Detox: Ajūrvēdiskā attīrīšanās ar kičari. Konsultē ārste Guna Vilka.

Šo svētdien gatavojos sākt jau ilgi plānoto attīrīšanos ar kičari. Turpmāk rakstā par to, kādēļ to daru, kādus rezultātus sagaidu un arī par attīrīšanās plānoto gaitu.

Attīrīšanos veicu pēc Ajūrvēdas ārstes Gunas Vilkas, ieteikuma. Līdz šim viņas ieteikumi man ir palīdzējuši kā neviens cits. Agrāk esmu izmēģinājusi visus iespējamos ēšanas plānus un dzīvesveida ‘’filozofijas’’, bet tie nav spējuši man likt justies komfortā ar sevi. Jau vairākus gadus esmu saskārusies ar gremošanas problēmām, alerģijām, ekzēmu un hormonālajām problēmām. Esmu izmēģinājusi visdažādākos uztura plānus – keto uzturu, high carb vegānisko uzturu, svaigēdāju uzturu…

Tā nu klejoju pa dzīvi līdz nonācu līdz Ajūrvēdai. Un, kāds bija pirmais ieteikums, lai savestu savu ķermeni kārtībā? Silts ēdiens! Tik vienkārši un elementāri.. Un pāris dienu laikā jau sāku justies neizmērojami labāk. Turpinu pētīt un sekot Ajūrvēdas vadlīnijām un beidzot jūtu, ka mans ķermenis pamazām nonāk balansā.

Ajūrvēdiskajā virtuvē viens no galvenajiem pamatēdieniem ir kičari. To arī izmanto par pamatu speciālajai attīrīšanas kūrei, ko parasti veic gadalaiku mijā. Visteicamāk to būtu darīt gada siltajā sezonā. Attīrīšanās dod iespēju atrisināt jau ilgi aizķērušās veselības problēmas un dod ķermenim laiku atpūtai. Atšķirībā no citām attīrīšanās kūrēm, Ajūrvēdiskā versija ir visvieglākā ķermenim, jo neliek badoties un nodrošina ķermeni ar uzturvielām.

Kas esi Tu?

Pirms skaidroju sīkāk attīrīšanās gaitu, vēlos mazliet pastāstīt par ķermeņa tipiem, kurus izdala Ajūrvēda, jo atkarībā no ķermeņa tipa, var mazliet mainīties garšvielas un piedevas ēdienam, lai sasniegtu vislabākos rezultātus.

Attēlu rezultāti vaicājumam “doshas”

Ņemot vērā, ka mēs esam ļoti individuāls un katrs ķermenis reaģē citādi uz dažādām lietām – Ajūrvēda izdala 3 došas, jeb ķermeņa tipus, konstitūcijas – Vata, Pitta, Kapha. Lai noteiktu savu konstitūciju ir jāveic tests, piemēram šeit. Tomēr uzskatu, ka vislabākais veids kā noteikt precīzi savu došu, būtu apmeklēt Ajūrvēdas speciālistu. Jo pirmo reizi, kad pati centos noteikt savu konstitūciju, biju kļūdījusies. Man ir kombinētā Vata- Pitta doša un man jābūt ļoti uzmanīgai ar šo, jo līdzsvarojot Vatu – var sanākt izsist no līdzsvara Pittu.

Īsumā raksturojot katru konstitūciju – Vatas ir gaisīgas personas, viņām parasti ir aukstas rokas un kājas, tajās mīt daudz gaisa (piemēram cilvēki, kuriem raksturīga vēdera uzpūšanās), vatām ir sausa āda un mati. Pittas savukārt ir ugunīgas personas, tām parasti ir karsti un tās ātri aizsviļās. Veselības ziņā Pittām ir raksturīga dedzināšana kuņģī un ādas problēmas, kas saistītas ar niezi un apsārtumu. Trešā konstitūcija ir Kapha, kurai ir raksturīgs smagnējums un sazemējums. Kaphām parasti ir grūti nomest svaru un var pārņemt apātija un nevēlēšanās kustēties un rīkoties.

Jāņem vērā, ka katrā no mums var būt nedaudz no katras konstitūcijas, tomēr parasti ir kāda, kas ņem virsroku. Man tā ir Vata, kas rada nemiera sajūtu un arī Vatai tipiskās veselības problēmas. Tādēļ arī Ajūrvēdas galvenais ieteikums manai došai – ir ēst siltus ēdienus, lai nomierinātu ķermenī esošo vēju un aukstumu. Atkarībā no Tavas konstitūcijas, ieteikumi būs citādi – piemēram Pittām vajag lietot uzturā arī mazliet aukstus produktus, lai apdzesētu agresiju, bet Kaphām vajag vairāk asumiņa – lai iekustinātu ķermeni.

Attīrīšanās gaita

Balstoties uz Ajūrvēdas likumiem, Dr. Guna Vilka man ieteica veikt attīrīšanās kūri, lai dotu ķermenim re-startu un ļautu atpūsties. Mans galvenais iemesls, kādēļ veicu attīrīšanos ar kičari, ir vēlme izārstēt ekzēmu, dažādas pārtikas alerģijas un gremošanas problēmas. Vēlos arī dot ķermenim atpūtu no kulinārajiem eksperimentiem, kafijas un uzlabot savas attiecības ar ēdienu, atjaunojot garšas sajūtas un izjūtot ķermeņa īsto izsalkumu.

Attīrīšanos parasti sāk dilstošā mēnesī, tādēļ jau sen esmu ieplānojusi to sākt 10. decembrī. Attīrīšanās ilgst vidēji 6 dienas, bet var arī to paildzināt. Ēdienkarte pamatā visām došām ir vienāda, jo tiek balstīta uz ēdieniem, kas der un balansē visas došas. Ajūrvēdas speciālists var ieteikt papildus augus un garšvielas, kas Tev būtu vispiemērotākās un, tādējādi attīrīšanos padarīsi sev iedarbīgāku.

Lieliski būtu, ja attīrīšanās laikā apmeklētu arī īpašas procedūras, kas padarīs Tavu attīrīšanās gaitu efektīvāku. Piemēram – masāžas un dažādas procedūras, kas speciālista klātbūtnē palīdz attīrīt ķermeni. Tā kā man esot Spānijā nav šādas iespējas un uzticama speciālista, mājās plānoju veikt ķermeņa ieeļļošanu ar siltu sezama eļļu, sauso birstēšanu un pēdējā attīrīšanās dienā dzert rīcineļļas un sennas pulvera maisījumu, kas veicinās visa izvadīšanos no ķermeņa.

 • 1-5 dienā Brokastīs: rīsi + gī sviests + apgrauzdētu un samaltu sēklu maisījums.
 • 1-5 dienā Pusdienās: kičari ar vai bez dārzeņiem.
 • 1-5 dienā Vakariņās: silta dārzeņu zupa ar mung-dahl pupiņām
  • Paralēli ieteicams dzert attīrošās tējas un/vai vārītu ūdeni.
  • Lieto ārsta rekomendētus augu maisījumus.
  • Ēdienam pievieno Tavai došai atbilstošas garšvielas un varbūt zaļumus.
 • 6 diena ir īpaša, jo no rīta ir jādzer rīcineļļas un sennas pulvera maisījums. Brokastis tiek izlaistas, pusdienās un vakariņās tiek ēsti kārtīgi novārīti rīsi. Tas ir attīrīšanās noslēgums.
  • Pēc attīrīšanās nevajadzētu steigšus ķerties atpakaļ pie konfektēm un ceptiem ēdieniem. Pamazām un saudzīgi.

Attīrīšanās produkti

Teicami būtu, ja šajā attīrīšanās nedēļā tiktu izmantoti bioloģiski produkti – rīsi, mung-dahl pupiņas, garšvielas, sēkliņas un dārzeņi. Jau esmu nodrošinājusies ar manuprāt garšīgākajiem Rapunzel rīsiem, Rapunzel mung-dahl pupiņām un Sonnentor garšvielām. Pats labākais, ka katru dienu šos produktus vari dažādot un pamainīt receptēs esošās sastāvdaļas – dažādojot dārzeņu, garšvielas, rīsu vietā izmantojot kvinoju vai amarantu. Tādējādi nav garlaicīgi, psiholoģiski ir vieglāk un nemoka bada sajūta.

Sākot attīrīšanās kūri, dalīšos blogā arī ar saviem rezultātiem un receptēm!

Lai sazinātos ar Ajūrvēdas ārsti Gunu Vilku un uzzinātu vairāk par Ajūrvēdu un attīrīšanos, ieskaties www.triguna.lvIlva Bekmane

Bloga autore

Jau vairāk kā 3 gadus esmu daļa no Biotēkas. Un esmu viena no pirmajām, pie kuras nonāk jaunākie bio produkti un tendences. ''Zaļš'' un bioloģisks dzīvesveids ir mana ikdiena. Tādēļ arī esmu izveidojusi šo blogu, lai dalītos savā kaislībā un zināšanās par ilgtspējīgu dzīvesveidu un palīdzētu arī jums izdarīt pareizās izvēles!

Cieņā pret sevi un pasauli sev apkārt,
Ilva Bekmane

1 Komentārs

 1. Kā ēst? Manas pārdomas par uzturu. Ieklausīties ķermenī nevis prātā - BioBlogs.lv

Pārdomām

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti *