviju, organizējot izglītojošus seminārus, un izglīto Latvijas iedzīvotājus ar Instagram palīdzību.
Kādēļ nepieciešams piekopt zero waste dzīvesstilu?
Kā liecina ASV Vides aizsardzības aģentūra (EPA), diennakts laikā cilvēks saražo vidēji divus kilogramus atkritumu. Gada laikā tie kļūst jau par 728 kilogramiem. Šis fakts liek aizdomāties un vienlaikus pierāda, ka pat viena cilvēka rokās ir liela ietekme uz zaļāku dzīvesveidu.
Diemžēl atkritumu poligoni izdala dažādas siltumnīcefekta gāzes, piemēram, oglekļa dioksīdu, kas, kā pierādīts, paātrina klimata pārmaiņas. EPA dati liecina, ka papildus tam seko metāns – 14% šī ķīmiskā savienojuma nonāk atmosfērā, padarot to par trešo lielāko (cilvēka izraisīto) metāna avotu pasaulē.
Piekopjot zero waste dzīvesstilu, Tu:
- atstāj labvēlīgu ietekmi uz dabu, samazinot atkritumu daudzumu un palēninot klimata pārmaiņas,
- ietaupi naudu (jā, sākumā var likties, ka zero waste produkti ir dārgi, taču ilgtermiņā tie atmaksājas – kvalitāte noteikti nepievils),
- izzini sevi un savas vērtības, piekopjot apzinātas iepirkšanās praksi,
- atbalsti ekonomiku, palielinot pieprasījumu pēc darbaspēka nomas, remonta, atkārtotas izmantošanas un koplietošanas uzņēmumos,
- sper soli tuvāk veselīgākam dzīvesveidam,
- vari iepazīties ar līdzīgi domājošiem cilvēkiem un smelties jaunus, vērtīgus padomus, tai pat laikā izglītojot citus,
- piedzīvosi pašizaugsmi – tas ir ilgstošs, taču aizraujošs ceļojums, kas ļauj izzināt ne tikai apkārtējo vidi, bet arī sevi, savas vērtības un uzskatus.
Kā dzīvot zero waste stilā?
- Plastmasas pudeļu vietā izmanto nerūsējošā tērauda ūdens pudeli, kas kalpos gadiem.
- Aizstāj plastmasas salmiņus ar nerūsējošā tērauda salmiņiem.
- Iegādājies atkārtoti lietojamu kafijas krūzi, kuru barista izdaiļos ar tavu iecienītāko dzērienu, papildus piešķirot atlaidi.
- Centies mājās pagavot savu mīļāko maltīti, ko uz darbu vai skolu varēsi nest pusdienu kārbiņā. Tici man, arī šis solis ir videi draudzīgāks, jo diemžēl liela daļa cilvēku iegādājas veikalā pagatavotu ēdienu, kas iesaiņots plastmasas traukos.
- Papildus pusdienu kārbiņai ņem līdzi bambusa galda piederumus, kas aizstās vienreizlietojamo dakšu, karoti un nazīti.
- Droši nes līdzi uz tirgu un veikalu auduma tīkliņus, kuros varēsi uzglabāt augļus un dārzeņus, kā arī riekstus. Tas pats attiecas uz auduma maisiņiem, kas uzticīgi glabās iegādātos labumus līdz pašām mājas durvīm.
- Ziedo nevajadzīgās drēbes labdarībai un pamēģini iepirkties humpalās, dāvājot otru elpu dažādiem apģērbiem un aksesuāriem. Vēlos piebilst, ka uz Zeroveikalu var nest grāmatas, augus un stikla burciņas, pagarinot to mūžu.
- Centies izmantot bibliotēkā pieejamās grāmatas, nepērkot jaunas.
- Pārvietojies ar kājām, velosipēdu, sabiedrisko transportu vai elektromobili, tādējādi samazinot gaisa piesārņojumu.
- Izrotā savu vannasistabu ar cieto šampūnu, kondicionieri, dezodorantu un dažādiem citiem beziepakojuma labumiem, ko iespējams uzglabāt metāla kārbiņās.
- Iegādājies menstruālo piltuvi, metāla skuvekli, kokvilnas disku jeb dvielīti sejai, kā arī bambusa zobu un sausās masāžas birsti, kas kalpos gadiem.
Šīs un daudzas citas bezatkritumu preces vari iegādāties Zeroveikalā, kas atrodas Rīgā, K.Barona 28A, darba dienās plkst. 10.00-19.00 vai sestdienās plkst. 11.00-18.00.
Sastopamākās zero waste kļūdas
- Visu un uzreiz – kļūšana par zeroveisteri nenozīmē mainīt visus izšķērdīgos ikdienas paradumus vienā dienā. Tas nemaz nav iespējams, jo process aizņem mēnešiem un pat gadiem, palielinoties zināšanām un ienākot jauniem produktiem zeroveikalu tirgū.
- Vēlme izpirkt veikalu – atceries, ka viens no bezatkritumu dzīvesstila “likumiem” ir censties izvērtēt, vai vēlamā prece tev patiešām noderēs. Zero waste produkti var likties kaut kas tik ļoti inovatīvs topošajiem zeroveisteriem, kā rezultātā gribas sagrābt visu iespējamo sortimentu un būt tendenču virsotnēs.
- Sajūta, ka jālikvidē visa mājās esošā plastmasa – nē, arī šādi nevajag darīt! Labāks risinājums ir atkārtoti izmantot plastmasas pudeles, trauciņus un citus iepakojumus. Ja tos lietot vairs nav iespējams, droši izskalo un šķiro plastmasas iepakojumu tam paredzētajos konteineros.
- Doma, ka atkritumu var nebūt – man pašai ar šo punktu bija vislielākās problēmas. Prātā mājoja doma, ka esmu viens liels kaitēklis apkārtējai videi, jo nespēju dzīvot, neradot kripatu atkritumu. Patiesībā ir jācenšas sev ieskaidrot, ka simtprocentīgs bezatkritumu dzīvesstils nav iespējams, taču situāciju var uzlabot, tos samazinot. Ja to darītu katrs pasaules iedzīvotājs, būtu ievērojami labāk.
- Dusmas par apkārtējo vienaldzību – manuprāt, globālu situācijas uzlabošanos var panākt, nerejot citiem virsū par viņu izšķērdīgo un dabai nelabvēlīgo dzīvesstilu. Tā vietā vari pievērst apkārtējo uzmanību, ikdienā lietojot unikāla dizaina termopudeli vai daloties ar sev svarīgo vides saudzēšanas jautājumos sociālajos tīklos.
- Sajūta, ka esi viens – tā nebūt nav! Latvijā ir izveidojusies vairāku tūkstošu zeroweisteru komūna, arī zero waste veikaliņu skaits ir palielinājies. Esmu pārliecināta, ka ir iespējams atrast cilvēkus, kas ar Tevi, tā teikt, būs uz viena viļņa.
Raksta autore: Keita Kalniņa
Tavas pārdomas par rakstu