Vai zināji, ka daudzi sintētisko zobu pastu ražotāji vēl joprojām izmanto zobu pastās ķīmiskos sulfātus, mākslīgos saldinātājus un dažādus sintētiskus konservantus un konsistenci veidojošas vielas, kas ilgtermiņā un arī īstermiņā nav tā labākā izvēle? Kādēļ gan izvēlēties sintētisko, ja dabīgs kļūst vēl efektīvāks?
Šajā rakstā par vairākiem veidiem kā uzturēt un uzlabot savu mutes veselību – dabīgi! Tostarp arī par dabīgiem mutes kopšanas produktiem, kurus izvēlos pati un arī uztura paradumiem, kas ir labvēlīgi zobu veselībai.
Mēles tīrīšana
Daudz nevēlamo baktēriju atrodas tieši uz mūsu mēles. Tādēļ ir būtiski zobu tīrīšanas rutīnā iekļaut arī mēles tīrīšanu. Šim nolūkam izmantoju speciālu mēles tīrītāju, kuru iegādājos jogas veikaliņā, bet vari to darīt arī ar parastu karoti! Uzreiz pēc pamošanās, pat pirms ūdens dzeršanas, notīri mēli un pēc vajadzības atkārto to vakarā!
Oil pulling jeb mutes skalošana ar eļļu
Pēdējā laikā popularitāti iemantojusi metode ir mutes skalošana ar eļļu. Eļļas molekulas piesaista visus nevēlamos mikroorganismus, kas mīt mutē un palīdz gaišināt zobus. Kas jādara? Uzreiz pēc mēles tīrīšanas paskalini mutē 1 ēdamk. eļļas ~20 minūtes! Un tas nav tik traki kā izklausās – šajā laikā vari darīt ierastās lietas – ieiet dušā vai sākt gatavot brokastis. Eļļa pamazām pārtaps ūdens konsistencē un iemantosi ērtu ikrīta rituālu. Pēc mutes skalošanas eļļu nekādā gadījumā nenorij – izspļauj to izlietnē vai miskastē. Šai metodei vēlams izmantot bioloģiskās eļļas, piemēram, Rapunzel kokosriekstu eļļu vai sezama sēklu eļļu. Ja vēlies piešķirt garšu – būs gana ar 1 pilienu Florame piparmētras ēteriskās eļļas uz ēdamkaroti.
Diegošana
Zobārsti zobu diega lietošanu dažkārt padara vēl būtiskāku par pašu zobu tīrīšanu ar zobu pastu. Ne velti. Zobu diegs piekļūst tur, kur zobu birste netiek. Un, ja zobu birste kaut kur nepiekļūst, tad tas nenozīmē, ka šīs zonas nav jātīra! Zobu diega lietošana var novērst kariesa veidošanos, uzturēt elpu svaigu un zobus baltus, jo nereti zobi izskatās dzelteni tādēļ, ka zobu starpas ir iedzeltējušas! Es izvēlos Woobamboo zobu diegu, kas ir veidots uz zīda šķiedru bāzes un iepakots augu plastmasas iepakojumā.
Kādēļ izvēlēties dabīgās zobu pastas?
Daudzām vielām, kuras izmanto konvencionālie ražotāji un kuras ir toksiskas, dabīgie ražotāji ir atraduši dabas alternatīvas! Ja saskaries ar kādām veselības problēmām, it īpaši hormonālām un vairogdziedzera problēmām, iesaku padomāt par produktiem, kurus izmanto savā zobu kopšanā!
Dabīgās zobu pastas nesatur:
√ Fluorīdu – daudzi dabīgās medicīnas speciālisti iesaka izvairīties, vai arī izvēlēties to mazākā koncentrācijā, jo fluorīds ir neirotoksīns, kas nav labvēlīgs nervu šūnām. Zinu arī to, ka daudzi tradicionālie zobārsti iesaka izvēlēties fluorīdu saturošas zobu pastas. Tādēļ tas paliek katra paša izvēlē un izvērtēšanā. Es pati izvēlos gan fluorīdu saturošas, gan fluorīdu nesaturošas zobu pastas un lietoju tās pamīšus, jo esmu konsultējusies ar dažādiem zobārstiem un viedokļi ļoti dalās.
√ Ķīmiskos sulfātus – tās ir vielas, kas veido putas un produkta tekstūru. Sulfāti var izraisīt mikroskopiskus plīsumus mutes gļotādā. Dabīgie ražotāji izmanto dabīgas putojošās vielas, kas tiek iegūtas no augiem, piemēram kokosriekstiem. Ir arī dažas dabīgās zobu pastas, kas nemaz neputo un tas nenozīmē, ka zobu pasta nav attīroša.
√ Triklozānu – pievieno zobu pastās kā ķīmisku antibakteriālo vielu. Triklozāns caur gļotādu uzsūcas asinsritē un var ietekmēt hormonālo sistēmu. Dabīgie ražotāji antibakteriālam efektam zobu pastās pievieno ēteriskās eļļas.
√ Saharīnu un mākslīgos saldinātājus – mākslīgie saldinātāji piešķir saldeno garšu un nodrošina to, lai zobu pastas neizžūtu. Tomēr tie var iedarboties kā laksatīvs (izraisīt caureju) un neirotoksīns. Savukārt dabīgie ražotāji izmanto tādus saldinātājus kā stēviju un ksilitolu jeb bērzu cukuru, kas nav toksiski un ir iegūti no augiem.
√ Propilēna glikolu – tiek pievienots zobu pastās, lai mīkstinātu to konsistenci. Uzmini, kur vēl izmanto propilēna glikolu? Arī lidmašīnās kā ”antifrīzu”. Propilēna glikols ir kairinošs un toksisks.
Ar kurām zobu pastām sākt?
√ Zaļā dzīvesveida iesācējiem iesaku sākt ar zīmolu JĀSÖN, jo zobu pastas tekstūras, garšas un efekta ziņā praktiski nejutīsi nekādu atšķirību starp visu dzīvi pazīstamajām konvenciālo zobu pastu formulām! Tomēr sastāvs šīm zobu pastām ir daudzkārt labāks! Biotēkā jau gadu gadiem vispopulārākā ir JĀSÖN Powersmile baltinošā zobu pasta. Tās sastāvā ir dabīgas vielas, kas attīra un baltina zobus – bambusa pulveris, kalcijs, soda, silīcijs, grepfrūtu un piparmētru eļļas, kā arī citas aktīvās vielas! Es pati un vēl neskaitāmi zaļā dzīvesveida fanāti ir sajūsmā par šo zobu pastu un izvēlas to jau gadiem.
√Ja esi izlēmis iekļaut fluorīdu savā zobu kopšanas rutīnā, tad varu ieteikt Logodent zobu pastu ar fluorīdu un piparmētru. Tā no citām dabīgajām zobu pastām atšķiras ar to, ka tās sastāvs ir pilnīgi dabīgs un bonusā ir pievienots fluorīds. Varētu teikt, ka šī zobu pasta ir vidusceļš.
√Ja vēlies izmēģināt ko jaunu un pasaulē aktuālu. Jaunākais trends pasaulē ir zobu pastas ar ogli! Coslys zobu pastas ar ogli sastāvā ir daudz vērtīgo minerālvielu, kas spēcina un aizsargā zobu emalju, savukārt par zobu baltumu gādā ogle un svaigu elpu nodrošina piparmētras ēteriskā eļļa. Ogle, starpcitu, ir dabīga alternatīva sintētiskajiem zobu balinātājiem. Ieteiktu šo zobu pastu lietot kopā ar tumšu saru zobu birsti, jo tā laika gaitā rada tumšus nosēdumus uz tās.
√Ja Tev ir ļoti jutīgi zobi un smaganas, laba izvēle ir Coslys zobu pasta-želeja jutīgiem zobiem un smaganām. Zobu pasta ir veidota ar sārmainu pH, vienlaikus remdējot jutīgos un kairinātos mutes apvidus un sargājot no skābju ietekmes. Zobu pastas sastāvs ir ļoti minimāls un maigs.
Piemērota zobu birste
Ne mazāk svarīgs “elements” ir zobu birste! Esmu ārkārtīgi liela Radius zobu birstes fane. Agrāk lietoju elektrisko zobu birsti, bet kad izmēģināju Radius zobu birsti – atgriezos pie šīs! Atzīšos, ka man ir sajūta, ka tīrot zobus ar Radius, zobi ir daudz baltāki, nekā izmantojot citas zobu birstes. Radius zobu birstes ir īpaši izstrādājis arhitekts! Tās dizains ir vērsts uz to, lai ar to varētu iztīrīt visas zobu starpas un ērti piekļūtu visiem zobiem. Turklāt ar to tīrīt zobus ir ārkārtīgi patīkami (tiešām), tā ir maiga un viegli masē zobu smaganas – saudzīgi un efektīvi. Ļoti interesants arī ir Radius zobu birstītes rokturis, kas ērti ieguļ plaukstā. Vari izvēlēties vai vēlies savu zobu birstītes rokturi izstrādātu no koksnes, papīra vai naudas. Jāpiemin arī, ka šai birstītei ir maināmās galviņas, kas ir ekonomija gan naudas ziņā, gan arī mīlestībā pret dabu.
Mutes skalošanas līdzeklis
Vai zināji, ka slavenā konvenciālā (sintētiskā) mutes skalošanas līdzekļa pielietojums senākos laikos ir bijis kā grīdas mazgāšanas līdzeklis? Un šo mutes skalošanas līdzekli vēl joprojām tirgo lielveikalos. Esmu atradusi ko dabīgāku – Jāsön Powersmile® baltinošu mutes skalojamo līdzekli, kura sastāvā ir piparmētru ēteriskā eļļa un mentols, kas atjauno skābju-sārmu līdzsvaru mutes dobumā, atsvaidzina elpu, kavē kariesa veidošanos un remdē smaganu kairinājumu. Sastāvā arī attīrošais jūras sāls, dezinficējošā greipfrūtu sēkliņu eļļa, nomierinošā salvija un citi ekstrakti!
Uzturs veseliem zobiem
Lūk arī ieskats zobārstu – Melvina Peidža, Vestona Praisa un ārsta Frānsisa Potendžera ieteikumos kā uzlabot savu zobu veselību ar uzturu.
√ Olbaltumvielas. Svarīgi ēst kvalitatīvas olbaltumvielas, vismaz 60 g ēdienreizē. Izvairīties tās cept augstā temperatūrā.
√ Dārzeņi. Jo vairāk jo labāk! Svaigus vai viegli sutinātus. Ideāli, ja bioloģiski.
√ Augļi. Ieteicams vienā reizē apēst vienu augli un ēst tos tukšā dūšā, nejaucot ar citiem produktiem. Jāizvairās no pārāk saldiem un tropu augļiem, izņemot papaiju un ananasu, kas satur gremošanu veicinošos enzīmus. Ideāli, ja bioloģiski.
√ Ogļhidrāti. Vislabāk ogļhidrātus uzņemt no dārzeņiem. Obligāti būtu jāizvairās no baltmaizes un kviešu produktiem. Pieļaujama ir pilngraudu rudzi, rudzu maize, brūnie rīsi un placinātas auzas.
√ Taukvielas. Jāizvairās no visiem hidrogenētajiem taukiem. Var ēst extra virgin olīveļļu, valriekstu, linsēklu un vīnogu kauliņu eļļas. Ieteicams ēst avokado un svaigus riekstus. Cepšanai izmantot gī sviestu vai kokosriekstu eļļu.
√ Piena produkti. Govs piena produkti nav ieteicami. Tā vietā labāk izvēlēties kazas un aitas sieru vai pienu – vai arī bioloģiskas vegāniskās opcijas.
√ Šķidrums. Jādzer daudz ūdens! Kā arī jāatturas no alkohola lietošanas.
√ Cukurs. Jo mazāk saldinātu produktu, jo labāk. Saldo garšu vislabāk uzņemt no augļiem vai nerafinētā cukura alternatīvām.
Nesenie komentāri